Quantcast
Channel: HOAX
Viewing all 1133 articles
Browse latest View live

obchodnaspolupraca.* a zaujimaveinformacie.* nenesú zaujímavé informácie, ale spam

$
0
0

Preposielate nám mnohí spam z domény info@zaujimaveinformacie.* alebo obchodnaspolupraca.*, no my sami sme výrazne obeťou spamu z tejto adresy. To prvé je krásna doména. Podľa toho, čo tvrdí, by mala prinášať zaujímavé informácie. V skutočnosti však prináša spam na staré známe študentské činnosti v lesoch z Oravy, ešte v lete spamovali s čučoriedkami a tentoraz spamujú cez druhú doménu obchodnaspolupraca.* a propagujú sušené hríby. Dokonca to nazývajú ako obchodná spolupráca, no uniká nám ako. Po novom chodí z prvej menovanej adresy už aj spam „CNC frézovanie“. Vlastne pozor, akákoľvek doména, ktorú budete chcieť spustiť, dokonca aj tá z letných čučoriedok lesne-plody.*, po novom smeruje na frézovanie.

Záhadou je aj spojitosť, ako je možné, že pri zadaní domény sa dostáva človek práve na stránky klienta CNC frézovania. Deje sa tak aj pri zaujimaveinformacie.*. Email neobsahuje informáciu, prečo ste ho dostali. Ako dlho ho budete dostávať, skrátka klasika, aká sa viaže so všetkým spamovaním zo strany študentských činností z Oravy.

Lesné plody

Ba prekvapením najväčším je fakt, že používajú adresár starý z roku 2012 alebo ešte 2010. Neznámy pôvod emailových adries spôsobuje, že ani nepozerajú, koho spamujú, keďže emaily smerujú na súkromné adresy a sú tak plnohodnotnou nevyžiadanou poštou.

Upozornenie

Tento článok nehodnotí žiaden podnikateľský subjekt, nehodnotí žiadnu spoločnosť zapísanú v OR SR, nepoškodzuje dobré meno ničoho. Uvádza presne a pravdivé fakty týkajúce sa preukázateľnej činnosti – spamovania slovenských emailových schránok nevyžiadanou poštou, plnením schránok nepotrebným obsahom. Tento článok nezavádza, neklame, neupravuje žiadnu mienku a odmietame, že by bol súčasťou protikonkurenčného boja, či snahy o diskreditáciu. Nejde o žiadnu konkurenciu. My sami nefungujeme ako hromadný roznášač nevyžiadanej, otravnej a zbytočnej pošty. Uvádzame jasnú spojitosť medzi doménami, obsah, ako aj nápadnosť s akou náhle prichádzajú spamy na adresy, ktoré sme sami prestali používať pred nejakým časom a obe domény sa tak odhalili samé – upútali pozornosť práve tým, že zneužili staršie pasce po určitom čase takmer súčasne.

Ako sa brániť?

Na email odpovedzte. Je možné, že príde chybové hlásenie, avšak to nie je Váš problém, ale problém odosielateľa spamu. Aj preto ste si v tomto bode splnili dôležitý bod. Ponechajte si odložený email v ktorom žiadate odhlásenie. V zmysle platných pravidiel SOI je možné kontaktovať odosielateľa 3x a ak sa naďalej prejavuje spamovaním, je možné konať aj iným spôsobom. SOI poskytnite aj tieto emaily, kde žiadate zastavenie. Posielanie bude prebiehať aj naďalej, pretože arogancia odosielateľa zámerne využíva adresu, ktorú si na serveri ani nevytvorili. Opakujeme, že toto nie je problém vás ako obete nekalosúťažnej praktiky, akou spam je, ale problém odosielateľa.

Podstúpte podnet na SOI.SK, vzhľadom na sídlo spoločnosti v Bratislavskom kraji zvoľte práve bratislavské pracoviská, uložte email vo formáte EML, respektíve ako prílohu a popíšte svoju skúsenosť. My sme už v minulosti odoslali na adresu info@zaujimaveinformacie.* výzvu, ktorá nebola akceptovaná a zopakovali sme ju. Práve s tým je možné následne operovať a žiadať úrad pre vyvodenie dôsledkov. Zneužívanie virtuálneho priestoru na nekalosúťažné praktiky typu SPAM sú v posledných rokoch doménou výlučne ovocia z oravských lesov a emailov „varia-spam“. Nikto iný nerobí na Slovensku väčší bordel a všímate si to aj vy, keď k nám posielate toľko spamov len od nich.

Upozorňujeme, že v tomto prípade chýba aj oprávnený záujem, keďže neexistuje spojitosť medzi emailovými adresami  a CNC frézovaním, či lesnými plodmi, alebo sušenými hríbami.

The post obchodnaspolupraca.* a zaujimaveinformacie.* nenesú zaujímavé informácie, ale spam appeared first on HOAX.


Vyhraj Darcek – facebook stránka s podvodnou súťažou o spotrebiče

$
0
0

Každý mesiac nám hlásite nové a nové podvodné stránky a Facebook súťaže. Páchateľ trestnej činnosti – vytvárania falošných súťaží a pomocou finty s vyžrebovaním a oslovovaním naraz viacerých obetí o výhre, sa v poslednom čase nečinil. Objavuje sa až teraz s veľkou vianočnou súťažou, ako to nazýva na svojej hlavnej grafike. Stránka je klasickým príkladom podvodnej súťaže, vytvorenej doma na kolene, bez toho, aby reálne mala zázemie, sponzoring, nejakú cenu.

Vyhraj darcek

Na čo pozor?

Facebook stránka Vyhraj Darcek je len jedna z viacerých navlas podobných. Majú za úlohu nalákať čo najviac ľudí, vyvolať miernu masovú hystériu v rámci úžasných cien za jediný klik a následne oslovujú viacerých výhercov údajnej hlavnej ceny. Tu je finta v tom, že páchateľ si žiada údaje z platobnej karty, alebo si pod falošnou zámienkou nechá dobiť nejakú SMS službu cez váš telefón. So zámienkou overenia vášho čísla, či absurdného overenia čísla pre kuriéra. Vychádza mu to, pretože škody sú na stovky až tisíce eur a Slovenská polícia akoby nedokázala tent problém vyriešiť.

Platí:

  • Všetky fotografie cien sú posťahované z internetu.
  • žiadnu cenu nemá a zrejme ani len nevidel
  • Nemá sponzora, žiadne zázemie, pozadie, stránka vznikla na vode a celý marketing má postavený na lži
  • Vyjadrovanie, slovná skladba a šlytistika napovedá 15 rokov, prípadne infantilného dospelého, človeka s nižším vzdelaním. Možnosťou je, že páchateľ je aj vzdelaným, dospelým človekom so schopnosťou prispôsobiť svoj prejav práve pre zmätenie profilovania. V každom prípade má s veľkou pravdepodobnosťou páchateľ psychlogický problém v rámci jeho bezcitnosti. Výber oslovených obetí neraz cieli na ľudí dôverčivých, sociálne slabších, staršie osoby, dokonca chránené osoby ako také.
  • Stránke a súťažiam chýba štatút, presné podmienky, uvedenie cieľa súťaže, spôsobu narábania s údajmi. Nemôžete si byť ničím istí, pretože všetko na stránke je podvodné a v rukách jediného páchateľa trestnej činnosti podvodu.

Keďže polícia a vyšetrovanie k problémom pristupuje nerazantne, ostáva nám odporúčať len jediné. Kontaktovať dôverčivých známych zúčastnených na tejto stránke, upozorniť ostatných ako to len ide. Nezúčastňovať sa nikdy podobnej súťaže. Zatiaľ nikto nevyhral na Facebooku práčku a ani len dovolenku. Ak niečo také zorganizuje SATUR TRAVEL, NAY ELECTRODOM, OKAY ELEKTRO, potom tomu budeme veriť a vtedy budú existovať aj skutoční výhercovia. Za žiadnych okolností však nie stránka bez prevádzkovateľa, pozadia, slušnosti, férovosti a pravdivosti.

The post Vyhraj Darcek – facebook stránka s podvodnou súťažou o spotrebiče appeared first on HOAX.

