Quantcast
Channel: HOAX
Viewing all 1133 articles
Browse latest View live

HOAX.SK pripravuje zásadnú novinku. Veríme, že nás úspešne nahradí

$
0
0

Ako sme už avizovali v minulosti niekoľko krát, a aj v tomto článku na to narážame opäť, miera toho, čo sa na slovenskom internete deje bez akejkoľvek kontroly a riešenia, poznačuje aj nás, náš osobný život, no v prvom rade ničí životy ľudí tam vonku. Začali sme pred rokmi a s určitými prestávkami sme tu už vlastne od roku 2013. Za ten čas sa na nás nalepilo mnoho vedomostí. Suplovali sme množstvo iných služieb a druhov pomoci. Za celé roky nepoznali slovenské médiá, ani slovenská polícia pojmy kyberšikana, zneužívanie a online vydieranie. Dalo nám nesmierne veľa práce presvedčiť mnoho miest, že túto tému je nutné riešiť. Rovnako presvedčiť ľudí, že sa musia brániť.

písanie tvorba makačka jak kon

HOAX.sk potrebuje náhradu a dostane ju

Je rok 2020. Rok prináša ďalšie hrozby, ale tiež sa odrazu prebúdza záujem verejnosti o témy zneužívania a vydierania. Už nejaký čas sledujeme TV Markíza a jej snahy bojovať proti pedofilom, sami dokonca radi prispejeme nejakým zistením a námetom, ktorý televízia prijme. No riziká internetu odrazu objavujú aj oficiálne miesta, pojmu kyberšikana odrazu rozumie každý. V susedných Čechách má dokonca vzniknúť film o zneužívaní dievčat, čo nás veľmi teší. Pritom všetkom už ani nebude vyznievať prekvapujúco, že aj u nás sa chystá projekt, ktorý bude vyústením veľkej snahy nahradiť HOAX.SK niečím stálym a odbornejším. Vznikalo to viac ako 5 rokov a nikdy to nebude celkom hotové…

Prichádza však čas, kedy my sami plánujeme oslabiť naše pôsobenie. Znamená to, že HOAX.sk bude fungovať, no spomalíme naše tempo. Chceme totiž zastaviť zásahy internetových hrozieb do nášho vlastného súkromia, životov, radi by sme znížili počet obetí a peňazí, o ktoré sú Slováci deň čo deň okradnutí. Chcelo by to náhradu za HOAX.sk,oveľa viac dostupnejšiu masám. Aj preto ju portál dostane.

Ako ste si možno všimli, HOAX.SK nie vždy bolo písané odborne. Na mnoho vecí sme museli ísť priamo až ležérne, vyjadrovať sa jasne a ľudovo, v opačnom prípade sme niektorými jednoducho uvažujúcimi čitateľmi boli hravo označení ako propagátori podvodov a samotní podvodníci, ktorí im predali zázračný výrobok. Našim čitateľom nevyhovovoval odborný štýl, potrebovali jednoduché vysvetlenia. Pripravovaná publikácia sa však snaží nájsť kompromis medzi jednoduchosťou, aj odbornosťou. Musí byť pre všetkých.

V knižnej podobe všetko a ešte viac

Od roku 2014 som pripravoval viacero materiálov, ktoré sa nikdy neobjavili na HOAX.SK. V roku 2015 až 2017 som výrazne prekopával obsah tak, aby nebol len archívom, ale stále aktuálnym pohľadom na spôsoby, akými sa prejavuje kyberšikana, zneužívanie, vydieranie a podvádzanie na internete. Inšpiráciou k mnohým materiálom boli emaily poškodených, ľudia, postupy páchateľov, obsah emailov, správ, vydierania a úspešnosť riešenia. Od roku 2019 som si bol viac istý, že pôjde o knihu, kým dovtedy sa čiastočne niektoré informácie objavovali v našej skrytej časti venovanej obetiam a zúfalým ľuďom – obetiam podvodníkov. Práve koncom roka 2019 sa mi podarilo nájsť viacero vydavateľov, ktorí majú záujem o vydanie týchto poznatkov a príbehov v knižnej podobe. Dovtedy pár pokusov o vydanie skončilo odpoveďou, že “Ako autor nie som psychológom a ani známym (pod konkrétnym menom známym) odborníkom vo odbore“.

Je pravdou, že v záujme ochrany vlastného života a rodiny som pre určité projekty nemohol otvorene hovoriť o tom, kto som a aj preto som nikdy v TV Markíza nevystúpil pod svojim vlastným menom, prípadne v iných médiách, denníkoch a vyjadreniach pre tlač, či univerzitné projekty. Záujem však predsa len je. Súčasné nálady, kedy aj mnohé iné miesta upozorňujú a ešte len budú výrazne upozorňovať na hrozby, nachádzajú svoju šancu. Aj pripravovaný projekt tak získal tú svoju. Aj preto počas roka 2020 budeme dôsledne pracovať na tom, aby publikácia naozaj vznikla.

Čo si od nej sľubujem?

Mala by nahradiť časť pomoci, ktorú by ste dostali online. HOAX.SK už niekoľko krát oznamovalo svojim návštevníkom, že nevládze. Pomáha nám niekoľko partnerov a miest, no projekt stále nie je ziskový, prináša len a len nehmotné veci. Nahradzovali sme úrady, ktoré majú prvé varovať pred falošnými a nebezpečnými výrobkami. Varovali sme pred podvodníkmi, praktikami, čo majú robiť najskôr masové médiá, no nedeje sa tak. Osobne som sa angažoval v mnohých snahách o zviditeľnenie nedostatkov v počítačovej gramotnosti a opakovane som sa pokúšal zmeniť viac vecí v chápaní rizík. Publikácia má byť širokodostupným zdrojom informácií lepším než je HOAX.SK. Má byť pomocníkom, zdrojom odpovedí, aj inšpiráciou k tomu, ako veci nerobiť, prípadne, ako niektoré veci naopak spraviť.

Ktokoľvek má námet, ktorému by sa mala publikácia nejakým spôsobom venovať, alebo máte otázky k obsahu, píšte.

Držte palce knihe, ako aj jej budúcnosti.

Autor T.S.

The post HOAX.SK pripravuje zásadnú novinku. Veríme, že nás úspešne nahradí appeared first on HOAX.


Pozor na podozrivý obchod drmartensbratislava.sk, nejde o oficiálny shop

$
0
0

Už sme v minulosti upozornili na jeden falošný obchod so značkou Dr. Martens a dnes nás upozorňuje pozorný čitateľ na novú doménu s totožným obsahom ako v prvom prípade. Doména obsahuje strányk nesúce originálne logo a rozhranie vo farbách značky. Uvádza niekoľko informácií no taktiež pochybnú slovenčinu.

drmartens falošný obchod

Na stránke je niekoľko vážnych pochybení a preto stránky považujeme za rizikové, respektíve podozrivé.

  • Stránky neobsahujú žiadne obchodné podmienky, môžu si tak robiť s vašimi peniazmi absolútne čokoľvek a žiaden tovar nedoručiť.
  • Stránky obsahujú informácie o ochrane osobných údajov a časté otázky v nehoráznej úprave. Kapitálkami na úvode každého slova, čo je očividné chybné kódovanie zahraničného „pôvodu“. Najmä obsah nekorešponduje s tým, čo čakáte.
  • Doména obsahuje názov „bratislava“ čiže hlavného mesta, no nemá s ňou nič spoločné.
  • Tento obchod má nejasné pravidlá, podmienky, ba dokonca si žiada čísla kariet priamo u seba, čo je nemysliteľné.
  • Obchod neponúka žiadne sídlo. Je nemysliteľné prevádzkovať obchod a nemať vyvesené, kde je sídlo prevádzky, kto je zodpovedný vedúci a taktiež ktorý orgán riadi jeho činnosť, IČO, DIČ, nič. Kontaktný formulár je zásadný výsmech.
  • Stránky predstavujú niekoľko druhov nebezpečenstva pre vaše peniaze. Neodporúčame nakupovať na nich.
  • Dnes si ktokoľvek kúpi .SK doménu, takže podvodník môže pokojne operovať už aj na našej vlastnej doméne a sedieť niekde v Číne…

Ďakujeme Daliborovi za postreh a správne zhodnotenie, že toto nebude reálny obchod.

The post Pozor na podozrivý obchod drmartensbratislava.sk, nejde o oficiálny shop appeared first on HOAX.

Pozor na podozrivé nátlakové akcie a šunt Mozzy Stop proti komárom

$
0
0

Rôzne magazíny a portály, ktoré si nainštalovali pochybné reklamné siete a prezentujú ľuďom zámerne výhradne podvodné prípravky na chudnutie, prípravky proti kŕčovým žilám a rôzne vychytávky, majú medzi tými technickými aj údajný zázrak v boji proti komárom. Špekulanti však len nakúpili repelent, ktorý sa dá na ebay kúpiť za 11 dolárov a predávajú ho pod novým názvom Mozzy Stop za 79,95 EUR. Sami sme si ho pred pár rokmi kúpili za 11 dolárov, takže cena 79,95 EUR, čo má byť zľava z 159,90 EUR  uvádzanej ako pôvodná cena, je poriadna vec… poriadna blbosť! Vzhľadom na túto cenu ide o “šunt”. Nerobí totiž to, čo robia kvalitné nástroje za 50 až 100 EUR. Jedine, ak by bolo všetko inak. Je?

Na stránkach, ktoré propagujú Mozzy Stop sa nachádza niekoľko problémov. Tak napríklad:

  • Nátlakové akcie sa pokúšajú dotlačiť k nákupu, pretože údajná zľava skončí za 00:29:02/01/00… až sa dostanete na nulu a po obnovení stránky zľava pokračuje odznova.
  • Ďalšia psychologická nátlaková finta – zobrazujú informáciu o tom, že zostáva už len 8 a 57 osôb si pozerá produkt.
  • Ak predajca ponúka produkt v češtine, potom prečo nerešpektuje české zákony? Aj tam je nevyhnutná jasná identifikácia predajcu, reklamačný poriadok a všetky náležitosti v rovnakom jazyku v akom je ponuka. Ten jazyk tu nie je. Všetko je v angličtine, nedostatočné. Obchod, či skôr falošná stránka píše, že poskytuje 2 roky záruku.
  • Umožňuje platbu kartou alebo cez paypal. Ale pozor. Platobná brána tu nie je platobnou bránou. Oni trúfalo uvádzajú okná s údajmi pre kartu priamo u seba. Nie na externom riešení, ale ako súčasť neznámeho eshopu, ktorý ani nie je eshopom. Toto je mimoriadne nebezpečná vec. To, že majú HTTPS je jedna vec, no ide o základný SSL certifikát, bez žiadnej autority.
  • Reklamácia? To čo stránka prevádza ani nemyslia vážne.
  • Stránka sa ukazuje v slovenčine/češtine, predáva s cielením na Čechov/Slovákov, ale neposkytuje obchodné podmienky v češtine/slovenčine? To má znamenať čo? Kde sú prepravné podmienky? Kde je jasná identifikácia predajcu? Až v obchodných podmienkach je uvedená španielska firma. Ak sa chcete sťažovať, podľa podmienok musíte ísť do Madridu. Čo má toto znamenať? Pochybujeme, že španielske zákony vôbec dovoľujú predaj pomocou nátlakových akcií, klamstiev, cez rôzne stránky plné klamstiev, ktoré vás privedú sem a ešte k tomu s takými strohými obchodnými podmienkami, aké majú tu.

Obchod nemožno odporúčať ako bezproblémový. Nátlakové podvodné akcie s pohybom čísiel, odpočítavaním, a údajnými zákazníkmi, sú totožné o 02:00 ako aj o 16:30. Stránky majú brutálne chyby aj v češtine, nieto v slovenčine, ak už lákajú aj Slovákov. V logu je podivný nápis PRODEJA, ktorý nie je ani v jedinom našom jazyku. Výrobok je tu brutálne predražený a ešte k tomu neposkytuje tú ochranu, ktorú garantuje. Berte to prosím ako review – recenziu, skutočné ohodnotenie niečoho, čo máme reálne doma a najradšej by sme to dávno vyhodili nebyť valcovej konštrukcie, ktorú sme minulý rok použili na prerobenie na iný druh repelentu bez nutnosti prívodu energie s aktívnou lákavou chémiou.

Skutočné testovanie výrobku:

Keďže máme po nejakom čase možnosť sa priamo a osobne vyjadriť k výrobku, neodporúčame jeho nákup pre slabú účinnosť. Krásne svieti, vyzerá pekne, elegantne a je veľmi ľahký. Na prenášanie nie je problém. Problém je jeho nabíjanie na USB. Zapojíte ho do notebooku, alebo routru, no pri grilovačke vám bude na nič. Budete potrebovať USB aj s dvojvidlicovou zástrčkou, napríklad z mobilu. Na pohľad pekný, no reálne nezabíja komáre tak, ako sľubuje. Môže byť len ako dekorácia, kým viac zaberajú spreje. Nedokážeme pochopiť, ako je možné toto predávať, no slovenské komáre nereagujú. Viac ich bolo na vlastných rukách, než v okolí prístroja.