Podvodná stránka na Facebooku Vyhrajem to, stále žije, aj so súťažami

$
0
0

Facebook stránka VYHRAJEM TO nevie po slovensky (takto napísaný názov chce buď odvahu, alebo pomýlené znalosti zo slovenčiny), organizuje podvodné Facebook súťaže a ešte k tomu má na sebe toľko nezmyslov a hlúpostí, že je až prekvapením to málo podozrievavých komentárov. 2 a pol tisíca obetí oklamaných, ktorí lajkujú stránky a niekoľko tisíc zdieľaní na každú ich súťaž stále a stále, aj napriek tomu, že súťaže vykazujú toľko chýb a nedokonalostí. Už sme písali o tejto čudesnej podvodnej stránke, no ľudia sú nepoučiteľní. Vo veľkom zdieľajú a lajkujú aj najnovšiu súťaž kde svieti zvláštna nezrovnalosť.

Samsung práčka a súťaž Vyhrajem to

Dnes organizuje súťaž o čiernu Samsung práčku, ktorú môžete vyhrať… ale pozor, hneď prvý komentár od falošného organizátora upozorňuje, že nie práčku, ale 300 EUR môžete vyhrať. Napísané je to krokolomne, nejasne a nevýrazne. No ľudia ako ovečky počúvajú a píšu, čo podvodník zavelil.

Upozorňujeme, že:

Peňažné výhry sa totiž lepšie používajú ako výhovorka preto, aby mohol podvodník vyžiadať údaje z platobnej karty od osloveného výhercu. V prípade ak Vás ktokoľvek žiada o údaje na vašej platobnej karte, nič neposielajte. Ak sa tak stalo, kontaktujte banku so žiadosťou o zneplatnenie karty, aby nedošlo k úniku finančných prostriedkov. Môžete tiež jeho správy a profil nahlásiť Facebooku. Viacero nahlásení by mohlo mať efekt na dôveryhodnosť pisateľa a zvýšenie pozornosti Facebooku na jeho činnosť.

The post Podvodná stránka na Facebooku Vyhrajem to, stále žije, aj so súťažami appeared first on HOAX.

Falošné stránky V siedmom nebi Vila Rozborila. Čím sú nebezpečné?

$
0
0

Zneužitie značky, ako sa to deje v rámci rôznych supermarketov a falošných poukážok je niečo podobné, ako zneužitie značky relácie, ktorá má nejaký imidž. Nebudeme špecifikovať o aký imidž ide, keďže nie sme fanúšikmi kamier namierených na slzy. Relácia V siedmom nebi je známa z televíznych obrazoviek pre určitú dobročinnosť. Podvodník, ktorý len 17. novembra 2019 vytvoril stránku, ktorá pritom nemá nič spoločné s originálnou pôvodnou, vytvoril niečo, čo možno nazvať 3x nebezpečným. Prečo?

V siedmom nebi Vilo ROzboril

Facebook stránky V siedmom nebi (made by podvodník)

Žiadna fanúšikovská stránka.  Táto stránka nesie úplný názov, hoci kapitálky na začiatkoch slov, no len názov, presné logo a korporátnu grafiku ako takú. Dokonca aj niektoré príspevky sú vlastne len kopírované príspevky z originálnych stránok, ktorých história je oveľa dlhšia a najmä stránky sú známe širokej verejnosti. Spôsobuje pritom vážny problém, pred ktorým musíme upozorniť aj po najnovších zisteniach. Ani našej čitateľke Lili sa nepáči, ako podvodník funguje. Najmä súťaže, ktoré strhnú pozornosť ľudí a vytvárajú ošiaľ. Dôverčiví Slováci horlivo zdieľajú, pretože práčka, alebo stromček zadarmo jednoducho nemôže byť podvod. Alebo áno?

čísla v príspevku V siedmom nebi, relácia Vilo Rozboril

Foto: jediný príspevok, ktorý sľúbi výhru – linku do kuchyne a 4,6 komentujúcich ľudí a 5,8 zdieľaní len za 24 hodín od vydania!

Prečo ide o nebezpečné stránky?

  1. Nebezpečenstvo zámeny

Zneužívanie obchodnej značky, či nejakého loga a projektu, vytvára príležitosť na nebezpečenstvo zámeny. Vydávať sa za licencovaný produkt, alebo jeho zástupcu je veľmi vážny prešľap. Akékoľvek konanie pod menom zneužitým je možné brať ako jeho poškodenie. Verejnosťou môže byť vnímané ako prísľub danej značky. Napríklad nárok na výhru v súťaži. Kde sa budete sťažovať, ak vás stránka okradne o stovky eur? V relácii, predpokladáme. Tam však o ničom nevedia.

  1. Nebezpečenstvo okradnutia

Opakujeme, nikdy žiadna takáto súťaž nebude reálna. Každý pozorný čitateľ HOAX.sk vie, koľko článkov a hodín sme strávili nad článkami o falošných súťažiach. Je to neustále to isté. Najmä posledné roky prichádza trend, kedy usporiadateľ falošných súťaží oslovuje viacerých s tým, že práve oni vyhrali. Zaslepení pocitmi výhry potom súhlasia aj s takými šialenosťami, ako je poslanie spoplatnenej SMS na neznáme číslo, alebo poskytnutie údajov z platobnej karty. Nepoučiteľní Slováci naozaj čakajú a dôverujú stránkam, ktoré majú pár dňovú históriu, že im niekto dá len tak niečo zadarmo.

  1. Žiadna pomoc a osveta

Sme tu my, HOAX.SK. Celé roky a nikto iný. V poslednom roku vnímame pokusy aj iných médií, či polície upozorňovať na podvody. Akonáhle sa opakujú, už nie sú zaujímavé. My sa snažíme naďalej upozorňovať na podvodné stránky, machinácie s názvami, špekulácie, podozrivé aj nebezpečné správanie. Chýbajú možnosti, ako pomôcť obetiam týchto podvodov. Podať trestné oznámenie je len možnosť pre štatistiky. Úspešnosť týchto prípadov je žiaľ nízka.

Svedčí o tom mnoho informácií práve od Vás, poškodených. Podanie trestného oznámenia je možnosťou. Zrejme je však aj o šťastí, ktorá poškodená obeť natrafí na vyšetrovateľa so záujmom o prípad, ktorý je riešiteľný. Riziko je táto súťaž preto, pretože je len ďalším prostriedkom na klamanie a okrádanie ľudí v zmysle bodu 2. A touto súťažou to samozrejme nekončí. Len v tejto chvíli ich evidujeme viac ako 10 rôznych súbežných. Skvelý biznis plán. Aj takto sa dnes dá zarábať na Slovensku.

… a vraj kríza.

The post Falošné stránky V siedmom nebi Vila Rozborila. Čím sú nebezpečné? appeared first on HOAX.

Petr Kellner, najbohatší Čech, zneužitý podvodníkmi s BitCoinom

$
0
0

Na Facebooku neustále narážame na podvodné reklamy. Skôr sú ale cielené na dôchodcovský vek používateľov. Tentoraz nás ale prekvapila reklama na fotografiu Petra Kellnera a nejaké podivné zlátaniny. Po pravde, mali sme zlé tušenie, že ten podivný text, ktorému zrejme nerozumie ani len podvodník, ktorý ho zostavil, má niečo dočinenia s HOAX.SK. Áno má. Je to ďalší námet na článok, pretože ide o internetový podvod ako vyšitý. Petr Kellner, jeho meno a jeho tvár, vám predstavujeme ako obeť najnovšieho podvodu. Bez štipky hanby a s veľkou odvahou totiž podvodníci zneužívajú najbohatšieho občana Českej republiky. Drzosť s akou tento príspevok na Facebooku platia ako údajnú šokujúcu novinku na neexistujúcom blogu nás prekvapuje.

Petr Kellner zneužitý podvodníkmi

Foto: Na snímke reklama z Facebooku a vedľa snímka zo vstupnej stránky po kliknutí na reklamu. Všimnite si tie absurdné sprostosti. Jeho rodina sa zrútila? Prečo? Aký škandál vznášajúci sa nad Slovenskom? O čo ide tomuto príspevku? Zamotať hlavu a nahnevať pre sprostosti, ktoré uvádza? 1 216 komentárov? Tak kde vôbec sú, keď je ich toľko? Údajný autor Patrick Evans samozrejme rovnako, ako celá stránka, neexistujú. Uvedenie, že ste niečo mohli vidieť v TV je zavádzanie. Nič z toho nikdy v TV nebolo. Dôverčiví ľudia ani netušia čo kupujú a kúpia si doslova neexistujúcu hlúposť. Tvár Petra Kellnera a jeho meno nemá s týmto podvodom reálne nič spoločné. 