Na ebay majú presne ten model, ktorý sa ukazuje u nich v Youtube videu ako ukážka funkčnosti. Kúpiť sa dá presne na týchto odkazoch za už uvádzanú sumu 11 dolárov. To čo predajca predvádza s malou obmenou dizajnu, je stále o tom istom výrobku.

Výrobok z ich videa:

Potom máme výrobok, ktorý sa objavuje na ich grafikách. Ten stále nestojí pôvodne 150 EUR a ani 79 EUR. Je v bežnom predaji za 31 dolárov z Číny. Lacno nakúpené výrobky tak zrejme vykúpili vo veľkom a robia ťažký biznis na nepozornosti ľudí a u tých, ktorí nepoznajú produkty.

 

The post Pozor na podozrivé nátlakové akcie a šunt Mozzy Stop proti komárom appeared first on HOAX.

Snímka myšacej rodiny v balení cestovín (LIDL) je opakujúci sa hoax

$
0
0

Renáta z Uherského Hradiště zdieľa fotografiu, ktorú údajne odfotografovala v LIDLi. Tú istú fotografiu zdieľa Ľuboš zrejme zo stredného Slovenska. Vraj myšia rodinka vyrástla v balení cestovín obchodného domu LIDL. Tak v Čechách, alebo na Slovensku? Ani v jednom! Rovnakú fotografiu nachádzame na množstve falošných hoaxových príspevkoch. Slovinsko, Poľsko, Chorvátsko a ďalšie krajiny. Všade tam nájdeme chytrákov a špekulantov, ktorí našli túto snímku a prezentujú ju ako ich nález v obchoďáku, pritom ani jeden nie je skutočným autorom. To najsmutnejšie na celom tomto údajnom škandále pritom je, že v zábere je nezvyčajná biela stena, ktorú by sme určite nehľadali a nenašli v obchodných domoch. Chýba tam typické uloženie cestovín, škatuľa, naozaj dôkaz o tom, že myšacia mama prenikla až do balenia cestovín ešte v obchode, kde narodila malé holátka. Tie majú na zábere odhadom týždeň.

LIDL cestoviny a myši

Na snímke je viacero balení. Pokojne veľká rodinná zásoba, aké si nakupujú práve teraz ľudia pre paniku z koronavírusu. Okrem toho, dobre si všimnite dátumy spotreby na dvoch viditeľných miestach na dvoch rôznych baleniach. Jedno spodné totiž používa dátum 03/07 a to horné balenie 06/06/2021. O čom to svedčí?

Pravdepodobne je záver celkom iný

Záber pritom môže byť reálne fotografiou z niekoho špajze. Originál totiž nemusí používať žiaden popisok o obchodnom dome. Originál môže byť v prvom rade o zábavnom náleze a nemusí nijako narážať na obchodný dom. Neporiadok a chaos, ktorý je na fotografii jasný, nevyzerá na uloženie v supermarkete. Chýba cenovka a presne to, čo by ste chceli vidieť, ak by to mal byť záber z obchodu. Hlavne to, čo by ste sami fotografovali, ak by šlo o obchod a regály v ňom. S najväčšou pravdepodobnosťou tak ide o fotografiu zachytávajúcu niekoho špajzu. To, že ide o výrobok s logom LIDL neznamená, že obchod LIDL pozýva myši do svojich skladov. Najmä preto, že majú niekoľko zabezpečení v rámci plašičov zvukových, aj jedových. Je nemysliteľné, aby takýto záber pochádzal zo skladov LIDLu, kde po mnohé roky platia určité pravidlá.

Faktom je, že dve balenia majú rôzny dátum spotreby. Niečo také v LIDLi ale nenájdete. Stáva sa to síce, no musela by to byť extra náhoda, že by držali na jednom mieste nahádzané balenia s rôznou šaržou. Mimo to, vidíme správne, že myši sú v rezancoch a pod nimi sú vrtule? Prečo chýba náznak škatúľ, balení, cenoviek?

Balenia v ochrannej atmosfére? Skôr to vyzerá na prehryzený obal. Pod igelitovým obalom je myši o niečo viac teplejšie aj v studenej špajzi, pretože fólia zadržiava teplo myšacieho tela. Skrátka im tam bolo dobre. To, čo by sme však radi vystihli ako hlavnú myšlienku tohto článku, uvádzame na záver. Obal najmä obsahuje niekoľko jazykov, medzi ktorými sú srbština, slovinština, ale chýba tam čeština a slovenčina. Je preto nemožné, aby LIDL distribuoval tento výrobok s takýmto popisom na náš trh a aby si ho traja rôzni ľudia z našich končín prisvojovali ako svoju snímku.

Pozor na to, čo zdieľate

Kontaktoval som oboch zdieľačov a údajných autorov. Kým Ľuboš sa zľakol a so slovami “Veď o nič nejde, to je len taká sranda”, pani Renáta neodpovedá a ponecháva si obrázok naďalej online. Ďalším zdieľačom, ktorého sme našli najnovšie, je pani Dorotka. Tá neuvádza ani to, či je to jej nález. Jednoducho repostuje bez uvádzania zdroja rovnakú fotografiu a vyvoláva ošiaľ. Dovoľujeme si upozorniť a odporúčať, nezdieľať príspevky, ktoré by mohli poškodiť značku. Pokiaľ spoločnosť LIDL má presné ifnormácie o pôvode snímky, už v minulosti riešila jej šírenie a odhalila pôvod a na Slovensku sa budú objavovať prípady, ktoré sa snažia vyvolať ošiaľ s príspevkom “Aha čo som našla v LIDLi, to je hnus”, pokojne a s plným právom môže zástupca obchodnej značky vyvodiť aj právne dôsledky. Výmysly, vytváranie hoaxov, ktoré by akokoľvek mohli zámerne poškodiť značku, sú úplne normálne a aj v tomto prípade by boli opodstatnené.

Lidl myši a hoax o tom, že su v potravinách

Dokonca sami odporúčame, aby akákoľvek značka, voči ktorej sa šíri akýkoľvek podobný hoax, chránila svoje dobré meno. Práve rozmach fake news, príspevkov, hoaxov a rôznych výmyslov, ktoré zaťažujú sociálne siete, vytvárajú poplachy, veľké kauzy, mobilizujú verejnosť k bojkotom a urážkam, hodnoteniam a podobne. Nič podobné nie je prejavom inteligencie, skôr hlúpej zaslepenosti verejnosti, ktorá baží po zdieľaniach, viralite a úspešnom príspevku na sociálnej sieti. Nehľadiac, že si dnes každý jednotlivec robí čo chce.

Záujem našej redakcie o fotografiu bol vyvolaný opakovaným nálezom snímky ako “autorskej” niekoho, čo ju vydával za svoju a nález vydával za svoj. Čiže zámerne oživoval tému a tvrdil, že ide o LIDL, alebo len vytvoril taký dojem.

The post Snímka myšacej rodiny v balení cestovín (LIDL) je opakujúci sa hoax appeared first on HOAX.

SMS vyzývajúce na evakuáciu pred koronavírusom sú podvrh

$
0
0

Upozornili ste nás na originálny HOAX, ktorý zneužíva začínajúcu paniku týkajúcu sa koronavírusu. V online priestore sa objavili informácie o rozposlaní falošných SMS od údajného Ministerstva vnútra SR o evakuácií. SMS obsahovala informácie o nutnej evakuácií v súvislosti s koronavírusom. Evakuácii v rámci bydliska? To by sme boli prví na svete, ktorí by evakuovali obyvateľov z ich domovov, ak nič nevypuklo. Podvodné SMS, prípadne akákoľvek činnosť, ktorá by vytvárala nebezpečné šírenie poplašných správ je trestným činom. Odporúčame komukoľvek, kto by sa pohrával s myšlienkou vystreliť si z niekoho pomocou takýchto SMS, alebo vytváraní hoaxových príspevkov, ktoré by mali za následok verejný poplach a vyvolávanie strachu, že môžu byť riešený orgánmi činnými v trestnom konaní.

Snaženie sa o “bububu” efekt, či divnú zábavu?

Strašenie podobnými hrozbami totiž môže viesť k neuváženým rozhodnutiam, panike a tá teraz určite nie je na mieste. Nezdá sa, že by podobný výstrelok mohol spôsobiť škody, alebo ujmu na zdrav, či životoch. Môže sa však pokojne stať, že určité prisúdené následky nastanú, v takom prípade pri riešení a pátraní po páchateľovi zabudnime na priestupok, ale hovorme o plnohodnotnom trestnom čine. Mimo to, samotné šírenie poplašnej správy je trestným činom samým o sebe. Upozorňujeme aj na to, že ak sa pisateľ, alebo vydavateľ takýchto správ podpisuje ako konkrétny úrad, alebo organizácia, vytvára nebezpečenstvo zámeny. Preberá identitu a tým zavádza, keďže práve vyhlasovateľ správy podmieňuje vážnosť situácie a vierohodnosť tvrdení. Ľudovo sa tomu povie “poriadne si zavariť” !

Panika strach

Existuje humor v medziach, humor sprostý a humor zvrátený. Tento konkrétny patrí do oboch skupín. Keďže však sledujeme správanie mnohých FB stránok a jednotlivcov, predpokladáme, že podobné výstrelky sa objavia aj v rámci ich snahy o viralitu a výzvy a zdieľanie. V prípade, ak sa vám podarí nájsť podobné tvrdenia a príspevky, vyzývame verejnosť, aby ich nahlásila samotnej službe, kde je príspevok zverejnený.

Naše vyjadrenie k panike v obchodoch?

Kaufland vydal leták s výhodnou cenou ryže a deň na to sa vypredával v závratnom tempe. Zaujalo aj Tesco a zábery na prázdne regály – len tie konkrétne, kde je ryža a múka. Keď sa rovnaké miesta rýchlejšie vypredajú na Vianoce, netankuje to nikoho. Vypredané regály sa objavujú oveľa častejšie. No dnes stačilo o 3 percentá vyššia miera záujemcov o tento druh potravín, ktorí prišli nekúpiť jedno balenie, ale pokojne 5 a už vznikol dojem, že je takýchto ľudí 50 percent národa. Panika ešte nie je na mieste. Najmä preto, že Slovensko je na tom v rámci celosvetového meradla zatiaľ najlepšie z pomedzi niekoľkých štátov sveta, kde ešte nezaznamenali žiaden prípad. Ak máte pocit a potrebu panikáriť, my sami prosíme, aby to nebolo na Facebooku pomocou falošných príspevkov, hoaxov a hlúpostí, ktoré si nezakladajú na pravde. Prispieva sa tým olej do ohňa. Rozumieme, často to mnohí jednotlivci robia naschvál. Lebo viralita zarába.

The post SMS vyzývajúce na evakuáciu pred koronavírusom sú podvrh appeared first on HOAX.

Varovanie pred obchodom HUGLO.sk, pripraví vás o peniaze. Riziko pre kartu

$
0
0

Upozorňujete nás na podozrivé správanie obchodu HUGLO.SK, ktorý je síce zahraničným obchodom, no vďaka otvoreniu domén SK aj zahraničiu si ju zaregistrovali zahraniční špekulanti. Nič, čo ste zaplatili obchodu HUGLO.sk pravdepodobne nezískate. Podozrivé je aj to, že HUGLO.sk disponuje vlastnou platobnou bránou, respektíve nevyužíva autoritu používanú bežne v našich končinách, ale pretiahne peniaze cez zadané čísla a údaje z karty cez neznámy systém.Na HUGLO.SK prekvapivo upozorňuje aj SOI.sk, čo hodnotíme veľmi kladne. Ide o prípad, kedy zrejme viacero nepsokojných zákazníkov – podvedených ľudí čakajúcich svoje zásielky, bojovali za svoje peniaze a tak oslovili aj túto autoritu. My samozrejme môžeme len potvrdiť všetk oto, na čo upozorňuje SOI.SK v nasledovnom článku.

Huglo podvodný eshop

Dodávame, že HUGLO.SK mohlo v počiatku reálne nejaké objednávky odoslať. V súčasnosti však len prijíma peniaze, zásielky neodosiela a peniaze si ponecháva. Národný registrátor nijako nezakročil a ponecháva doménu aktívnu. Stránky sú bez akejkoľvek varovnej správy, či zásahu polície stále bez zmeny aktívne. Ideálny stav by bol, ak by po vzore USA dokázali orgány činné v trestnom konaní zasiahnuť a upozorňovať na stránky mechanizmami upozornení, či varovných správ, prípadne úplného blokovania. Vzhľadom na slovenské podmienky je dobré na obchod upozorniť a varovať na ďalšom mieste o tomto podozrivom obchode, ktorý pripravil už nejedného Slováka o peniaze.

Pochybné pozadie:

  • HUGLO má zvláštny marketing. Láka na zmiešaný tovar v úžasných cenách s čínskym pozadím. Je v češtine a pritom cielený na Slovensko.
  • Sami sa nazývajú nákupnou galériou
  • Všímame si nátlakovú psychologickú taktiku odpočítavania zlacnenej ceny a teda platnosti ponuky, ktorá núti premýšľať a nakupovať neuvážene.
  • Namiesto slovenskej vlajky používajú českú, pritom podmienky majú príliš všeobecné a v slovenčine.
  • Ako prevádzkovateľa uvádzajú ROPETA LTD, Enterprise House 2 Pass Street, Oldham, Manchester, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie. V takom prípade postupujte v riešení sporu podľa inštrukcií SOI.SK kontaktovaním:  Európske spotrebiteľské centrum v SR, Ministerstvo hospodárstva SR, Mlynské Nivy 44/A, 827 15 Bratislava, tel.: +421 905 528 477, e-mail: ECCNET-SK(zavináč)ec.europa.eu, web: www.esc-sr.sk.
  • Pozrite si priamo ich odporúčania – Európske spotrebiteľské centrum – odkaz >>>
  • Odporúčame podať trestné oznámenie na príslušnom policajnom oddelení pre vec podvodu. Poškodeným odporúčame spojiť svoje trestné oznámenia do jedného, pre prípad možného stotožnenia páchateľa v prípade násobenej škody.
  • Texty nezmyselne miešajú češtinu, akoby autor tejto zostavy ani nevedel čo robí a možno nie je ani zo Slovenska, ba ani z Česka.

Platba aj hodnotenia zákazníkov sú zlý vtip

  • Nehorázne klamstvo. Pri objednávke sa zobrazujú fotografie a mená údajných zákazníkov. Ako je možné, že majú fotografie zákazníkov? Ako je možné, že zákazníci píšu ako pologramotní dementi? Ako je možné, že fotografie zákazníkov sú pokradnuté z rôznych miest na internete a nikto z nich reálne neexistuje? Asi preto, že je táto súčasť od základu fingovaná.

Huglo podvodný eshop

  • Pri platbe kartou ale spozornite. Pokiaľ ste tejto stránke zadali čísla z karty priamo do ich webu a nie do platobnej brány, predstavujú bezpečnostné riziko. Upozorňujeme, že čísla z karty si nepamätá banka, či inštitúcia, ale môžu byť v rukách páchateľov a autorov tejto stránky. Je nemysliteľné, aby mali bránu priamo spojenú so svojim registračným objednávkovým formulárom. Vzhľadom na tento fakt odporúčame preventívne kartu blokovať a nechať si vystaviť novú. Ide o menší poplatok, ako stiahnutie celej výplaty, len čo vám príde na účet.
  • Ba dokonca uvádzajú poštovné zadarmo, pritom doručenie uvádzajú cez Slovenskú poštu. Pochopíme čínsku vládnu dotáciu na doručenie z Číny, no tu sa to hrá na doručenie zo slovenského skladu, hoci žiaden kontakt eshop a ani slovenskú adresu nemá. Spomínať doručenie priamo cez Slovenskú poštu a zadarmo,  to je trochu zvláštne.
  • Zaujímavosťou je, že HUGLO.CZ je ochranným softwarom ako je ESET blokované pre podozrivú činnosť, kým HUGLO.sk je ponechávané. Zrejme stále neohlásené.
  • Zvláštnosťou je nález zmienky o ROPETA LTD v súvislosti s českým podnikateľským prostredím. V tom sa však neorientujeme.

Ďalšie podobné alebo obdobné príklady vzhľadom, alebo ponukou:

  1. rivalenti.cz – klon prepieraného prípadu.
  2. vevio.cz – slávny obchod najmä zo záveru roka 2019 za jeho praktiky. Jeho praktiky sú stále živé aj na dTeste.
  3. postazdarma.cz je tiež obchod, na ktorý ľudia upozorňujú, hoci tovar dodáva, niekedy s komplikáciami. Celková spokojnosť s obchodom 3,3 z 5 na Heureka.cz, a zaujímavá aj na zbozi.cz, alebo srovname.cz. Aspoň má skutočné sídlo a má záujem komunikovať.
  4. Čo si potom myslíte o velomont.com, keď ide o klon jedného z uvedených prípadov? Slušný počet sťažností na dTeste.
  5. U susedov varujú aj pred zvláštnou sériou obchodov, ktorá už nefunguje. Totožným hlásením však svedčí o tom, že predtým na doménach fungovala sieť klonovaných eshopov a tie sa tvária ako odstavené s kontaktom na jednotlivé miesta. Uvádzajú ich ako domény monkero.cz, blackhero.cz, goldero.cz, modelty.cz, , ulzo.cz, tall.cz, dresser.cz, huglo.cz, blackpanda.cz, taker.cz, zento.cz

Upozornenie:

Nikdy nenakupujte na stránkach, ktoré nemajú jasné pozadie. Nemajú prevádzkovateľa, jasné kontaktné údaje, informácie o pozadí. Zároveň takých, ktoré nekomunikujú v jednotnom jazyku, ale v hatlanine česko-slovensko-anglickej s prvkami polštiny, čo je najčastejší prípad podvodných stránok a obchodov. Je nevyhnutné overovať neznáme eshopy, neznáme domény vyhľadávaním a hľadaním iných zmienok. Uistite sa tak, či vôbec eshop existuje, alebo je práčkou peňazí, ktorá sa hrá na eshop a pritom sama zrejme nedisponuje žiadnou zásobou tovaru. V žiadnom prípade neuvádzajte údaje svojej karty priamo do stránok, o to viac, ak ide o stránky neznáme a pochybné. Celý nami uvedený rozbor je spísaný na základe jasných a evidentných vlastností stránok počas 2. marca 2020.

The post Varovanie pred obchodom HUGLO.sk, pripraví vás o peniaze. Riziko pre kartu appeared first on HOAX.

Chcete vidieť prácu internetového trola? Jedného komerčného sme našli

$
0
0

Internetový trol je pomerne mladý pojem. Výraznejší a známejší sú tí politickí, vybratí medzi priaznivcami politických strán a čuduj sa svete nespájajú sa s tými, s ktorými všetci všetko zle spájajú už automaticky, čiže „ficovci“. Trolov politických používajú politici moderní, tí, čo vedia ako ich získať a udržať ich mlčanie, využívajú Facebook a počítače viac ako iní. O troloch komerčných sa veľmi nedozvieme. Robia svoju prácu pre reklamné agentúry v tichosti, plnia priestor komentárov pod článkami rôznymi názormi, no pokúšajú sa vyvolať dojem, že nejaká značka alebo výrobok je ten najlepší. Dnes to nemusia byť odkazy. Hodnotu má aj textová zmienka. Základom je vyzerať ako skutočný diskutujúci, z mäsa a kostí. Pod falošným menom s extrémnou vynaliezavisťou. Človek sa dnes totiž môže život aj tým, že si vymýšľa. Vo svete marketingu je to občas nevyhnutné. Komerčný trol tak nájde svoje uplatnenie. Píše bez prestávky. Všetky témy venované klientovi, alebo zadanie agentúry sú podchytené a ak sa dá pridať komentár, naozaj tam je.

Druh: Internetový trol – poddruh: komerčný (trollus commerciallis)

Druh trola je rozšírený po celom svete s dobrým pripojením na internet a najmä v krajinách, kde je vysoká používateľnosť internetu. Prežíva všade tam, kde je otvorená diskusia a prístupné komentáre, či fóra. Živí sa najmä zadaním od agentúr, alebo silnejšieho jedinca, ktorý si ho hýčka a udržiava pre jeho odhodlanie. žije v úplnej anonymite, svoju pravú tvár neodhaľuje, takže je to pokojne v domácom prostredí a súkromí ten kolega, čo sedí oproti vám a potmehúcky sa usmieva. Je nenápadný… teda aspoň si to myslí. Je ich málo, preto sú ohrození, no napriek tomu, že samček možno nikdy nenájde samičku rovnakého druhu, vyhynutie im nehrozí. ide o oblasť, ktorej sa budeme venovať aj v našej knihe, pretože si to sama žiada. 

Trixieee spam na disqus

Komerčný trol

Komerčný trol na to môže používať viac účtov. Veľa krát je text neprirodzený. Výrobok uvádza absolútne presne, len aby zaistil jeho správnu identifikáciu. Neustále prináša príbeh o tom, že ho má vyskúšaný, ako veľmi je spokojný a pokojne o pár minút rovnaký komentár s inou skladbou slov pridáva v inom článku s podobnou témou. Nachádzame viacero komerčných trolov, niektorí spamujú slovenské médiá obmenami účtov, hoci pod rovnakou IP adresou. To, čo však predvádza užívateľ s menom trixieee je amaterizmus, ktorý priam provokuje, aby sme si ho všimli. Takéto konanie je problémom a hrozbou, preto plným párvom nachádza priestor aj tu u nás medzi inými nekalými a podozrivými živlami na internete. Trixieee s emailom na atlas.sk a IP adresou končiacou na .194 totiž na mnohých portáloch s viac ako dvoma stovkami komentárov upravuje mienku verejnosti pomocou „nenápadného“ trolingu. Len vďaka nej/nemu máme mať dojem, že Orava 1900 je najlepší grill na svete a kondómy superlove, alebo lubrikačné gély superlove sú to najlepšie na trh. Možno naozaj sú, no to nehodnotíme. Hodnotíme rozsah a fungovanie komentárov, ktoré poškodzujú portály. Tie, ktoré sú radi aspoň za jeden komentár pod článkom si to nevšimnú, tí pozorní ale aj čítajú, čo daný človek píše a zistia tak, že tu niečo nesedí.

5x prečo je trol problém

Dotknutými stranami sú prevádzkovatelia stránok a aj ľudia návštevníci. Laik nevníma ich činnosť ako problém. Problémom však je z viacerých hľadísk. Trolom sa bude venovať aj pripravovaná kniha.

1. Pokrivené renomé

Čítať takýto komentár môže pre neúspešný výrobok znamenať šancu získať si dôveru tých, čo ho nepoznajú. Ľudia veria názorom iných, ak sú na tom podobne ako oni. V komentároch sú si mnohí podvedome rovní. Preto je názor “kolegu” vnímaný inak, s vyššou dôverou. A pravdou môže pokojne byť fakt, že pisateľ výrobok v živote nevidel inak, ako v zadaní projektu. Renomé výrobku tak nie je reálne, ale umelé.

2. Dôvera

Aj dôvera je problém. Pisateľ totiž nesie meno. Nevolá sa ako značka výrobku a nie je uvedený ako zástupca značky. Píše ako človek a my mu dôverujeme. Dokonca sú ľudia schopní sa takéhoto používateľa pýtať a on bude hrať na to, že naozaj výrobok skúša, má, no reálne neodpovie na otázku k funkcii, alebo dĺžke nejakej strany, rozmerov, ak si to nevyhľadá v prospektoch. Ostatní môžu dôverovať, rovnako ako portál môže dôverovať komentáru a preto ho ponechá. Uponáhľaní administrátori nevidia odkaz, tým pádom nevidia problém.

3. Pozorný administrátor

Pozornejší administrátor vidí problém. Nápadný text, reklamu a zneužitie jeho priestoru. To je to, o čo tu ide. Inzercia niečo stojí. Niekto s poloprázdnym budgetom však získava reklamu cez šikovnosť jediného človeka. Prípadne aj nešikovnosť. Pozorný administrátor to však vidí, a zmaže. Zamestnáva ho to. Každý jeden je nahnevaný, ak musí čistiť priestor a robiť prácu, ktorá byť prácou nemusela. Spam je celosvetový problém a zrejme ním dlho zostane.

4. Stávka na jedného koňa

Na jednej strane trol stavia na jedného koňa – účet a taktiku. Na strane druhej, aj agentúra stavia na jediného koňa – trola, čiže vykonávateľa komerčného trolingu. Potom príde tretí prípad – pozorný administrátor, špekulanta zablokuje a podobne sa zachová aj pár ďalších. Čo z toho vznikne? Kôň sa podtkýňa a padá k zemi. Inzerent, ktorý si podal ticket na jeho meno, tak prichádza možno o všetko to dielo, ktoré takýmto spôsobom vzniká.

5. Tak toto je marketing?

Je záhadou, ako je možné, že niektoré známe značky využívajú takéto služby. Odpoveďou je, že nejde o záujem značiek, ale o prácu agentúr, ktoré sa postarajú o marketing rôzneho typu, smerovania a toto môže byť len bonus. Akýsi produkt navyše, ktorým agentúra posilní všetko to, čo robí na iných frontoch. Potom je z toho s prepáčením bordel, ktorý musia administrátori čistiť a brániť ten priestor, ktorý budujú a spravujú.