Predstavme si o čo ide.

Na Facebooku sme narazili na zvláštnu reklamu, ktorej ani čert nerozumie. No tvár Petra Kellnera skrátka mnohí poznajú. Po kliknutí ste rýchlo presmerovaní na stránku LINK1. Na nej sa nachádza prapodivný blog plný sprostí a výmyslov. Je až nehorázne s akou drzosťou podvodník na tomto webe prezentuje nejaký úžasný nástroj a zarábanie cez BitCoin. Sľubuje nereálne hlúposti a pod tieto sľuby podpisujú Petra Kellnera ako autora nástroja, či novej metódy, o ktorú sa teraz podelí s verejnosťou.

V žiadnom prípade nič takéto nie je pravdivé a neodporúčame vôbec využívať čokoľvek z podobných stránok. Podvodné je už uvádzanie niekoľkých log českých televízií. Stránky totiž tvrdia, že niečo ste už mohli vidieť v reláciách v známych českých televíziách a sú tu vymenované logá. Problém však je, že neviete čo malo byť v televíziách. Stránky to uvádzajú tak prapodivne, že každý pozorný návštevník si všimne aj skladbu slov, ktoré akoby popierali to, čo samé tvrdia. Aj preto ruky rýchlo preč. Od čohokoľvek, čo by sa malo týkať údajného zázračného nástroja na závratné zisky z BitCoinu pomocou takejto stránky, či konkrétne z food-trip.yolasite.com.

Kto je Petr Kellner?

Petr Kellner sa narodil v roku 1964 v Českej Lípe. Je najbohatším Čechom a 73. najbohatším človekom na svete podľa rebríčka Forbes z júla 2019. Jeho meno sa spája s investičnou spoločnosťou PPF, podnikaním v oblasti finančných služieb, zastával viacero významných funkcií v rôznych významných medzinárdných spoločnostiach. Na rozdiel od mnohých iných boháčov, jeho meno si nespájajú ľudia so žiadnymi podivnými kauzami, aférami a podobne. Je teda nemysliteľné, že si ho internetoví podvodníci berú ako obeť podvodov cez ktorú idú prezentovať svoj podvodný nástroj. Je to nemysliteľné aj vzhľadom na možnosti Petra Kellnera brániť svoje meno v rámci takéto podvodného klamstva, aké prezentuje reklama na Facebooku, stránky a výmysly.

  • LINK1: https:(2x lomítko)food-trip.yolasite.com/?pixel=3166539873361194&adset=ads1&fbclid=IwAR2WzfOyM9Ep_IdBai-oGmd8msdXhjyjwi4vzzd63xqzYxLrPGQK49yedAs
  • Upozorňujeme, že predaj zázračného postupu ako zbohatnúť, je podvod. Platíte neviete komu, za čo, a či vám vrátia peniaze. TO najlepšie, čo môžete urobiť, je nereagovať a príspevok na Facebooku nahlásiť ako podvod, či spam. S najväčšou pravdepodobnosťou takého hlásenie Facebook odignoruje, pretože ide o mimoriadne dobre platiaceho inzerenta.

The post Petr Kellner, najbohatší Čech, zneužitý podvodníkmi s BitCoinom appeared first on HOAX.

Pozor na Knee Active Plus, ďalší podvodný zázrak a prof. Richard Mikle

$
0
0

Podvodníci sa nedokážu zastaviť. Prichádzajú Vianoce a to je najlepšie obdobie na lákanie do pasce ľudí, ktorí by za bežných okolností žiaden zázrak nekupovali. Zázraky podvodníci ale ponúkajú. Dnes si ukážeme, ako stačí jediná doména na to, aby ste v nej prevádzkovali dva rôzne weby, dva rôzne inštitúty a stále podvod predávajúci Knee Active Plus, zázrak na kolená. Nelogické, absurdné, drzé, hnusné, ilegálne a predsa reálne. Čo máme na mysli? Na rôznych stránkach nájdete reklamu smerovanú na akési nové objavy v rámci ochrany kĺbov.

Poznámka: Na hnusný podvod okolo zázraku KNEE ACTIVE PLUS sme upozornili už v roku 2017. Vtedy ho vymyslel niekto iný, ako ho vymyslel dnes. Ani vtedy dotyčný odborník neexistoval a neexistuje ani ten, koho vyhlasujú za autora dnes.

Knee Activ podvodný šmejd, liečivo na kĺby

Z reklamy sa dostanete na doménu:

https(2x lomeno)blasto-pasto4.com/sk/ – podvodné stránky, ktoré sa hrajú na akýsi Slovenský lekársky portál.

  • V žiadnom prípade nič také neexistuje
  • Všetko na stránke je podvodné, nepravé, vymyslené nereálne
  • Smeruje na kúpenie tohto podvodného šmejdu na stránkach oficiálneho predajcu… a teraz sa podržte….

Knee Activ podvodný šmejd, liečivo na kĺby Richard Mikle

https(2x lomeno)blasto-pasto4.com/order/sk/ – stránky oficiálneho predajcu, ktoré nesú logo a identifikujú sa ako akýsi neznámy Central rheumatology institute. Ale na základe čoho je centrálny? V rámci akého územia či oblasti? Ako vôebc môžu používať takýto nezmyselný názov, keď nič také ani neexistuje? A najmä, všimli ste si, že sme stále nešli preč, ale sme na tej istej nezmyselnej hlúpej doméne blasto-pasto4.com? Bezcenná, s pomĺčkou, bez logických pojmov a s číslom. Príklad najhoršej možnej kombinácie znakov v doméne, čo z nej robí bezcennú podobne, ako bezcennou je aj látka, čo ponúka.

Prečo šmejd?

Látka prezentovaná podvodným marketingom, absolútne absurdnými tvrdeniami, výmyslami, neexistujúcim odborníkom, o ktorej sa nedozviete absolútne nič iné na iných miestach, a vychvaľujú ich len tieto stránky, nemôžeme nazvať inak.

V Čechách je Richard Mikle uvádzaný ako Marek Pytlák

Nie je to celkom obvyklé, že sa podvodom venujú aj veľké médiá. Lenže znova to nie je Slovensko, ale susedné Čechy. Tam sa portál iDnes.cz naozaj zaoberal podvodníkmi, akých riešime deň čo deň. Pozrite si článok na iDnes.cz, ktorý upozorňuje na tento problém z pohľadu českých stránok. Tam je falošné meno prezentované ako Marek Pytlák. Škoda len, že si autori článku nenašli aj podstatnú informáciu. Že všetky stránky tejto podvodnej siete si odborníkov vymýšľajú, žiadnu Nobelovu cenu nezískajú, ale hlavne že fotografie majú z fotobanky, mená vycucané z prsta, náročnosť a celé pozadie rovnako tak.

 

The post Pozor na Knee Active Plus, ďalší podvodný zázrak a prof. Richard Mikle appeared first on HOAX.

Jaroslav Haščák z Penty zneužitý v internetovom podvode Bitcoin Pro

$
0
0

Upozornenie pred vážnym internetovým podvodom propagujúcim aplikáciu Bitcoin Pro, ktorú vydávajú ako dielo buď Petra Kellnera pre ČR,  alebo dielo Jaroslava Haščáka pre návštevníkov zo Slovenska. Falošná aplikácia na údajné automatické obchodovanie vás priláka na investovanie peňazí do pochybného a žiaľ nefungujúceho systému na zarábanie bez akejkoľvek záruky. O peniaze tak „investor“ prichádza v podstate okamžite.