Na príklade užívateľa – trola vyššie, sme mohli pracovať aj vďaka mnohým článkom, ktoré zaplavil svojim trolingom. Tu je len časť z portálov, ktoré sú v čase prípravy článku poznačené trolingom:

  • https://magazin.pluska.sk/sex-a-flirt/sex-nuda-sama-nuda
  • https://feminity.zoznam.sk/c/857424/nuda-v-posteli-navstivte-swingers-party
  • https://casprezeny.pluska.sk/sex-a-vztahy/hanbate-otazky-co-chcu-chlapi-posteli-co-im-vadi
  • https://feminity.zoznam.sk/c/876407/muzi-chcu-v-posteli-vykriky-ruky-a-polohy-odzadu
  • https://beauty.sk/clanok/1229-4-veci-ktore-si-muzi-vsimaju-na-zenach-pri-sexe-zabudnite-na-svoje-nedostatky-myslite-hlavne-na-toto
  • https://emma.pluska.sk/sexi/zadne-vratka-doprajte-mu-sex-odzadu-bude-vam-zobat-ruky
  • https://magazin.pluska.sk/sex-a-flirt/polohy-zozadu-ktorym-ziadna-zena-neodola

The post Chcete vidieť prácu internetového trola? Jedného komerčného sme našli appeared first on HOAX.

Peter Sagan zneužitý do podivného internetového podvodu

$
0
0

Stretávame sa s tým, že známe osobnosti podvodníci zneužívajú do úloh svojich tvárí. Tváre značky dostávajú honorár. Zneužité tváre ale nedostanú ani cent. Ba čo je horšie, známym osobnostiam podvodníci vkladajú slová do úst a stavajú ich do pozície autorov, alebo používateľov ich výrobkov a systémov. Najnovšie je zneužitý do podivného internetového podvodu aj Peter Sagan. Reklama láka na akúsi neznámu stránku, ktorú však majú podvodníci ešte len vo výstavbe.

Peter Sagan v internetovom podvode

Celé stránky sú podivné, ide o strašný preklad nejakého bludu o rozvoji a zisku peňazí. Nič z toho, čo na stránkach objavíte, nemá ani najmenšiu logiku. Podvodníci sa zrejme ešte len chystajú na manévre v spojitosti s Petrom Saganom. Stránky sú vo výstavbe. Sami ani len netušíme, s čím ešte prídu, k čomu slúžia, pretože textové nezmysly, do ktorých nalievajú peniaze, aby sa zobrazovali ľuďom na Facebooku v reklamnom priestore, nedávajú naozaj žiaden zmysel.

Odporúčanie:

Neodporúčame klikať na tieto reklamy. Presnejšie, odporúčame klikať a míňať kredit osoby v pozadí tohto zneužitia, no odporúčame zároveň nevyužívať nič, čo bude Peter Sagan v takýchto reklamách ponúkať, predávať a tvrdiť. Samozrejme, budeme radi, ak nám nahlásite prípady zneužitia Petra Sagana s konkrétnymi výrobkami a systémami, s ktorými sa bude spájať. Rovnako tak je vítané nahlásenie akejkoľvek celebrity, ktorá niečo ponúka. Vec preveríme a budeme informovať o podrobnostiach a reálnych vzťahoch.

Stránky, kam sa dostanete po kliknutí: https://mistfleshlayout.jimdofree.com/about/

The post Peter Sagan zneužitý do podivného internetového podvodu appeared first on HOAX.


Emailom sa šíri návod na samovyšetrenie koronavírusu Covid-19

$
0
0

Nájsť vo svojej schránke email s návodom na samovyšetrenie na koronavírus, to zaváňa otáznikmi. Ak je táto celosvetová hrozba taká strašná, naozaj sa našiel niekto, kto našiel spôsob, ako sa vírusu vyhnúť len tak podomácky? Nie, nebudeme hovoriť ani o tom, ako sa vírusu vyhnúť a nebudeme reálne hovoriť ani ako sa vyšetriť sám doma. Hoci to email tvrdí, prináša nakoniec výsmech pre pojem „samovyšetrenie“.

Covid 19, koronavírus

To, čo email obsahuje, má od samovyšetrenia ďaleko a najmä uvádza len malý test rozpísaný nie štyrmi slovami, ale celým emailom, bez pridanej hodnoty. Aby sme boli presní, uvádzame email, ako aj naše vyjadrenie.

Znenie emailu o údajnom samovyšetrení:

Koronavírus NCP… jednoduchý návod na samovyšetrenie, podľa taiwanských odborníkov… 

Nový koronavírus NCP nemusí po mnoho dní vykazovať známky infekcie,  podľa ktorých môže niekto zistiť, že ste infikovaný. V čase, keď nakazení majú horúčku alebo kašeľ a odchádzajú do nemocnice, pľúca sú už obvykle 50% postihnuté fibrózou a je príliš neskoro! Taiwanskí odborníci poskytujú jednoduchý návod na samovyšetrenie , ktoré môžeme robiť každé ráno:
Zhlboka sa nadýchnite a zadržte dych na viac ako 10 sekúnd. Ak úspešne vydržíte bez kašľa, nepohodlia, dusenia sa alebo stiesnosti atď., dokazuje to, že pľúca nie sú postihnuté fibrózou, čo v podstate znamená, že nie ste infikovaní.

V období infekcie sa prosím každé ráno kontrolujte v prostredí s čistým vzduchom. Vynikajúca rada od japonských lekárov, ktorí sa zaoberajú prípadmi COVID-19: Každý by mal dbať na to, aby ústa a krk boli vlhké, nikdy SUCHÉ. Každých 15 minút sa napite aspoň niekoľko dúškov vody. PREČO? Aj keď sa vírus dostane do úst … pitná voda alebo iné tekutiny ich spláchnu dolu pažerákom do žalúdka. Akonáhle je v žalúdku … vaše žalúdočné kyseliny všetky víry usmrtia. Ak nebudete pravidelnejšie piť dostatok vody… vírus môže preniknúť do priedušiek a do pľúc. To je veľmi nebezpečné. Podeľte sa s touto informáciou s rodinou a priateľmi.

Naše vyjadrenie:

Časť venovaná dýchaniu a sledovania reakcie

Email má nehoráznu úpravu. Šíriteľ týchto správ by mal mať zakázaný prístup k MS Word pre množstvo chýb, nedostatkov, medzier a priestoru, ktorý robí zbytočne medzi vetami. Poviete si, že nemá zmysel sledovať pravopis a úpravu, no práve to nahráva nedôveryhodnosti celej správy. Je ako zlý preklad niečoho, čo prekladateľ ani netuší, či prekladá správne. Celé uvedené samovyšetrenie nie je vyšetrením. V podstate tvrdí, že ak tento test nezvládnete, máte koronavírus. Ak sa nič nestane, nie ste infikovaní. Spôsob, akým sa informáciu dozvedáte tvrdí nie len biele uvedené, ale aj čierne neuvedené. Čierne – ak sa stane, ste infikovaní. Radi by sme upozornili pred touto časťou, že ide o blud. Spomína síce prejav nákazy pľúc, no uvádza ho, akoby šlo o jednoznačné preukázanie len jediného problému. Zadržanie dychu na 10 sekúnd a prejavy pľúc môže mať aj ťažký astmatik, človek s rôznymi ochoreniami pľúc, aj človek pod stresom, ktorý sa priveľmi zameriava na to, aký bude výsledok testu rozhodujúceho o živote a smrti.  Aj tak môžu totiž niektoré povahy a jednotlivci  vnímať čokoľvek v spojení s koronavírusom. Rovnaké ťažkosti môže mať alergik, ktorý práve vyčistil klietku mačke, morčaťu, fretke, či inému domácemu miláčikovi. Dokonca aj pacient oveľa vážnejších a trvalejších diagnóz. Text tak vyvoláva nezmyselný prehnaný poplach.

Pozorovateľný problém môže znamenať, že ide množstvo zdravotných ťažkostí, no nepotvrdzuje, že ide o jednoznačne koronavírus. Čiže, test nevyšiel? Stále je malá pravdepodobnosť, že ste sa mohli nakaziť práve tým, čo je témou číslo 1. Divná je aj skladba viet. Tak teda zadržme dych na viac ako 10 sekúnd. Viac? nech je výsledok merania a testu samovyšetrenia čo najpresnejší, dáme rovno 50. To bude kašľať asi väčšina z nás… teraz vážne. Pod odporúčaniami sa nepodpísal žiaden “odborník” a odporúčanie nie je exaktné (čiže absolútne presné). Je len možnosťou. neodporúčame sa na ňu spoliehať ako na jednoznačný a nezameniteľný fakt.

Rada japonských lekárov k suchým ústam

Uvedená vynikajúca rada odborníkov k suchým ústam sa zdá byť postavená na určitých faktoch. Nemožno povedať, že týmto návodom sa vyšetríme, skôr je preventívnym nástrojom. Táto časť už teda nemá nič spoločné s avizovaným samovyšetrením. Tvrdí niečo o prevencii uchovania suchých úst, no vírus sa šíri najmä vdychovaním vírusov v ovzduší, ktoré sa dostávajú do vzduchu kašlaním a kýchaním. V mestskej hromadnej doprave si takýchto ľudí všímame odteraz ešte viac a stále nezmizli. Ignoranti kýchajú a chrchlú bez servítkov, lakťovej jamky, či obyčajnej ruky bez prestávky aj naďalej. Okýchanou rukou, ak si aj našla cestu k ústam, nemajú problém zachytiť tyč, alebo tlačidlo otvárania dverí. Sucho v ústach veľmi nemá súvis s tým, čo vdychujeme a odkiaľ. Môže mať len malý úzky súvis. Preto nijako nedehonestujeme a nerušíme možnosť pôsobenia, či nevyvraciame tvrdenia o vode. Ale určite nemôže ísť o kľúčové opatrenie, vďaka ktorému sa nenakazíme. Ak sa správa pokúša takýto dojem vyvolať, môžeme ju nazvať aj nebezpečnou.

To, čo autor tohto návodu chcel dosiahnuť a znenie týchto rád ste nám poslali (Ďakujeme Renáta, Janka, Daniel, Šimon, EvoX a ďalší.) je skôr zaslať falošnú správu na záchranu, akési riešenie, ktoré sa začne hromadne zdieľať ako šanca na záchranu. Pri tom, akou silou dokážu hoaxy udierať, je toto len jeden z prvých prípadov, ktoré sa u nás budú šíriť. Čakáme aj niečo oveľa prešpekulovanejšie. V zahraničí už nejaké príklady sledujeme, takže len čakáme, kedy sa objavia u nás.

Na záver

Prosíme, aby anonymné emaily s miešaným obsahom, ktorý sa akokoľvek týka koronavírusu, neboli brané ako dôležitý zdroj a usmernenie správania sa počas zúriacej nákazy, alebo aspoň prítomnosti vírusu v krajine. Nikto nechce verejnosti nič utajiť a už vôbec nie farmaceutické spoločnosti, ktoré tak rada verejnosť považuje za utajovateľov pravdy. Inšpirácia obsahom časopisu ZEM a VEK, alebo inšpirácia konšpiračnými portálmi v tejto chvíli nie je na mieste. Na to, aby sme mohli považovať akýkoľvek zdroj informácií za vierohodný, musí zdroj existovať a byť overiteľný. Anonymný email nie je zdroj pomoci pri nákaze, akým je koronavírus. Email, ktorý neuvádza žiadne zdroje, články, relevantné dôkazy, nepodloží svoje odporúčania skutočnými zdrojmi, je stále len výplodom niekoho neznámeho, ktorého záujem mohol byť celkom nevinný a chcel pomôcť. Prináša však neúplné a nejasné informácie, ktoré nie sú žiadnou zárukou a ani nie sú samovyšetrením, za aké sa pasuje.

Prosíme, nezdieľajte a nezverejňujte podobné bludy verejne. Bludmi sú, ak nemajú vierohodný a odborný podklad, mená, inštitúty, výskumy. Jednak je miera paniky pre vírus príliš a zaručené rady, ako sa proti vírusu chrániť, sú nebezpečnejšie ako panika samotná. Ďakujeme.

The post Emailom sa šíri návod na samovyšetrenie koronavírusu Covid-19 appeared first on HOAX.