Reklama na Facebooku:

Pozrite si zaujímavý report toho, aké všetky reklamy stránka prezentuje. Haščák, podvodné tvrdenie, jeho fotografie, nezmyselné obrázky na rôzny spôsob a klamstvá.  Viac na:  facebook.com

Bitcoin Pro internetový podvod Jaroslav Haščák Facebook reklama

Na Facebooku sme nedávno narazili na podvodnú reklamu smerovanú cez falošný link do ešte podvodnejšieho webu, kde miliardár Petr Kellner predstavuje akýsi software, či metódu na zarábanie cez BitCoin. Absurdnú hlúposť, ktorá sa snaží chytiť do pasce dôverčivcov. Presne ten istý podvod má aj slovenskú verziu, v ktorej je fotografia Haščáka, tvár spoločnosti Penta. Je pritom opäť absurdné, že by vôbec takto vplyvný človek trávil čas s nejakým podvodným reportérom a odhaľoval mu nejaké postupy a tajomstvá svojich ziskov. Zisky plynú z obchodovania a investícií. V žiadnom prípade nie z podvodnej aplikácie a obchodovania s BitCoinom a už absolútne by sme meno Haščák nespájali s týmito podvodnými stránkami a vôbec všetkým, čo sa spája s propagáciou tohto podvodu.

Podvodné stránky:

Ak nemáte presný odkaz, doména hednew.com je vám na nič. Podvodníci článok ukryli, aby bol prístupný len z reklamy a neoveríte si ho ani len s Googlom. Musíte vedieť, ako znie celá adresa. Uvedená v závere článku ako LINK2.

Bitcoin Pro internetový podvod Jaroslav Haščák

foto: nebezpečná podvodná stránka zarábajúca na províziách z každej obete, ktorú pošle si stiahnuť aplikáciu na údajné závratné zisky. Zabudnú ale povedať, že naozaj prináša zisky. Nie však vám. Samozrejme, celý podvod nemá nič spoločné s Pentou a Jaroslavom Haščákom.

Reklama na Facebooku

Byť pripojený na Facebook znamená byť vystavený tvrdeniam o závratných ziskoch. Podvodné reklamy ťa vtiahnu do hnusných podvodov a ešte budeš mať pocit, že niečo znamenáš, pretože si pochopil článok a chceš zarábať. Primitívny článok však má množstvo dier a chýb. Dostaneš sa naň cez falošnú reklamu s tvárou Jaroslava Haščáka, snímkou drahého člna a drahého luxusného domu.

Príspevok je pod hlavičkou, respektíve pod nejakými neznámymi a v podstate bezvýznamnými Facebook stránkami Koper mag –  LINK1. Po kliknutí na link sa dostanete do LINK2 kde sa dozviete šokujúce informácie.

  • Nadpis: Jaroslav Haščák Investoval Do Startupu 1,5 Milióna Eur, Pričom Tvrdí „Toto Je Budúcnosť“
  • Svietia tu logá slovenských televízií, akoby sa mali pokúsiť vyvolať dojem, že Haščák to prezradil už všade, všetci to vedia, len ty nie a mal by si to hneĎ napraviť.
  • Autorom článku má byť redaktor Jozef Kuciak.
  • Na snímke vidieť aj pána Bielika, moderátora TA3.
  • Haščák podľa tohto podvodného webu tvrdí: „„Uspel som vďaka tomu, že som rýchlo využíval nové príležitosti – bez akéhokoľvek zaváhania. A práve teraz je mojím najvýnosnejším spôsobom zarábania program na automatické obchodovanie s kryptomenami zvaný Bitcoin Pro. Ide o najväčšiu príležitosť rýchlo vybudovať veľké bohatstvo, akú som v živote dostal. Všetkých nabádam, aby si to pozreli, skôr než to banky zakážu.““ Čo je nemysliteľná absurdná hlúposť.
  • Priam šokujúco pôsobí veta zo stránky, ktorá doslova píše „Za platformou Bitcoin Pro stoja viacerí z najväčších technologických géniov súčasnosti, ako sú okrem iných napríklad Richard Branson, Elon Musk a Bill Gates.“
  • Nachádza sa tu vymyslený pán Ján Koreň, falošný príspevok z Facebooku o kúpení drahého auta bratovi, pritom všetko, ešte aj typ grafiky je z USA.
  • Na stránke je niekoľko komentárov žiaden z nich však nie je skutočný.

Akési neznáme Hepino.com

Druhý príklad je tiež reklama na Facebooku, ale stránka LINK4. Tá smeruje zase na iný podvodný web, no rovnaký obsah. Stránky HEPINO.com sú presne rovnaký príklad. Nefungujú ak ich zadáte ako doménu, no na skrytom linku je už všetko. Viac na LINK5.  Nižšie snímka reklamy, ktorá reálne patrí pod FB stránku LINK4, no ide len o fingovanú stránku, prípadne odkúpenú, aby sa cez ňu mohla prezentovať a kamuflovať podvodná reklama.

Podvodné stránky, Haščák a Hepino

Tretí vizuál

Týka sa ho link na ďalšiu zneužitú fingovanú Facebook stránku celkom mimo misu LINK6 a stránky, kam sa dostanete po kliknutí na link v príspevku LINK7

Haščák podvodné stránky zneužívajúce jeho meno

Stránky s aplikáciou Bitcoin Pro

Celá podvodná stránka smeruje na smiešnu stránku, údajnú oficiálnu stránku Bitcoin Pro – LINK 3. Stránky umiestnili na svoju hlavnú stránku video, ktoré je zostrihom rôznych reportáží, ktoré reálne nemajú nič spoločné s touto aplikáciou a nejde videá, ktoré by boli súčasťou aplikácie. Sú to len príspevky k téme Bitcoin, ktorá reálne bola populárna, no dnes, keď BitCoin nemá svoju hodnotu a nie je tak zaujímavý, je podivné vôbec ho propagovať a sľubovať závratné zisky cez pochybnú aplikáciu. Zaráža jedna vec… mimo iných. Údajní šťastní majitelia nových závratných súm. Ich fotografie a mená. Čo je toto za ďalšie podvodné svinstvo a ťah na ľudí?

Bitcoin Pro internetový podvod neexistujúci zákazníci

  • Vidíte tých údajných ľudí, ktorí zarobili nemalé peniaze? Nechutný podvod na ľudí opäť zneužíva dôverčivosť a očakávania ľudí. Reálne nejde o žiadnych zákazníkov, ktorí by mali skúsenosti. Nikto nezarába závratné sumy pomocou tohto internetového podvodu. Pozri sa na krásne dievča s modrou oblohou za ňou. Snímka tohto dievčaťa je vo veľkom rozlíšení už niekoľko rokov ako pozadie tejto stránky. https://www.soycarmin.com/buenavida/horoscopo-semana-mhoni-vidente-signos-zodiaco-20190721-0023.html

Bitcoin Pro internetový podvod a zneužité dievča

  • Vidíte toho mladého černocha s veľkým úsmevom? Asi máme mať pocit, že je šťastný, pretože získal závratnú sumu na Bitcoin Pro. Zabudnite. Ide o ukradnutú fotografiu, podobne ako sú kradnuté všetky na celom tomto webe. Originálnu celú veľkú snímku má množstvo stránok. Mladík je z fotobanky. Nájdete ho napríklad na portáli organizácie https://uwci.org/ alebo tu: https://uwci.org/social-innovation-fund/.

Kto je zodpovedná osoba, firma, prevádzkovateľ? Aké sú obchodné podmienky? Nikde nič. Jeden hnusný výsmech. Žiadne meno, žiaden email, žiaden kontakt, žiadne sídlo. Pošlete peniaze niekam, o čom netušíte nič a nikdy ani peniaze nemusíte dostať späť. Neexistuje žiadna záruka, pomoc, neexistuje ani len štátna príslušnosť. Netušíte, do akej krajiny vlastne niekomu peniaze pošlete.

Upozornenie

Všetko, každé jedno meno, tvár, komentár, názor, informácia, citácia, slovné spojenie, prvky, odkliky, stránky, doména, nákupný proces, obchodné podmienky, prevádzkovateľ (neexistuje)… všetko je na tejto stránke falošné. Predstavuje riziko pre Vaše peniaze, ale aj pokojný život. To, čo stránky prezentujú môže reálne vyvolať pocit, že ide o fungujúci nástroj. Neodporúčame ho využívať vzhľadom na podvodné praktiky, zneužívanie televízií na falošné tvrdenie o vysielaní reportáže a za úbohé je považovateľné aj to, aké meno si vymysleli pre údajného reportéra.

  • LINK1: https://www.facebook.com/Koper-mag-108272333988823/
  • LINK2: https:(2x lomítko)hednew.com/rozhovor-uspech-najlepsia-prilezitost-rou/?b2=skonduktorius-1&fbclid=IwAR2YJvjxCttp0-6pUmj7H6czG4pL9NpI3Ul9PX-o6-g691dUYnUFgzO6Z28
  • LINK3: https:(2x lomítko)secured-offer.com/EN/BPRO/
  • LINK4: https://www.facebook.com/Internet-Atlantis-104302211057693/
  • LINK5: https:(2x lomítko)hepino.com/wellfin-companyrauko/?b2=03&fbclid=IwAR3BSxrt61MXxV4q7dGHhnftu58ypkyZ5JHYqoTSiIlhO4vb1QATxrNNZX4
  • LINK6: https://www.facebook.com/Quality_time-102754637881847/
  • LINK7: https:(2x lomítko)hednew.com/qualitime-orok/?fbclid=IwAR2BcjuEG0Uq5WXX0u-BVGqEJVLj9IlNW0VbAB-htb8sTCyd_SMW4GF2j8U

The post Jaroslav Haščák z Penty zneužitý v internetovom podvode Bitcoin Pro appeared first on HOAX.

ElektroRoka alebo ElektroObchod, podvodná facebook súťažná stránka

$
0
0

Je takmer koniec roka 2019 a my stále narážame na nové a nové Facebook súťažné stránky. Môžeme ešte tisíc krát zopakovať, že podvodnou súťažou je akákoľvek súťaž, ktorá sľubuje ceny, ktoré reálne nemá, fotografie si stiahla, neuvádza sponzora a štatút (podmienky súťaže) a predsa budú ľudia viesť siahodlhé diskusie o tom, prečo je práve táto stránka skutočná a nie je podvodná. Stránka ElektroRoka, alebo stránka ElektroObchod však skutočná nie je. Jej nestály názov je spôsobený tým, že zrejme z nepozornosti podvodníka stojaceho za týmto podvodom, je niečo iné v nadpise a niečo iné na obrázku, ktorý používa.

ElektroObchod ElektroRoka Facebook podvod

Snímka stránok, ktoré vznikli len 28. decembra a už sa im podarilo oklamať 1133 fanúšikov. Odkaz na stránky je: https://www.facebook.com/ElektroRoka-108011784047547/ – neodporúčame akokoľvek súťažiť, alebo dôverovať týmto stránkam.

  • Opäť ide o prototyp podvodnej Facebook súťažnej stránky
  • Opäť láka na spotrebiče, pritom nelogicky pri žrebovaní nevyhrávate práčku, ale 300 EUR.
  • Opäť podvodník žiada údaje z platobnej karty a nájdu sa takí, ktorým takáto požiadavka nepríde zvláštna.
  • Nezmyselne hlúpo je zadaný názov, nepozorné je znenie názvu na logu. Je evidentné, že ani len podvodník, ktorý stránku vytvoril ako narafičenú pascu nemá nič premyslené a ide len o jednu z viacerých ďalších pascí v ktorých má on sám chaos.

Upozorňujeme tým pádom pred ďalšou stránkou, ktorá organizuje ilegálne a podvodné súťaže bez krytia samotnou cenou, bez sponzora. Jej komunikácia je vulgárna, arogantná, neuveriteľne drzá, so slabou gramatikou a štylistikou. Priam pologramotná, útočná a obsahom slov až príliš absurdná. Opakujeme po niekoľký krát, že neexistuje možnosť poslania peňazí na platobnú kartu tak, že poskytnete čísla z nej. Je to nemysliteľné. Aj preto zvažujeme, že viac sa k tejto téme už nebudeme vracať. Vydali sme niekoľko upozornení a odporúčaní, na ktoré dosiaľ najmä poškodení nenarazili, prípadne napriek varovaniu banky a informáciám uvedeným pri prevzatí platobne karty je jasne uvádzané, že tieto údaje nie je možné zverejňovať a poskytovať ďalším osobám, inak dôjde k zneužitiu karty a financií, ktoré ju kryjú.

The post ElektroRoka alebo ElektroObchod, podvodná facebook súťažná stránka appeared first on HOAX.


Podvodné súťaže na Instagrame: pozor na tieto falošné stránky

$
0
0

Podvodné súťaže nie sú záležitosťou len Facebooku. Už nejaký čas nachádzame aj podvodné súťaže na Instagrame. Pozorný čitateľ TomášT nám poslal niekoľko svojich nálezov, ktoré môžeme potvrdiť ako príklady podvodných stránok s mimoriadnym úspechom.

instagram a vianočná súťaž pdovodná

Opäť platí:

  • vianočné súťaže sľubujúce krásne ceny za doslova zadarmo
  • ďalšia podvodná súťaž o iPhone? to je zaručená viralita, lebo iPhone chce každý
  • stránka s názvom vianočné súťaže má veľkú logiku, pokiaľ by mala záujem propagovať súťaže aj počas Veľkej noci, či leta… tak určiteee!
  • falošné stránky bez reálnej histórie
  • vyhlasujú súťaže, ktoré nemajú krytie podmienkami, štatútom, reálnym sponzorom, pôvodom cien a oznámením cieľa súťaže.
  • nikoho nepropagujú, len žiadajú o vytváranie umelej virality, čiže odber alebo lajky
  • vyhlasovateľ súťaže následne oslovuje obete s tým, že práve oni vyhrali a žiada od nich citlivé údaje, ktoré nakoniec končia zneužitím a okradnutím. (priebeh okrádania nemáme potvrdený. Čakáme na možno práve Vašu reakciu.)
  • zarážajúce je, že každý príspevok s falošnou súťažou sa snaží boostovať inú Instagram stránku a vyžaduje jej sledovanie. Vytvárajú tak sieť úspešných stránok, hoci obsah k tomu vôbec nemusí byť kvalitný. Vzniká tak riziko, že jednotlivé stránky neskôr budú používané buď na zverejňovanie sledovanej reklamy, lákanie ľudí do pasce, či na ďalšiu trestnú činnosť.
  • Stránky na Instagrame, ktoré promujú tieto prívpevky obsahujú podozrivé stránky / profily:  (https://www.instagram.com/vitaj_zena/, https://www.instagram.com/vianocne.darceky/, https://www.instagram.com/vitej_muz/, https://www.instagram.com/slovnik_slov/, https://www.instagram.com/vianocne_prekvapenie/, https://www.instagram.com/extravagante_oblecenie_marcys/, https://www.instagram.com/twitter_ulovky/, https://www.instagram.com/srdickoanny/,… )  aj profily ľudí, ktoré zrejme majú svoj Instagram dlhšie a s týmto podvodným podporovaním nemajú nič spoločné. Môžu byť použití ako maskovanie. ( https://www.instagram.com/jirka_horak/, https://www.instagram.com/philippolak/, https://www.instagram.com/claire.bendova/, https://www.instagram.com/cristiepancurova/, https://www.instagram.com/_kristal_shine/, https://www.instagram.com/maru_rosecka/,... )

Podvodné súťažné stránky a profily:

  • https://www.instagram.com/vianocne_prekvapenie/
  • https://www.instagram.com/vianocne.darceky/
  • https://www.instagram.com/mercedes.czsk/

Odporúčanie

Odporúčame, aby akákoľvek súťaž ako aj stránky samotné, boli zo strany čo najvyššieho počtu používateľov nahlasované a to čo v najvyššej miere. Je to žiaľ jediný nástroj, ktorý môže pomôcť odstrániť príspevky, stránky a všetok neporiadok, ktorý majú podvodníci stojaci za podvodnými súťažami na svedomí. Môžeme len predpokladať, že malou mierou k riešeniu prispeje aj medializácia, ktorý aspoň týmto našim príspevkom dnes započne.
Ďakujeme všetkým čitateľom za spoluprácu.

The post Podvodné súťaže na Instagrame: pozor na tieto falošné stránky appeared first on HOAX.