HOAX: Koronavírus a odporúčanie, čo je potrebné jesť a ako sa správať

$
0
0

Vždy nás prekvapuje s akou vážnosťou sa objavujú niektoré odporúčania. Netvrdíme, že nie sú pravdivé. Pri vírusoch má naozaj zmysel, ak je určitá telesná teplota a má zmysel konzumácia potravín, ktoré pomáhajú imunitnému systému, alebo telu zbavovať sa škodlivých známok. To sú všeobecné rady, ktoré môžeme pokojne aplikovať na akúkoľvek chorobu. Ak však tieto všeobecné rady spojíme s príbehom o tom, že niekoho syn, dcéra, synovec,je v čínskom Wuchane v epicentre nákazy ako odborník, máme mať asi automaticky pocit, že má právo rozdávať rozumy. Internetom sa momentálne šíri odporúčanie o tom, čo jesť, ako sa správať a vraj ide o odborné zdieľania.

Covid 19 koronavírus hoax

Zvláštnosti v správe

Čína potrebovala podľa tohto textu odborníka zo Slovenska. Promoval s magisterským titulom…. čože? Tak to potom nie je lekár, ale zdravotná sestra, brat, alebo nižší odborník, ktorý by inak vo svete medicíny nemal čo tvrdiť a vyjadrovať sa, ak sa nevyjadrujú ani oveľa vzdelanejší ľudia. Ak je to teda spolužiak niekoho synovca, potom teta, alebo ujo, majú viac odvahy publikovať informácie než daný spolužiak a synovec. Podivne pôsobí nie len celý obsah, ale aj také informácie, ako údajné premiestnenie do Wuchanu, aby mohol skúmať vírus. Jeho skúmanie si nevyžaduje osobnú prítomnosť vo Wu-chan, keďže tam bude skôr výskumnou činnosťou zavadzať, uberať zásobovanie a komplikovať prácu tým, ktorí nešli skúmať, ale zachraňovať životy.

Obsah správy

Niekoľko odporúčaní má hlavu a pätu. Predsa len, pokojne tento návod použite aj na klasickú chrípku. Je zaujímavé, že autor textu vie presne rozsah teploty, ktorá pôsobí na vírus zničujúco. Falošná správa uvádza, že vírus hynie pri teplote 25°C čo je zvláštne, keďže zdravý človek si teplomerom zmeria bežne 37°C. Poriadny nezmysel. Doslova text uvádza, pite veľa horúcej vody, aby ste sa nenakazili. Ide o dosť nešťastné slovné spojenie, ktoré dokáže napísať len neodborník, alebo autor hoaxu, ktorý má vyvolať strach. Opäť totiž je “bielym” textom, ku ktorému si pridáme automaticky aj “čierny” text. Ak nebudeš piť horúcu vodu, nakazíš sa. 

Zaujímavá je aj veta: “Ak máte vysokú horúčku, prikryte sa prikrývkou a pite zázvorovú polievku, aby ste zvýšili tepelnú energiu tela bez toho, aby ste potrebovali vakcínu.”. Jednak preto, že vyznieva ako preklad z turečtiny, či pokojne svahilštiny, ale aj pre nezmysly. Toto vás totiž zachráni a nepotrebujete vakcínu. Takéto tvrdenia by mali byť trestné s určitou sadzbou basy aj s trstenicou ako bonusom. Sú nebezpečné, autor týchto textov by nemal mať vôbec umožnené písať texty na internet, nieto ešte venované prevencii a zdraviu, prípadne boju proti vírusom. Prekvapuje aj spojenie “tepelná energia tela”.
Nevieme dohľadať nikoho, že by mal spojenie s lekármi vo Wu-chane. Slovák pracujúci v tejto oblasti by bol okamžite v hľadáčiku médií. Tvrdenia v správe sú s najväčšou pravdepodobnosťou nie čiastočným ale úplným hoaxom. Dokazuje to niekoľko znakov a nezmyslov v texte.

Neexistujú reálne mená, dátumy, odvolávky. Žiadne odporúčania spojené s reálnym prípadom, odborníkom, nič, čo by nás malo znepokojovať.  My sami oceníme, ak poznáte pôvodcu týchto textov, alebo jeho sporiteľa upozorníte na bludy v ňom.  Celý text je tupý, nepremyslený, absurdný, plný hlúpostí a nepravdepodobných faktov.  Je veľmi zlou skladbou faktov nefaktov.

The post HOAX: Koronavírus a odporúčanie, čo je potrebné jesť a ako sa správať appeared first on HOAX.

Podvodný zázrak Promagnetin na stránkach zeshowandtell.com

$
0
0

O zázraku na všetko od bolestí nôh po kĺby s názvom Promagnetin sme už hovorili. Venujeme sa mu aj v inom samostatnom článku. Vzhľadom na fakt, že reklamný scripty má nainštalovaný Cas.sk, ako aj Dnes24.sk, ľahko sa k novým a novým reklamám dostanete bez toho, aby ste niekde videli označenie, že ide o reklamu. Na zaujímavé tvrdenia o zázračných účinkoch jednoducho kliknete a ste v pasci skôr, ako ste si to stačili uvedomiť. Teda za predpokladu, že uveríte logu stránok, ktoré o sebe tvrdia, že sú SLOVENSKÝ LEKÁRSKY PORTÁL. Je nemysliteľné, že niečo také vôbec je online.

Dnes24 reklama s nohou

Promagnetin na stránkach zeshowandtell.com

V prípade ďalej z domén, ktoré sú poznačené činnosťou podvodníkov, zeshowandtell.com ide o typický príklad s ktorým bojujeme už nejaký čas. Kým prvá stránka sa hrá na akýsi magazín, portál, ktorý údajne pripravujú a píšu lekári, to druhé má byť oficiálny predajca daného výrobku. Prvé je nekomerčné miesto, magazín a to druhé už predajca samotný. Lenže niečo tu nehrá. Okrem iných faktov ako sú falošné komentáre, vymyslení zákazníci, vymyslený falošný lekár Kirst, je tu aj zarážajúci fakt údajný magazín LINK1 a predajné stránky LINK2.

promagnetin a falošný lekársky portál

Stránky odporúčame ignorovať, žiadnu látku či výrobok s názvom Promagnetin objednávať, neodporúčame dôverovať týmto stránkam a akýmkoľvek podobným. V prípade, ak máte možnosť upozorniť v tematicky ladených stránkach spoločnosť a svojich známych, budeme vždy radšej ak bude mimo reklamné siete existovať aj obrana proti reklamám a podvodom, ktorých súčasťou je aj tento web. Neváhajte sa podeliť s pravdivým odhalením v diskusných fórach, ak zazriete zmienku o výrobku, alebo iných praktikách. Žiaden LEKÁRSKY PORTÁL neexistuje a ani na ničom podobnom sa slovenskí lekári nikdy nepodieľali. Portál, ktorý je pripravovaný v spolupráci s reálnymi zdravotníckymi odborníkmi bude vždy niesť:

  • Skutočného prevádzkovateľa
  • Skutočné meno odborníka aj s titulom
  • Uvedie aj záštitu – organizáciu preberajúcu zodpovednosť za tvrdenia a odporúčania.

Nič z toho nehľadajte na podvodnom lekárskom portáli, ktorým sú stránky nachádzajúce sa na stovkách domén súčasne.

Odkazy v článku:

  • LINK1: https(dvojbodka)//zeshowandtell.com/sk/
  • LINK2: https(dvojbodka)//zeshowandtell.com/order/sk/

The post Podvodný zázrak Promagnetin na stránkach zeshowandtell.com appeared first on HOAX.

Varovanie: Prolesan Pure propagujú podvodní neexistujúci lekári a profesori

$
0
0

Ťažko môžeme adekvátne zhodnotiť to, čo sa pokúšajú robiť stránky propagujúce Prolesan Pure. Respektíve nemôžeme mať ani smietku pochybností o tom, či ide alebo nejde o podvodné stránky. Ide o neuveriteľný zhluk klamstva a podvodov. Prolesan Pure sa vás totiž snaží oklamať toľkými spôsobmi, že sme skončili pri čísle 20. Nie sú to len klasické problémy, ako podvodné komentáre, falošný systém, neexistujúci magazín, neexistujúce logo, zneužívanie log televízií, klamstvá, nepotvrdené výskumy, klamanie v obsahu, v príbehoch ľudí, v údajných zákazníkoch, v pôvode fotografií, vo výskumoch, ale sú to podvodné klamstvá aj na samotnom webe v drobných detailoch.

prolesan podvodné stránky a klamstvá

Foto: Stránky s údajnými informáciami o zázračných účinkoch na chudnutie PROLESAN PURE nesú logo SANUS MANDU. Rovnaké nájdete aj na predajnom webe worldocassions.com. Tam logo nesie celý podtitul kapitálkami.

Autority by mali byť garanciu kvality a účinku… lenže

Našli sa štyria lekári, ktorí tvrdia, že Prolesan je úžasný zázrak a vraj oni sú jeho autormi. Lenže ani jeden z tých lekárov neexistuje. Všetci štyria sú z fotobanky, takže ich tvár si vie kúpiť ktokoľvek. Prípadne si ju len stiahne tam, kde si ju už kúpili a vydáva ju za odborníka v oblasti, ktorú si vymyslia.

prolesan podvodné stránky a klamstvá

Mená nenesú skutoční ľudia s tvárou na fotografii

  • Edward M. Whitford mimo podvodné stránky ani neexistuje. Meno neexistuje v žiadnych reálnych záznamoch. Ak má ísť o význam profesora, tak určite nie v tejto dimenzii.
  • Philip Simmons je v skutočnosti: fotomodel s profilom napríklad tu: https://myloview.es/
  • Junko Takahashi má svoju menovkyňu na https://www.wau.edu/ , avšak sama neexistuje. V tejto podobe, fotografia s neistým pôvodom.
  • Elisabeth Scott je v skutočnosti: fotomodelka s profilom priamo tu: https://www.shutterstock.com

Zábavné je pritom sledovať na stránkach predávajúcich Prolesan nie len množstvo podvodného klamstva týkajúceho sa predaja, ale tiež uvedenie na predajných stránkach zmienky o autoroch vynálezu a hodnotenie. Obchod sám svojmu výrobku dáva hodnotenie v jednotlivých kategóriách. Nemysliteľné. Samozrejme, nachádza sa tu aj nátlaková akcia, ktorá odpočítavaním dáva informáciu, že výhodná cena sa vás týka len posledných pár minút a tak ste nútení urobiť neuvážený nákup. Čo sa stane, ak čas vyprší?

Nič. Stále máte údajnú výhodnú cenu. Amaterizmus vývojára však nevidí fatálne systémové chyby stránok, ktoré podvodníci donekonečna recyklujú a upravujú. Technické chyby na stránke napríklad nedovoľujú niektorým prehliadačom vôbec potvrdiť formulár. Ešte že tak pre všetkých, ktorí by mali záujem Prolesan nakúpiť a zabráni im v tom neschopnosť samotných podvodníkov.

The post Varovanie: Prolesan Pure propagujú podvodní neexistujúci lekári a profesori appeared first on HOAX.

Pozor: Zaplavuje nás spam so zázrakom na prostatu Men’s Defence

$
0
0

Emailové schránky mnohých slovenských portálov večer 9. marca navštívil spam venovaný mužskej potencii. Nešlo by o nič zvláštne, ved by to ani nebolo prvý krát. Tentoraz ale použili dobré podmienky, viditeľný email, filtre správ nezachytili a ak máte vlastnú doménu bez spamfiltra, pokojne vám cez rôzne povymýšľané loginy mohol prísť jeden spam aj niekoľko krát. Údajne ide o revolučný boj s chronickou prostatou. Údajná revolúcia už je tak otrepaný slovný pojem, že mu už dávno neveríme. Dotyčný zázrak má meno Men’s Defence.V náhľade emailov uvádza vojvodkyňu z Cambridgea, čiže Megan Markle. Prečo? To sa už nedozviete.

Men's Defence spam na mužskú prostatu

Odosielateľ emailu je v rámci schránky podpísaný ako Susanna Sepp, kým v emaily v tele je podpísaná Erika Grichova. To je tak, keď samotný odosielateľ spamu má bordel vo vlastnom systéme. To najzásadnejšie na celom spame je však nasledovné:

  • spam smeruje niekoľko krát na falošné stránky s hlúpymi tvrdeniami, falošnými zákazníkmi a komentármi.
  • ESET stránky blokuje ako potenciálne nebezpečné a tak sa na ne dá dostať len z iného zariadenia, kde nie je antivírusová ochrana.
  • podvodné tvrdenie v závere uvádza nejakého docenta, doktora medicíny s praxou 24 rokov. Typické tvrdenia podvodných stránok a emailov, ktoré sa pokúšajú vymyslieť si lekára. Tvrdenie totiž nie je v slovenčine a takto uvedeného špecialistu by nikto normálni ani neuvádza.
  • Nikto reálny z radov lekárov, by nespolupracoval so stránkami, ktoré nevedia robiť inú reklamu, len ako spamovať.
  • systém odhlasovania zo spamu je zlý vtip
  • Spam má merací kód, ktorý potvrdzuje, či schránka existuje, a či bol email otvorený. Tento merací kód sa môže v niektorých emailových klientov zobraziť ako varovanie pred externými obrázkami. Odporúčam nedávať načítať v takýchto emailoch nikdy aj obrázky. Môže ísť o drobný pixel, ktorý dá odosielateľovi informáciu, že konkrétna schránka existuje, otvára emaily, číta ich a má zmysel cieliť na schránku spam aj naďalej.
  • celé znenie spamu je nižšie. Uvádzame ho najmä preto, aby bolo zrejmé, že ide o konkrétny spam.