Spamy a podvodný zázrak Motion Free na vyliečenie kĺbov a chrbta

$
0
0

Podvodný otravný spam zaspamoval slovenské firmy podvodným drístom o účinnosti nového zázraku na boľavé kĺby a chrbticu. Liek s názvom MOTION FREE má byť akousi novou formulou, či novým vzorcom. Sofistikované bezpečnostné systémy už rovno tieto stránky blokujú, pretože sa spájajú s hromadným spamom a hlavne podvodnými drístami. Falošní lekári, falošné výskumy, falošní zákazníci, podvodné klamstvá o výskumoch a účinkoch látky, ktorá nemá žiadne renomé, žiaden pôvod, žiadne zloženie a samozrejme neexistuje jeho predajca a ani obchodné podmienky. Hoci prebieha predaj, neexistuje ten, čo sa pod predajom podpisuje a tak nie je jasné, kto vám vlastne a čo predáva. Kam sa sťažovať v prípade otravy, či vážneho zlyhania zdravia? Nikde sa nedozviete nič, čo robiť v prípade problémov. Typické a klasické.

motion free

Motion free, nový zázrak na liečenie kĺbov a chrbtice

Reklama na MOTION FREE sa momentálne šíri v emailoch. Email je veľmi priamy. Nezdržuje sa. Rovno uvádza, čo to je a prečo je to super. Dokonca uvádza možnosť odhlásiť sa, čo je vtipné, keďže nejde o žiadne odhlásenie.

Znenie spamu:

Bolia vás kĺby alebo chrbát?

Motion Free je produkt, ktorý rýchlo odstráni bolesť spôsobenú chorobami ako
artróza alebo osteochondróza. Odstraňuje svalové kŕče a zápaly. Motion Free
je tiež účinný pri liečbe osteochondrózy a artrózy, pretože spomaľuje proces
odumierania tkanív chrupaviek a podporuje metabolizmus a regeneráciu
kĺbových chrupaviek.

Pozitívne účinky môžete vidieť už od prvého použitia.Pri pravidelnom užívaní spomaľuje
rozvoj ochorení kĺbov a chrbtice. Kliknite tu

– Zmierňuje bolestivosť
– Spúšťa proces regenerácie chrupavky
– Odstraňuje napätie svalov
– Bojuje s opuchom
– Odstraňuje zápaly

Motion Free je vyrobený len z aktívnych zložiek Kliknite tu

S priateľským pozdravom
Elena Chandogova

Hlavička obsahuje:

Received: from moyochixx.com (static.90.218.216.95.clients.your-server.de [95.216.218.90])
Date: Sat, 04 Jan 2020 17:07:24 +0100
From: “Elena Chandogova” <postmaster@egeszsegotthon.com>
Reply-To: postmaster@egeszsegotthon.com
MIME-Version: 1.0
Content-Type: multipart/alternative; charset=”UTF-8″; boundary=”b1_54e4875df30920cc28be330a4d6e6e42″
X-CTCH: RefID=”str=0001.0A0C0210.5E1207AD.004B,ss=1,re=0.000,recu=0.000,reip=0.000,cl=1,cld=1,fgs=0″; Spam=”Unknown”; VOD=”Unknown”
Message-ID: <d92e738e55d403039faaf761b5bb5766@egeszsegotthon.com>
X-VF-Scanner-Moved-X-Spam-Status: No, hits=0.00 required=5.00 tests= version=3.3.2

 

Pozor:

Zarážajúce je, že podvodníci si pre tento zázrak vytvorili Facebook stránku (fb.com/MotionFree.Store.2019/), ktorá doteraz získala 74 fanúšikov. Odporúčame stránku nahlásiť ako propagátora predaja, ako aj podvodnú stránku Vyhlasuje totiž o sebe niekoľko klamstiev a to informácie o bezkonkurenčnom účinku, ktoré potvrdzuje len ona sama a nikto iný. žiadne štúdium, alebo skutoční zákazníci.

The post Spamy a podvodný zázrak Motion Free na vyliečenie kĺbov a chrbta appeared first on HOAX.

“Váš účet bol napadnutý”– podvodné emaily vydierajúce s BitCoinom narástli

$
0
0

Kým podvodné výhražné emaily donedávna tvorili len malé percento prijatých hrozieb, dnes je toto percento oveľa výraznejšie. O emailoch, ktoré tvrdia, že sa napojili na webkameru pomocou vírusu a stiahli si záznamy o tvojej činnosti, sa už písalo v roku 2018. Páchateľ, respektíve autor tohto textu tvrdí, že zverejní všetko, čo o tebe získal, aj chúlostivé informácie a zábery, ak nezaplatíš. Úhradu pritom chce vo virtuálnej mene BitCoin, ktorá je pre bežného Slováka neprístupná a neznáma. Pre veľmi ťažkú vystopovateľnosť, respektíve nevystopovateľnosť, je ideálnym nástrojom, ako od ľudí žiadať peniaze a následne si ich beztrestne užívať. Pri rozsiahlosti problému, ktorý sa z toho stal v posledných dňoch ale možno konštatovať niekoľko dôležitých faktov.

somhacker

Aké úsmevné. Nikto ti nebude tvrdiť, že je hacker. Ide o úsmevné tvrdenie, pretože takto sa ťa snaží falošný email len poriadne usmerniť. Ak nemáš ani poňatia, ako funguje internet a počítač, každý vie, čo robí a čo chce hacker. Takže používa slová, vďaka ktorým chce urobiť “bububu” a prinútiť ťa čítať. Za predpokladu, že požiadaviek uhradiť 950 EUR nemáš v takom počte, ako za jediný deň my a to by už malo byť nápadné aj tomu, čo vidí internet po prvý krát. Na obrázku. 🙂

Výhražné emaily žiadajú 950 € v BitCoinoch a nový problém

Podobné emaily k nám chodia už dva roky. Keďže máme viac adries, aj viacero emailov. Kým tie prvé využívali zahraničných odosielateľov, alebo neexistujúce adresy, prípadne písali email z rovnakej adresy, na akú email poslali (prístup k tejto adrese reálne nemajú, len ju používajú  v názve odosielateľa), novšie emaily, tie ktoré prichádzajú v poslednom čase, sú v niečom iné. V čoraz väčšej miere používajú existujúce emailové adresy skutočných ľudí. Iných obetí, či len vygenerovaných umelých neexistujúcih adries kombinujúc existujúce. Z toho dôvodu teraz vzniká jeden zásadný problém.

Kedykoľvek vám môže prísť email od oslovenej obete, že ste to práve vy, čo od niekoho žiadate peniaze a vy ste tým útočníkom. Tak sa aj stalo Petrovi, ktorý počas 18. januára na jeho emailovej schránke na zmail.sk našiel email, ktorý bol odpoveďou na jeho predošlý email. Ten predošlý email však v skutočnosti neposlal. Jeho adresa v ňom figuruje len v rámci falošného odoslania. Do jeho schránky nikto neprenikol, len jeho adresa bola použitá v umelo vytvorenom emaily. Takto odoslaný email následne aj pre prípadnú odpoveď bude uvádzať stále email zneužitej schránky. Z tohto dôvodu sa oslovená obeť obrátila s rozhorčenou reakciou na nevedomého odosielateľa.

Čiže, ak nastáva problém, že sa ako odosielateľ výhražného vydierania uvádza niekto, kto existuje, môže byť považovaný za páchateľa. Vzhľadom na postupy v policajných vyšetrovaniach je možné, že tak bude ako páchateľ dočasne považovaný používateľ danej schránky. To len v hypotetickej rovine, že by sa dotknutý adresát takéhoto emailu doteraz nestretol s ničím podobným, neveril by článkom ako je tento a zároveň by nesledoval dianie na internete. Ako dotknutý vydieraním takýto človek naozaj môže siahnuť po trestnom oznámení, ktoré môže postupovať celoplošne. Správny policajný postup by však mal byť aj s overením, že stále ide o takýto prípad a nie o reálny, ktorý kopíruje podobu takýchto emailov a že odosielateľ nie je naozaj odosielateľ. V takom prípade hrozí, že bude nutné dokazovanie, že email naozaj nebol odoslaný. To je možné pomocou prijatej správy, jej stiahnutiu a hlbšej analýze zdrojového kódu, ktorá by mala odhaliť, že nebola poslaná zo skutočného serveru a presnej IP adresy, ktorá by sa spájala so skutočným emailovým poskytovateľom.

K čomu sa možno schyľuje?