Znenie spamu:

REVOLÚCIA V BOJI S CHRONICKOU PROSTATOU

Po jednej kúre sa zlepší funkcia obehového systému, znormalizuje sa proces močenia,
posilní imunita a zvýši sa Vaše libido.

– Zbavte sa bolesti v oblasti hrádze, konečníka a semenníkov
– Normalizujte močenie už po jednej kúre
– Zbavte sa zápalu prostaty
– Podporte svoje sexuálne zdravie

Kliknite tu

Názor odborníka Chronický zápal prostaty sa vyvíja pomaly a často bez príznakov, avšak jeho následky môžu byť nebezpečné. Aby sa predišlo komplikáciám, odporúčam Men’s Defence. Vo svojej vlastnej lekárskej praxi som sa presvedčil, že iba tento komplex ponúka výrazné zlepšenie. Účinne zbavuje bolestivých symptómov a deň za dňom dáva prostatu do poriadku. Prípravok Men’s Defence nevyvoláva alergické reakcie na rozdiel od iných liekov a mastí. Je mimoriadne účinný, úplne bezpečný. Jeho pôsobenie je komplexné. Ozdravuje prostatu a posilňuje mužské zdravie.

Docent medicíny, Urológ, andrológ Lekárska prax 24 rokov

Kliknite tu

S priateľským pozdravom
Erika Grichova

Ďalší zázrak menom Max Potent

Počas rovnakého dňa sa objavil ešte aj spam na prostatu a látku Max Potent. Soam je iný, má určitú štruktúru, tabuľku, no smeruje na rovnakú podvodnú doménu ako predošlý prípad. Je dokonca identický, len uvádza iný názov látky. Rovnaké hodnotenie tak platí aj voči stránkam propagujúcim zázrak Max Potent.

The post Pozor: Zaplavuje nás spam so zázrakom na prostatu Men’s Defence appeared first on HOAX.

Podvodné facebook súťaže Zahranicny nabytok a zneužitie karty

$
0
0

Stránky s názvom Zahranicny nabytok sú identickým klonom praktiky známej z prípadu podvodných súťaží SpotrebiceRoka. Aj v tomto prípade je podvodná súťaž na novej falošnej stránke, láka na závratné výhry, krásne ceny, veľké sedačky, ale pri falošnom vyhodnotení podvodník píše viacerým ľuďom, že vyhrali peniaze. Peňažné výhry a súťaže pritom nemožno organizovať bez osobitného súhlasu TIPOS, a.s.- Ba čo viac, celé je to podvod od prvého uvedeného slovka. všetky predošlé príspevky zanikli, na stránke je aktuálny len jeden. Ten má tak domotaný text, že netušíte, čo vlastne páchateľ trestnej činnosti chce. Stránka so skráteným názvom @zahradnynabytok2020 a pritom viditeľným názvom Zahranicny nabytok ani sama nevie, ako sa má volať.

Zahraničný nabytok podvodná facebook sutaz

Výsmechom je tvrdenie, že podmienky súťaže máte na ich stránke. žiadna však neexistuje a podmienky nie sú zverejnené nikde. Chýba štatút, organizátor, zodpovedná osoba, kontakt. Samozrejme, ide o podvodnú súťaž, ktorej cieľom je byť jednou z tých, ktoré vás okradnú o peniaze. Pravdivé na nej nie je ani len chĺpok v nose.

Spôsob, akým ľudí okrádajú o peniaze je už dobre známy

Páchateľ sa z pozície údajného organizátora spojí s vami ako s výhercom. Vraj ste to vy, čo vyhral a tak mu pošle výhru. Lenže odrazu zabudne na to, že výhrou mala byť sedačka a je to odrazu 500 EUR. Chce však čísla z platobnej karty. Je nemysliteľné komukoľvek posielať platobné údaje z karty. Tie sa dajú použiť len ak chcete  s kartou platiť online. Nie, ak vám chce niekto poslať peniaze. Za žiadnych okolností preto neposkytujte údaje z karty. Ani len samotnej banke. Nikdy! Len by ste tým podvodníkovi dali úplnú kontrolu nad vašimi peniazmi.

The post Podvodné facebook súťaže Zahranicny nabytok a zneužitie karty appeared first on HOAX.

Podvodná FB stránky BILLA supermarket: nebezpečná súťaž vyžaduje občiansky preukaz

$
0
0

Upozorňujeme na nové podvodné stránky. Na adrese LINK1 sa objavili podvodné FB stránky s názvom BILLA supermarket. Ide o zneužité grafiky, vymyslené tvrdenia o výročí firmy a rozdávaní poukážok. Podvodník stojaci za falošnou stránkou sa týmto dopustil viacerých prešľapov, nie len zneužitia obchodného názvu, loga, ochranných známok a poškodenia dobrého mena, zásahu do podnikania a vytvárania nebezpečenstva zámeny. Ide o stav, kedy dôveryhodnosť značky je maskovaním a podvodom zneužitá cudzím páchateľom k páchaniu trestnej činnosti.

Billa podvodníci, falošné poukážky

Podvodník kontaktuje obete – neposielajte mu žiadne snímky osobných dokladov

Podvodník stojaci za podvodom už vo veľkom oslovuje výhercov. Opäť s nevyspelým jazykovým vyjadrovaním, ktoré pri zamyslení odrádza od dôveryhodnosti, s podivnou skladbou nezmyselných viet, ktorých pisateľ musí byť mladší ročník. Vyžaduje snímku prednej a zadnej strany občianskeho preukazu. Takáto podmienka je nemysliteľná. žiaľ, takáto požiadavka môže v online priestore falošných sťaží znamenať jediné. Pomocou údajov na občianskom preukaze páchateľ vytvorí falošné bankové účty, zakúpi si na údaje obete služby, licencie, vytvorí záväzky, alebo inými hrozbami ohrozí obete a ich údaje.

Billa podvodníci, falošné poukážky

Upozornenie

Svoje doklady nikdy neposielajte nikomu cez internet. Odoslanie dokladov je možné len v rámci overenej komunikácie, kedy máte záruky o tom, komu doklady posielate a za akým účelom. Nikdy však nie za poukážku. Pokiaľ ste boli v tomto prípade zneužitý, kontaktujte urýchlene políciu a informujte policajného vyšetrovateľa o záujme podať trestné oznámenie. Smerujte pozornosť polície na komunikáciu, jej znenie, stránky, ich obsah a obsah správ a všetkých výstupov. Využiť môžete aj obrázky z tohto článku a jeho obsah. Je nevyhnutné kontaktovať políciu aj z toho dôvodu, aby v tomto prípade mohla zakročiť aj pre závažné podozrenie zo závažnej trestnej činnosti. Slovo závažné je použité zámerne 2x. Po rokoch skúseností neexistuje iný dôvod, pre ktorý by vyžadoval naskenované doklady, ako zneužitie do internetového podvodu. Pomocou dokladov si vytvorí účet, prípadne môže pod Vami registrovať systémy typu “elektronický podpis”, ktorým môže vo Vašom mene podpisovať dokumenty.

Uvádzaná podmienka fotografie Vašej tváre a listu papiera je očividný zámer zneužiť obeť do registrácie do neznámeho systému. Ten môže mať takúto podmienku a čistý list papiera je možné následne hravo doplniť v grafickom software o prehlásenie, podpis akejsi zmluvy, či podmienky nejakej služby. Odporúčam nijakým spôsobom nevyhovieť týmto požiadavkám ani v jedinom bode. Aj v prípade ohrozenia – kontaktovania, odporúčam podať trestné oznámenie. AJ napriek karanténam by mala byť polícia prístupná. Najmä účelom rýchleho nahlásenia je zachytenie nebezpečných stránok počas ich fungovania a prístupnosti. Podľa dátumu vznikla len nedávno a zatiaľ nemá ani tisíc fanúšikov. Dôverčiví ľudia však stránku zdieľajú a tým vytvárajú podporu podvodníkovi a jemu pochybnému marketingu.

Do žiadnej pobočky BILLA nechoďte, pretože…

Tvrdenie v správe, že po odoslaní údajov máte ísť do najbližšej predajne BILLA, je absurdná trúfalosť. Dôverčivá obeť podvodu môže naozaj očakávať, že o nej budú na predajni vedieť. Nič také však nie je, BILLA nič takéto neorganizuje, ani nijakým spôsobom nebude odškodňovať obete tohto podvodníka podobne, ako to neurobil nikto v Európe počas posledných piatich, či šiestich rokoch, počas ktorých sa neustále objavuje ten istý typ podvodov, falošných poukážok. Ani tento prípad a ani žiaden budúci, organizovaný na neoficiálnych neznámych stránkach nebude pravdivý. Prosíme preto, upozornite priateľov, ktorých ste si všimli ako fanúšikov stránok. Prípadne upozornite na tento fakt na komunitných stránkach, portáloch, v diskusiách, alebo priamo zástupcov BILLA, ktorých upozorňujeme aj my. je nevyhnutné vytvárať naďalej nátlak na verejnosť, aby sa viac zaoberala overovaním faktov a neposielala žiadne čísla kariet, doklady a ani heslá nikomu len preto, že o to požiada. Hoci pod hlavičku dôveryhodnej značky. Nie ste si istí, či je tvrdenie niekoho na internete pravdivé? Napíšte nám. Denne odpovieme na desiatky emailov, je preto celkom jedno, či ich bude 21, alebo 41.

Spomínaný odkaz:

LINK1: https://www.facebook.com/Supermarket-BILLA-103778751256353/

Ďakujeme Júlii za poskytnutie snímky komunikácie tohto podvodníka a jeho pokusu zneužiť ďalšiu obeť.

The post Podvodná FB stránky BILLA supermarket: nebezpečná súťaž vyžaduje občiansky preukaz appeared first on HOAX.


Pozor: podozrivé internetové predaje rúšok a antiseptických gélov

$
0
0

Antiseptické gély – antibakteriálne vody a rôzne ochranné pomôcky na dezinfekciu rúk sú nedostatkovým tovarom v lekárňach podobne, ako rúška na tvár. Presne to je príležitosť pre podvodníkov a špekulantov, ako s vysokou istotou nalákať veľký počet ľudí. Ide o podobný jav, ako keď v rieke ubúda voda a ryby v snahe sa zachrániť plávajú tam, kde voda stále je. Podvodníci tak ľahko chytia ľudí na návnadu, pretože sú jediným miestom, ktoré má skladovú zásobu rúšok a antiseptických gélov. Sú jediní, ktorí môžu ľudí obrazne povedané zachrániť. Aj preto ľudia neváhajú využiť takéto ponuky a risknúť to. Máme tu pritom dva rozdielne prípady dvoch rozdielnych špekulantov s ktorými si nedáme len tak rady. Je preto vhodné priniesť osvetu.

Rúška

Shopolo a antiseptické gély, s ktorými nie sú zákazníci spokojní

Na Slovensku sa vo veľkom rozmohla výrazná propagácia antiseptických gélov na stránke. Tá sa pritom nešpecializuje na žiadne zdravotnícke potreby. Neznáma značka neznámeho gélu s neznámym pôvodom a zložením síce uvádza nejaké látky s účinkom. Reálne zákazníkom prichádza podľa ich slov „čistá voda“. Gél, ktorý má mať rozprašovač prichádza v inom obale, než je na obrázku a v inej konzistencii. Kým na obrázkoch sa objavuje gél s pokrivenou hladinou (čiže gélová konzistencia), zákazníkom prichádza údajne voda s úplne inou konzistenciou. Zisťovali sme viac o možnostiach reklamácie a prekvapivo, predajca neuvádza formulár v slovenčine. Nemá slovenské zastúpenie, ba dokonca ani tie presné náležitosti, ktoré zo zákona má mať ak predáva na Slovensku. Reklamácia je tak ťažko predstaviteľná.