Z toho vyplýva, že v prípade, ak by sa v konkrétnom prípade niekto priveľmi z obetí angažoval a narazil by na skutočnú emailovú adresu, ktorá bola pritom len zneužitá, zaťahuje sa do problémov aj strana, ktorá je v tom celkom nevinne. Preto odporúčame, v aktuálnej priveľmi silnej miere posielania takýchto emailov nepovažovať ani jeden za reálny. Dva roky omieľaný rovnaký podvodný email v rôznych obmenách silno narástol. Je to zrejme prejav toho, že niekto už zrejme nie z pôvodných odosielateľov, sa na tomto chce priživiť na celkom inom segmente ľudí. Prichádza totiž aj na adresy, ktoré neboli dosiaľ zasiahnuté. Je teda možné očakávať, že aktuálny útočník rozosiela spam za účelom zasiahnuť posledné nevedomé obete a následne sa na filtrovanie pripravia oveľa lepšie aj filtrovacie nástroje. Už teraz úspešne niektoré tieto emaily blokujú.

The post “Váš účet bol napadnutý” – podvodné emaily vydierajúce s BitCoinom narástli appeared first on HOAX.

Falošné faktúry sa ľudí snažia infikovať trójskym koňom. DOC bezhlavo neotvárajte

$
0
0

V súčasnosti sa opäť výrazne rozmohli falošné žiadosti o zaslanie nedoplatkov. Do slovenských aj českých firiem, do schránok umelcov, dodávateľov, reálnych firiem, aj tých zaniknutých, chodia vo veľkom žiadosti o uhradenie nesplatených pohľadávok. Email vyzerá pomerne vierohodne. Uvádza totiž, že ste stále niečo neuhradili a je nevyhnutné to uhradiť. Podrobnosti sú údajne v prílohe. Problém však je, že v prílohe je jeden dokument DOC alebo PDF.

Falošná faktúra

Pohotový a dobrý antivírus vám email ani nedovolí otvoriť, prípadne rovno zmaže takúto prílohu. Identifikovať môže hrozbu aj ako trójsky kôň VBA/TrojanDropper.Agent.ATS . Emailov pritom prichádza viac na rovnaké adresy, takže veľmi odosielateľ nemá prehľad o tom, kde je a kde nie, prípadne vytvára enormnú záťaž a svoj počítač na to pravdepodobne nevyužíva.

Hrozba pre nechránených prijímateľov

Ak nemáte dostatočnú antivírusovú výbavu, trójsky kôň sa veľmi hravo dostane do počítača. Dôležité však je vedieť, že ešte prijatím emailu nemusí nastať problém. Ten vzniká až pri kliknutí na DOC prílohu, kedy niektoré aplikácie tzv. emailových klientov otvárajú náhľad súboru. Vyhnite sa preto klikaniu na súbor, ako aj jeho otvoreniu. V takom prípade je automaticky spustený aj trójsky kôň a jeho bližšie nešpecifikovaná činnosť. V tomto prípade preto existuje niekoľko zásadných odporúčaní.

  • Akékoľvek pohľadávky, ktoré niekto tvrdí, že máte, vám určite bude vedieť vysvetliť aj bez príloh v emailovej schránke
  • Preverujte skôr, ako otvoríte takýto email, či ide o reálneho odosielateľa a či aj jeho nárok môže byť opodstatnený
  • Chráňte svoj počítač antivírusovou ochranou s dostatočnou aktualizáciou a silným renomé
  • Neotvárajte žiadne prílohy v emailoch len preto, že sa vám v emailovej správe niekto prihovára v slovenčine. Dnes už nie je záruka, že Slovák vírus Slovákovi nepošle (lebo A: to nevie, alebo B: nemá dôvod, pretože A: nejde o nič ťažké, a B: dôvodov existuje mnoho).

Pozor: v tomto prípade nejde o SCAM. Scam by reálne vyžadoval peniaze a aj uviedol číslo účtu, kam ich zaslať. Tento prípad ale nechce získať peniaze, ale infikovať počítač pre ďalšie jeho zneužitie. Z toho dôvodu je aj šírenie týchto emailov viac masové, keďže cieľom je získať čo najviac infikovaných obetí do siete pre neznámy účel.

The post Falošné faktúry sa ľudí snažia infikovať trójskym koňom. DOC bezhlavo neotvárajte appeared first on HOAX.

Podvodná Facebook súťaž Fronto nábytok má len pár dní a tisíc “obetí”

$
0
0

Nič iné, len ďalšia podvodná Facebook súťaž, ktorej sľubom a výmyslom doteraz uverilo viac ako 1000 ľudí. Stránka s názvom Fronto nábytok vykazuje typické prvky zanedbanosti, neprofesionality, absolútne prízemného grafického cítenia, nelogického premýšľania a fatálnych zlyhaní vo vlastných podmienkach. Súťaž, ktorá nemá za sebou žiadneho sponzora, žiaden štatút, podmienky, prevádzkovateľa, ide rozdávať drahú kuchynskú linku a to aj napriek tomu, že žiadnu linku nemá, keďže snímka je z nemeckého štúdia a má zhruba 6 rokov.

Fronto nábytok

Fronto nábytok ako podvodná súťaž

  • Upozorňujeme, že vzhľadom na viacero podobných súťaží, ktoré nežrebujú výhercov, ale oslovujú viacerých s tým, že práve oni vyhrali, môžu byť aj tieto stránky z tých, ktoré vás budú kontaktovať so žiadosťou o čísla na vašej platobnej karte. Nelogicky totiž odrazu nebude hlavná cena linka do kuchyne, ale 500 eur a tie pošlú len na kartu. Tento nezmysel už pripravil množstvo Slovákov o peniaze a polícia ho nedokáže zastaviť.
  • Súťaž nemá žiadne obsah, len aktuálnu súťaž a pár príspevkov spôsobených nastaveniami v stránke.
  • Stránka vznikla: 18. januára 2020, čo je veľmi malý čas a veľmi krátka história
  • Stránku prevádzkuje podľa údajov od našich čitateľov mladík okolo 18 rokov, ktorý samozrejme nedisponuje absolútne žiadnymi cenami. Podľa gramatiky a písomného prejavu môže ísť ešte o mladšieho páchateľa. Za žiadnych okolností však nemožno dúfať, že táto súťaž je reálna.

Odkazy:

  • LINK:  https:(2x lomítko)www.facebook.com/Fronto-Nábytok-100112484878509/ – neodporúčame návštevu

The post Podvodná Facebook súťaž Fronto nábytok má len pár dní a tisíc “obetí” appeared first on HOAX.

Varovanie pred liekom proti infarku myokardu s názvom Remi Bloston

$
0
0

Je ťažké popísať prekvapenie, ktoré máme pri sledovaní inzertného priestoru na stránkach Nového času. Reklamy, ktoré nás nesledujú na žiadnych portáloch počas dňa, no cielia na nás len ak navštívime Cas.sk cez mobil.  Zdá sa, akoby sme už nerozumeli inzertným spoločnostiam, ktoré nakupuj priestor aj na cas.sk a potom servírujú reklamu. Momentálne dokážu propagovať aj takú nehoráznosť, ako je liek v podobe zázračných tabliet Remy Bloston. Pozor, tieto tablety údajne vynašiel Slovák, renomovaný lekár Prof. Žigmund Ján Slávik. Kým lekár Ján Slávik existuje a s týmto podvodom nemá nič spoločné, meno Žigmund Ján Slávik je vymyslené. Rovnako, ako snímka lekára v skutočnosti z fotobanky. Použitá na stránkach všade po internete.

Podvodné lieky na srdce, Remi Bloston

Všimnite si, že reklama uvádza “Domáci trik” no následne už o žiadnom domácom triku nie je ani reč. Rovnaké podvodné klamstvá zverejňujú celé roky aj fotografie a ilustrácie s banánmi v súvislosti s chudnutím, či bannery s vypadávaním vlasov. Domáci trik nikdy nie je domáci. Jednu hrozbu, podvodný liek na srdce, sme tu už mali v podobe Hearth Tonic alebo ReCardio.