Predajcom je obchod zo Slovinska, ktorý sme oslovili. Nijakým spôsobom nám nereagoval a ani sa nesnažil vyvrátiť obvinenia zo strany nespokojných zákazníkov. Konfrontovali sme ich s tvrdeniami ľudí, ktorí sa cítia podvedení a poukazujú aj na falošné uvádzanie zákazníkov. Máme na mysli mená s údajnými komentármi a ich fotografie. Rovnaká obchodná sieť zo Slovinska uvádza tieto fotografie aj s inými menami podľa toho, v akej krajine ste. Niečo také je zavádzanie – manipulovanie, vytváranie cudzích identít za účelom oklamania ľudí, aby zvýšili dôveryhodnosť, že ide o výraznú klientelu. Najmä ak vaše rozhodnutie zakúpiť si antiseptický gél vychádza z odporúčania iných spokojných zákazníkov. Všetko však mení fakt, že fotografie sú falošné. Mená sú vymyslené a ak sa odhodláte tak ako my, hľadať na Facebooku ľudí s týmto menom s diakritikou alebo bez, nič vás neprekvapí. Ani jeden nie je zákazníkom obchodu.

antiseptický gél

POSTREH 1:

zarážajúce je tvrdenie ich zákazníčky, ktorej sa mení meno podľa toho, z ktorej krajiny ste. Vraj gély už v januári nie sú v lekárňach dostupné. Už pre množstvo podvodníkov od roku 2016 s chudnúcimi prípravkami sme si vytvorili sieť známostí medzi farmaceutmi. Pýtame sa a oni krútia hlavou. Komentár, ktorý toto tvrdí, je falošný. Je nemožné, aby sa v januári objavili ťažkosti s dostupnosťou antiseptických gélov. Autori komentára trochu prepískli dátum. Antiseptické gély sa začali míňať miestami až počas polovice februára, niekde sa minuli koncom februára.

POSTREH 2:

Sledujte facebook a príspevok venovaný tomuto prípravku. Nájdete ho na Facebooku medzi najnovšími príspevkami. Fb.com/Varovania – ak máte podobnú skúsenosť, pridajte ju. Zaujímajú nás fotografie, vaše videá, názory, nahraté hodnotenia, kritika, čokoľvek, čo upozorní aj ostatných.

POSTREH 3:

Venovali sme tomu takmer polhodinu, ale prípravok s tak originálnym názvom ako AntiSeptic sme pri pokuse nájsť ho niekde inde, nenašli. Neexistuje jeho výrobca. Nikto sa pod ním nepodpísal. Žiadna značka. Neznámy pôvod. Skrátka „originálny“ názov a aj znenie textov „200 ml AntiSeptic gel advanced formula eliminates all of germs“ je skôr to isté, ako keby sme predávali auto s popisom „Pojazdné osobné vozidlo určené na cesty, s ktorým sa odveziete“. To vám ale veľa o ponúkanom výrobku nepovie.

ŽIADOSŤ:

Prosíme, aby všetci nespokojní zákazníci, podali podnet na prešetrenie, prípadne poslali jeden z antiseptických gélov na Slovenskú obchodnú inšpekciu, SOI.SK. Je mimoriadne dôležité vytvoriť nátlak na úrady, aby vo veci vydali stanovisko a upozornili verejnosť na možné zlyhania. Úrady majú prostriedky na to, aby preverili, či je činnosť v poriadku a podmienky v súlade so zákonmi SR. Zároveň je vhodné SOI upozorniť na manipuláciu obsahu referencií údajných zákazníkov.

Rúška na internete

Nachádzame niekoľko predajcov rúšok. Je obdobie, kedy sa reklamným kampaniam darí získavať konverzie. To znamená, že zobrazenie reklamy vedie k zakúpeniu tovaru. Upozorňujeme pred mimoriadne vážnymi problémami, ktorým sa vystavujete, pokiaľ zadávate osobné údaje, alebo čísla karty na stránky, ktoré neuvádzajú sídlo prevádzkovateľa, všeobecné podmienky, reklamačný poriadok v úplnom znení danom zákonom, v slovenčine a so všetkými náležitosťami. Stránky, ktoré neobsahujú sídlo, predajcu a jasné kontakty, nemôžu mať oprávnenie na predaj. Najmä však nejde o skutočných predajcov, ale podvodné portály zbierajúce osobné údaje. Pravdepodobne sa Slováci dostanú do pasce pomocou spamu.

Platí:

  • Stránky bez sídla spoločnosti, bez oprávnenia na predaj sú podozrivé až nebezpečné
  • Stránky bez obchodných podmienok a reklamačného poriadku, ktorému rozumiete, sú podozrivé až nebezpečné.
  • Stránky, ktoré odosielajú zo zahraničia a aj reklamáciu je nutné posielať do zahraničia sú dôvodom na spozornenie.
  • Preverte si názov domény a skutočných referencií v Googli. Zadávajte doménu obchodu a názov obchodu do Googlu a overte si všetko renomé, ktoré sa na predajcu naozaj viaže.
  • Nie ste si istí? Napíšte nám.

POSTREH 1:

Sami sme narazili na obchody, ktoré podľa Google Cache mali cenu oveľa nižšiu a až krízou ju vytiahli vyššie dokonca aj s údajnou pôvodnou cenou (maloobchdonou, či ak chcete ,tzv. “cenníkovou”.). Azda to ale netreba komentovať. Obchod sme si nezaznamenali v záujme pôvodne sa vôbec téme nevenovať.

Facebook predajcovia rúšok

Úplná špecialita sú Facebook inzerenti, ktorí s pocitom hrdinskej pomoci prichádzajú s ponukou rúšok, ktoré predčasom nakúpili s veľkou prezieravosťou. Alebo len mali zásobu, ktorá sa dnes mení na podnikateľskú príležitosť. Biznis plány vedia byť rôzne. Akoby pôvodná cena 0,40 centov potrebovala rizikový príplatok za cestu predajcu na poštu, keď odrazu stojí 19,90 EUR. Špekulanti využívajú svoju príležitosť. Nepotvrdzujeme reálnu skúsenosť, no pochybný predaj môže byť príležitosťou aj pre predaj falošných, nedostatočných, chybných, či dokonca použitých rúšok. Je to predaj bez záruky. Odporúčame zvážiť, či kupovať od neznámych ľudí rúška. Narazili sme na štyri prípady od 15. februára. Všetky štyri vopred vedeli, že sa stretnú pre vysokú cenu s negatívnymi reakciami a boli na to pripravení. Uvádzali totiž všetci rovnaké upozornenia v zmysle „Hejty si nechajte, toto je biznis“ alebo „Odpustite si blbé komentáre, zadarmo ich dávať nebudem.“ Dravý obchodník v predaji je inak povedané arogantný obchodník, ktorému nejde o zdravie a pomoc druhým ale o… no o čo asi?

krajčírka

POSTREH Z INTERNETU:

Upozorňujeme, že na Facebooku je množstvo šikovných žien, ktoré dokážu rúška ušiť doma. Majú šijací stroj. Mnoho žien za socializmu získalo vzdelanie krajčírky, je ňou dokonca aj Lucie Bílá a hrdí (rozumej: nehanbí sa za to) sa tým na Facebooku. Tieto ženy za posledné roky často našli iné uplatnenie, no šiť sa nezabúda. Mnoho z nich ponúka svoje rúška za veľmi nízke ceny. Ak ide o tie, do ktorých sa dajú vkladať náhradné výplne, papierové obrúsky, alebo dezinfekčné obrúsky – tie je nutné po dvoch hodinách vymeniť. Textilné rúška je možné prať, žehliť, no vnútro musí byť vymeniteľné. Takouto rúškou sa človek ochráni takmer rovnako, ako tými od prekupníkov.

Musíme však priznať, že takto získaná rúška od domácej krajčírky nie je len o tom nedať prekupníkom šancu, je o tom, dať šancu ľuďom, ktorí zostali doma a navzájom potrebujú socializáciu, pomoc, veľa krát tú finančnú. Ak raz nachádzate kontakt na krajčírku… nepotrebujete šaty pre malú, ušiť sukňu, vestičku pre malého na sestrinu svadbu? Sledujeme komentáre ľudí, ktorí zostali izolovaní doma a práve teraz objavujú nové priateľstvá, aj nových dodávateľov vecí, ku ktorým si inokedy nenašli čas.

KOMERČNÝ TIP:  Krajčírka, ktorej prinesiete bavlnenú látku a gumičky, bude rada. O to viac, ak prinesiete viac ako len pre svoje potreby. Tovar tohto typu je aj online (bavlnené látky + gumičky). Kamenné prevádzky sú žiaľ v tomto čase zatvorené.

 

Upozornenie redakcie:

Shopolo uvádzame ako predajcu – ide o slovenskú doménu. Nejde o obchodnú registrovanú značku, registrovaný názov, ani o názov firmy pôsobiacej na Slovensku.Neuvádzame názov firmy, nepoškodzujeme žiadne dobré meno a v žiadnom prípade nepostupujeme protizákonne. V prípade, ak by mal ktokoľvek pocit, že je v ktorejkoľvek časti tohto článku chyba, alebo by sme v nej prechádzali na opačnú stranu zákona, kontaktujte nás.

Vzhľadom na bojovnosť niektorých špekulantov a ich protiútok, zámerne neuvádzame niektoré názvy, domény, mená a značky, pod ktorými vystupujú, aby sme sami neboli v spore pre poškodenie dobrého mena. Napriek tomu, že v tejto neľahkej situácii si samotní predajcovia už vysluhujú negatívne komentáre ku kvalite dodávaného tovaru, respektíve spôsobe jednania, sami. Prosíme verejnosť, aby v prípade akéhokoľvek podvodu kontaktovali políciu v podobe trestného oznámenia a v prípade podozrenia na podozrivú činnosť obchodného subjektu – predajcu, odporúčame kontaktovať SOI.SK bezodkladne. Bráňte sa, nikto iný to za vás nespraví a živly budú beztrestne rásť ďalej.

Na článku spolupracovali , TM, RK, KK, SK, KKj, MS a Rc.

The post Pozor: podozrivé internetové predaje rúšok a antiseptických gélov appeared first on HOAX.

FB Zdravotníctvo a súťaž o rúška. Zneužitie koronavírusu podvodom

$
0
0

Rovnaký štýl podvodných stránok, podvodných súťaží, primitívnej komunikácie, skladby slov, nehoráznej absurdity, no napriek tomu úspechu. Na Facebooku sa dnes popolnoci objavila nová stránka na Facebooku. V totožnom štýle ako množstvo iných podvodných súaží. Názov ZDRAVOTNICTVO má zrejme v spoločnosti evokovať akýsi záujem o pomoc ľuďom. Organizovanie súťaže o Honeywell rúško má zaujať ľudí, ktorí nemajú rúška a očividne sa to páchateľovi perfektne darí. Za niekoľko hodín podvodné stránky tískali takmer 1000 fanúšikov.

Zdravotníctvo faceboko stránka, podvodná súťaž

Nepoučiteľní Slováci tak vedome podporujú a pomáhajú rásť ďalšiemu podvodnému miestu, ktoré láka do nebezpečnej pasce nie len zúčastnených, ale aj ľudí náhodných, okolidúcich, ktorí akokoľvek zakliknú, alebo komentujú príspevok.

Vlastnosti nebezpečnej hrozby:

  • Názov stránok: Zdravotnictvo
  • Link: https://www.facebook.com/zdravotnictvojeprvorade/
  • Typ podvodu: falošná nebezpečná súťaž, žiadosť o údaje z karty a ďalšie hrozby
  • Hlavné hrozby:  podvodná stránka, bez pozadia, kontaktu, slušnej komunikácie a oficiality.

Podvodná stránka organizuje súťaž o rúšku, čo môžete považovať za zvrátené. To je slovo, ktorým považujeme tanec nad hrobom pochovaného človeka, ale aj predávanie rúšky za 15 eur, keď predtým stála 0,50 centov. Zvrátené je aj práve organizovanie podvodnej súťaže, najmä ak organizátor súťaže nemá žiadnu rúšku, vôbec nie tú na fotografii. Využíva aktuálnu hrozbu, zhoršenú situáciu, aktuálny stav a nedostatok tohto materiálu, aby nalákal s oveľa väčšou ľahkosťou obete do pasce. O nič iné tu nejde.

Výsledok?

Hrozbou je táto súťaž preto, že je od rovnakého zdroja, ako všetky podobné doteraz. Za pár hodín nazbierané obete do podvodnej súťaže sp oslovované, aby ako výhercovia poskytli údaje z karty. Nedostanú už rúško, ale z nejakého dôvodu, absurdného dôvodu organizátor uvádza, že posiela výhru peňažnú. Je to nepochopiteľné, no mnoho Slovákov nerieši, že nevyhrali v súťaži o rúško rúško, ale peniaze. Údaje z karty poskytnú, prípadne poskytnú aj fotografiu občianskeho preukazu. Je nemysliteľné poskytovať osobné údaje, občiansky preukaz, alebo akékoľvek snímky vlastnej tváre neznámej stránke.

Upozorňujeme, že tieto stránky nemajú kontakt, nemajú sponzora, zázemie, nemajú štatút, neobsahujú žiadne identifikačné prvky, zatajujú autora, autor neodpovedá, vyjadruje sa pologramotne a nevzdelane, štylisticky zvláštne, neodborne, hoci sa o odbornosť snaží grafikami a obrázkami posťahovanými z internetu. Akékoľvek žiadosti tejto, či inej stránky, ktorá si žiada občiansky preukaz, fotografie, platobné karty, čísla z nej, ochranné prvky, či overovacie SMS a kódy z nich, nahlasujte bezodkladne a viac páchateľovi trestnej činnosti neodpovedajte. Ideálne podajte trestné oznámenie vo veci podvodu. O to viac, ak ste sa stali už obeťou tohto podvodu a boli Vaše peniaze zneužité – v prípade poskytnutia / vylákania osobných údajov podávajte podnet na UOOU a Políciu súčasne.

The post FB Zdravotníctvo a súťaž o rúška. Zneužitie koronavírusu podvodom appeared first on HOAX.

Pozor na šmejdy (antibakteriálne gély a rúška) aj zo Zozu.sk

$
0
0

Zaráža nás fungovanie obchodu ZOZU.sk, ktorý vlastne nie je obchod. Je len akousi nákupnou galériou, ako sa sami nazývajú, presne ako HUGLO.SK. Nemáme však jasnú definíciu pojmu, ktorí si špekulanti vytvorili len preto, aby sa na nich nevzťahovali podmienky a zákony vzťahujúce na skutočné obchody. Pri HUGLO.sk a rozhýbala aj naša SOI.SK. Zozu.sk však vo veľkom inzeruje na Facebooku, ako keby si ani nevšimli, že prístup na tieto stránky už definitívne blokuje ESET antivírus ako stránky nebezpečné. Zaráža nás toto fungovanie. Jednak stránky nemôžeme otvoriť, pretože akceptovaná autorita ESET správne vyhodnocuje hrozby a na stránky ľudí vôbec nepustí. No nie každý má správne zabezpečený počítač. Na Facebooku je spustená reklamná kampaň, ktorá nezaskočí ani tak cenou antibakteriálneho gélu, ako tým, že predáva akýsi šmejd, ktorý kašle na nejaké duševné vlastníctvo, autorský zákon a ochrannú známku.

Falošný dettol, IBECENDE v ponuke na zozu.sk

Obrázok: snímka z facebook príspevku s výrobkom IBECENDE – neznámeho výrobcu, neznámeho pôvodu a zloženia. V menšom obrázku ukážka dizajnu fľaše, jedného z niekoľkých dizajnov značky Dettol.

Použila obal, logo, dizajn fľaše, farby, a rôzne prvky antibakteriálneho gélu značky DETOLL a nasadili si do grafiky vlastný výtvor s názvom IBECENDE. Neznáma značka, ktorá dokonca nesie R v krúžku ako (REGISTERED) však nemá zo záhadných dôvodov žiadne renomé. Nachádzame ho v ponuke ďalších pochybných predajcov a ďalších galérii po celom svete. Pôvod vždy vedie do Číny a na Aliexpress, k jedinému predajcovi. IBECENDE je neznáma značka, pozostáva z jedinej snímky a pár ďalších odvodenín. Kopíruje dizajn, farby, a čo je najzvláštnejšie, hoci sa objavuje na tak veľa miestach, nikde neuvádzajú jeho značku. To je pritom prvoradé, budovanie jej etablovania na trhu, budovanie povedomia o získanej kvalite. Tu ale nejde o nalákanie na kvalitu, ale na to, že je to gél s údajným účinkom na rovnaký percentuálny počet baktérií, ktorý však nedokáže dosiahnuť hocijaký gél. Určite nie takýto necertifikovaný vynález neznámej fabriky. Akoby sa nesmela uvádzať značka.

Uvádzajú len „Sanitizer gel“, „Antibakterial gel“ alebo iné spojenia vedúce k pochopeniu, že má ísť o dezinfekciu a antibakteriálny gél, ako tomu je v prípade originálu, gélu od Dettol. Hrozí tu nebezpečenstvo zámeny a zneužívanie obchodného významu a povedomia originálnej značke. Zástupcovia DETTOL sa tak pokojne môžu ohradiť voči prenikaniu tohto šmejdu na slovenský trh a obchod, pardón, nákupná galéria má čo riešiť.

Prečo sme si dovolili vôbec postaviť sa k ZOZU.sk tak negatívne?

Pretože nerobí absolútne nič preto, aby sme považovali predaj, ponuku, popis a správanie za férové, skutočné, fungujúce a že nie je hrozbou. Na ZOZU.SK upozorňuje nie len ESET Anvitírus a ich ochranný štít, ale aj niekoľko médií:

Prosíme zodpovedných za podvodné, nekalé, nechutné, šmejdárske, zahmlievacie, zavádzajúce a vôbec klamlivé stránky a pochybné predaje, aby konali jasne a férovo voči ľuďom. O to viac, ak idú ryžovať na aktuálnom období poznačenom koronavírusom. Pokiaľ nesúhlasia s tým, že je o nich zmienka na miestach ako je hoax.sk, tak do pekla na čo robia a konajú tak, aby vyvolávali zámerne tak rozsiahlu nespokojnosť a obavy ľudí o ich peniaze alebo zdravie. Neexistuje tak možnosť, že sa napríklad aj ZOZU.SK objavuje na HOAX.SK ako hrozba bez príčiny.

The post Pozor na šmejdy (antibakteriálne gély a rúška) aj zo Zozu.sk appeared first on HOAX.

Internetový komerčný troll na Slovensku, verzia 2.0 fingovaná +dvoj-troj-štvorrola

$
0
0

Pred nejakým časom sme si predstavili prácu falošných komentujúcich, ktorí propagujú výrobky cez nenápadné spamujúce príspevky. Nenápadné do chvíle, než začnete uvažovať nad skladbou viet a príliš zvláštnym spôsobom uvádzania výrobkob a názvov. Používateľ menom TRIXIEEE je nám tak známy ako príklad z predošlého článku. Je dobré si ho pripomenúť. Opäť nás dotknuté magazíny upozorňujú na praktiku a jej preverenie. Áno, preverujeme a súhlasíme s ich názorom, že tu niečo poriadne nesedí.

Nový level – taktika dvojroly dvojtrola

Lenže aj on ukazuje perfektný príklad premyslenosti a určitej úrovne vývoja. Aby komentár vyzeral ako pomoc druhým, má výbornú stratégiu. Ako predvoj je do internetových článkov poslaná pani s menom Brandies. Je nespokojná, nevie nájsť pomoc a tak si priam žiada, aby jej niekto pomohol. Niektoré jej príspevky sú pritom, čuduj sa svete, rovnako reklamné, ako TRIXIEEE. Rovnaká podpora spotrebičov a prípravkov.

Po 4 dňoch sa v príspevkoch pani Brandies objavujú odpovede. Jediná, kto pomôže a zachráni pani Brandies je…. neuveriteľné. TRIXIEEE prichádza ako blesk z jasného neba a odpovedá používateľovi Brandies na jednom portáli, druhom, treťom, skrátka všetkým. Trixieee sa pokúša o dojem pomocníka záchrancu. Reaguje tak na vlastnú vyvolanú otázku.

Spam komerčný trol trixieee

Prečo vlastnú? IP adresa používateľa trixieee a Brandies je totiž rovnaká. Bordel, ktorý robia tieto dve používateľky, v skutočnosti jediný dvojtrol hrajúci svoju dvojrolu, je novou taktikou, s ktorou sa bežne nestretávame. Chce to premyslenosť a taktiku. Tá však ovplyvňuje mienku verejnosti, ak vidia komunikáciu dvoch ľudí ako si pomáhajú. Všetrko je však stratégia propagovania konkrétnych výrobkov.

Do tretice Karoline

Je to zvláštne, no kým Brandies žiada o pomoc a odpovedá jej záchrankyňa trixieee, aj samotná trixieee píše na internetové diskusie prosby o pomoc a otázky. Jej zase odpovedá používateľom menom Karoline. Tá propaguje Superlove, prácu z domu ako lektorka dojčenia, dokonca sa pozabudnú trixieee a Karoline medzi sebou a už ani nevedia, ktorá sa pýta na prácu z domu a ktorá odporúča. Pritom pôvodne má hrať jedna rolu pýtajúcej a tá druha záchrankyne.

Všetky tri však majú rovnaký počítač, stojí za nimi rovnaký marketingový špecialista, komerčný troll, ktorý upravuje mienku verejnosti pomocou fingovaných príspevkov a komentárov. Odporúčame všetkým dotknutým portálom, aby blokovali činnosť tohto človeka, pretože zneužíva ich diskusný priestor, ovplyvňuje ľudí a ich čitateľov, poskytuje pôdu pre rast niečoho ťažko predstaviteľného. Koľko je to hodín práce a premrhaného života, odkázaného len na jeden systém?

Do štvorice Katarina Koschutka

Dobre, už sa bojíme, či nevylezie piaty, šeisty, siedmy, ôsmy. Kým na ten prvý a druhý prípad ste nás upozornili vy – obchody, stránky, magazíny, redakcie a ľudia z redakcií, tieto ďalšie sme si už našli sami. Nedá sa nevšimnúť sieť vytvorených profilov, ktoré navzájom komunikujú a propagujú stále to isté medzi sebou. Tým štvrtým prípadom jeKatarina Koschutka. Absolútne rovnaký prejav, rovnaké výrobky, zapájanie sa a odpovedanie trom slečnám predtým… skrátka rovnaký komerčný spamujúci trol.

Naše odporúčanie?

Ak ste obeťou a priestorom, ktorý je zneužívaný na tento marketing, skúste tohto páchateľa kontaktovať a požiadať ho o platenú inzerciu, alebo ho skúste požiadať, aby vás vynechal. Prípadne urobte rozumnejší krok, využite nástroje na zamedzenie jeho činnosti vo vašom priestore. Firmy totiž tomuto človeku platia za jeho marketingové služby, postavené pritom na činnosti akú ťažko možno nazývať férovou.

The post Internetový komerčný troll na Slovensku, verzia 2.0 fingovaná +dvoj-troj-štvorrola appeared first on HOAX.

Slovenská sporiteľňa neposiela žiadne naliehavé správy pre prevod

$
0
0

Emailami sa šíri miliarda spamov v priebehu jediného dňa. Bežne si ich radšej nevšímame. Aktuálne však dopravcovia žiadajú eshopy, aby upozornili zákazníkov na obmedzenia v doprave, žiadajú, aby uprednostnili platbu vopred a tak uprednostili platbu kartou pred dobierkou. Aj preto sú platobné brány preťažené a množstvo platieb sa vracia. Tí, ktorí bežne objednávajú len na dobierku po prvý krát, alebo len výnimočne vyťahujú kartu a platia. Netušia nič o bežných okolnostiach a netušia, že im mohla byť platba kartou zamietnutá. Nemusia vedieť, čo všetko sa s tým spája. Je pravda, že tento konkrétny email odosiela SLSP <a@server97205.com>  – čiže síce odosielateľ nazvaný SLSP, no zo serveru  server97205.com, názov, ktorý sa snaží vyzerať „systémovo“.

SLSP naliehavá správa, podvodný email

  • Spam prichádza v čase, keď prebieha mnoho platieb kartou
  • Spam zneužíva aktuálny stav a výpadky platobných brán
  • Spam sa snaží nalákať na link v ktorom prebieha ďalšia hrozba. Zneužitie osobných údajov, údajov o karte, platbách a podobne.
  • Jediný link podvodného emailu smeruje na kwigtribe.org/index1.html

Platí:

  • Banka nikdy neposiela takéto upozornenia
  • Banka nežiada prihlásenie cez email, ak v niektorých prípadoch upozorní na nutnosť prihlásenia, upozorňuje ako notifikácia.
  • Adresa banky nesmie byť iná, ako tá, ktorú používate bežne – nič iné, ako oficiálne stránky je neprípustné.
  • Čísla z prijatých overovacích SMS, bezpečnostné kódy a iné ochranné prvky z mobilu taktiež nikdy neposkytujte žiadnym osobám, volajúcim, ďalším SMS, nepreposielajte emailom, v správach, hlasovým službám a ani nevkladajte do stránok, ktoré nie sú oficiálnou stránkou banky a nesúvisia s vašim vlastným cieleným a vedomým prihlásením.

Znenie podvodného spamu:

Dobry den,
Dostali sme spravu tykajucu sa bankoveho prevodu, ktory ste uskutocnili, cela vasa platba bude vratena.
Ak chcete ziskat celu platbu, postupujte podla potrebnych krokov:
kliknite tu
Dakujeme za pochopenie.

The post Slovenská sporiteľňa neposiela žiadne naliehavé správy pre prevod appeared first on HOAX.

Viewing all 1133 articles
Browse latest View live