Hrozba na niekoľko krát

Silné antivírusy sa už starajú o blokovanie týchto podvodných domén, kým nechránené počítače verejnosti dovolia na podobné stránky vstupovať aj naďalej. Najzarážajúcejšie je, že ide o rovnaké podvodné stránky, aké nám celé roky ponúkajú rôzne prípravky. Na kĺby, kosti, na boj proti bradaviciam. Len fotografia z nejakej konferencie a obsah, ktorý si premietajú na plátno si podvodníci neustále menia tak, ako sa im to hodí. Opäť sa stránky volajú SLOVENSKÝ LEKÁRSKY PORTÁL, čo menej znalým ľuďom môže pripadať ako skutočný informačný zdroj. Stránky LINK1 následne vedú na stránku LINK2, kde si môžete podvodný liek zakúpiť. Sami sa nenazývajú liekom, no zámerne je text a celá konštrukcia podvodu vytvorená tak, že tento dojem musí každý mať.

Neohrozujte svoje zdravie

Problémy so srdcom, krvou, tepnami, či riziko infarktu myokardu však žiaden podvodný liek, o ktorom nikto nič nevie, nemôže riešiť a liečiť. Za žiadnych okolností preto neodporúčame dôverovať informáciám na podvodných nereálnych stránkach. Rovnako ako stránkam, ktoré predávajú prípravok a liečivo bez potrebných oprávnení, licencií, zatajujú svoje sídlo, skutočného predajcu, reklamácia je nemožné, zloženie je neznáme.

Spôsobom, akým prebieha predaj môže ísť o predajcu z konkrétneho sídliska z Košíc, ktorý v garáži mieša arzén s múkou a vyrába z nich tablety. Ide totiž o presne tú istú neistotu pôvodu, zloženia, licencií, oprávnení a toho, kde končia vaše peniaze a vaše zdravie spolu s nimi.

  • LINK1:  https:(2x lomítko)sk.4goodluck.eu/#_aabp=ZauXAnMVKnGejWjIkjtuipk1Mm2jBEOLUBeQM6lUW22eaxEUTJEM4acjzg9WKnfp&_aabr=C….
  • LINK2: https:(2x lomítko)shockingdiscover.com/421/remibloston-med-m/gps/

The post Varovanie pred liekom proti infarku myokardu s názvom Remi Bloston appeared first on HOAX.

Podvodná českú súťaž o dovolenku na Bora Bora naberá na sile

$
0
0

Neznáme stránky, ktoré sú plné podivného a zdieľaného obsahu, prišli s nápadom usporiadať súťaž o dovolenku za 320 000 CZK na ostrovy Bora Bora. Super, poviete si, že takáto lákavá šanca, tu ešte nebola a zazdieľate, či splníte úlohu, ktorú stránky ľuďom dali. Lenže takáto úloha tu už bola niekoľko krát. Stránky nemajú reálnu prevádzku, sídlo, kontakt, nemajú sponzora, nemajú podmienky, nemajú stanovený žiaden štatút a pravidlá. Idú venovať poriadne drahú vec len tak niekomu cez obyčajný klik a celá súťaž pritom nemá žiadnu logiku. To, čo predvádza táto Facebook stránka je klasický príklad podvodnej Facebook súťaže a ani sa nesnažia, aby to vyzeralo inak.

Bora Bora podvodná súťaž

Podvodná súťaž o dovolenku a olajkovanie štyroch stránok k tomu

Přinášíme vám VELKOU SOUTĚŽ o dovolenou na Bora Bora v hodnotě 320 000,-Kč pro 2 osoby!” tvrdia a uvádzajú fotografiu bez nejakej pompy, s jednoduchým textom napísaným v nejakom editore s podmienkou olajkovať hneď štyri rôzne stránky. Nejde o posilňovanie jednej stránky, ale rovno štyroch, ktorým musíte dať lajk. Tieto stránky tak náramne narastú na fanúšikovskej základni a pritom celkom zadarmo. Ľudia si stále neuvedomujú, že ich lajk má určitú hodnotu a rozdávajú ho len preto, že ho pokladajú za bezplatný.

Pozor na fake news a klamstvá

Zámerné klamstvá vás môžu prinútiť kliknúť a otvoriť si stránky len preto, že vám oznámia smutnú novinku. Semir Gerchan zomrel? To vážne? Tieto stránky pritom využívajú podobné praktiky, ktorými vás prilákajú na web plný reklamy. Reálne sa o žiadne smrti a ani o Semirovi nič nedozviete. Stránky chcú, aby ste prešli na ďalšiu stranu, no tá neexistuje. Len množstvo reklamy, ktoré v akomsi zúfalstve poklikáte. Odporúčame nahlasovať príspevky, ktoré pokladáte za nevhodné, urážlivé, falošné a nebezpečné.
kobra 11 podvod semir gerhan zomrel

 

The post Podvodná českú súťaž o dovolenku na Bora Bora naberá na sile appeared first on HOAX.


Pozor na stránky clicksoffers.com a zázrak na kĺby Move & Flex

$
0
0

Na podvodných stránkach, ktoré propaguje možno nevedome inzertný priestor na portáli DennikDnes pod článkami (záloha 13.2.20020, 11:00), sa objavuje viacero nebezpečných látok. Medzi nimi aj stránky LINK1, ktoré nepochopiteľným spôsobom uvádzajú zázračný liek na kĺby Move & Flex. Stránky informujú, že slovenský študent Cyril Šťastný získal najvyššie medicínske ocenenie v krajine, za to, že našiel spôsob liečenia boľavých kĺbov. Nič také ale neexistuje. Ani vyznamenanie, ani študent, ani študent s takýmito výsledkami, aj látka s takou zázračnou mocou, ako píše tento strašný blud.

študent medicíny Cyril šťastný a Move and flex

Takže študent, už nie skúsený lekár, ale mladý fagan, ktorý skúšajú ako B testing, ak už A testing nevychádza. Alebo?

TOP 10 bludov na tomto falošnom webe a Move & Flex:

  1. Akýsi falošný magazín bez redakcie a funkčných odklikov. Klasika už po celé roky.
  2. Netušíte, odkiaľ sa vzal vynikajúci študent Cyril Šťastný, no na Slovensku nikto taký na medicíne neexistuje
  3. O prípravku Move & Flex a jeho slovenskom pôvode pochybujeme. Nevedia o ňom nikde, už vôbec nie v lekárni.
  4. Pôvod a zloženie nie je jasné.
  5. Všetky informácie na stránek o reportérovi a študentovi, celý fingovaný rozhovor, ako aj snímky lekárov reálne z fotobanky, pôsobia na dôverčivých, no nie sú pravdivé.
  6. Predaj prebieha bez identifikácie predajcu, bez obchodných podmienok v jasnej slovenčine a bez poriadneho kontaktu, či reklamačného poriadku. Čiže predaj je ilegálny.
  7. Komentáre zachycujú rôzne vymyslené mená, najmä však nejde o komentáre, ale na tvrdo napísaný kód stránky, ktorý nikdy nebol systémom re komentáre.
  8. O ničom z tejto stránky, sa nedozviete na skutočnom portáli, medzi informačnými zdrojmi, len nájdete iné podvodné stránky na iných podvodných doménach s rovnakým podvodným obsahom
  9. Psychologická nátlaková akcia tvrdí, že mám posledných 13 hodín do konca akcie. Len teraz je pritom výrobok so zľavou 50 percent. Čiže len 39 EUR z 78 EUR.
  10. Stránky sú v dezolátnom stave, plné hlúpostí, strašného kódu a úprav tak nezmyselných, že kodér stránok sa musí zblázniť. Ide o odpad, ktorý nikdy neslúžil ako magazín so skutočným odklikami a riadnou úpravou „čistého kódu“. Je to skrátka neuveriteľný hnus. Urážka tých, ktorí naozaj pripravujú stránky na úrovni.

LINK1:  http:(2x lomítko)ju.clicksoffers.com/?subids.1=5fe03332d8fbc93f71aa6ba9212f3786-7093-0213

The post Pozor na stránky clicksoffers.com a zázrak na kĺby Move & Flex appeared first on HOAX.

Podvodník na FB sa vydáva za UniCredit Bank a rozdáva kupóny 500 EUR

$
0
0

Ak sme si ešte nedávno mysleli, že podvodné súťaže a rôzne podvodné Facebook stránky nedospejú k tomu, aby zneužili renomé slovenských bánk a veľkých hráčov na finančnom trhu, tak sme sa mýlili. Banka UniCredit je jednou z tých, ktoré majú na Slovensku mimo oficiálne stránky aj tie neoficiálne – podvodné. Aj vďaka všímavosti našej čitateľky Marcely, sme sa mohli pozrieť na novinku,ktorou je čerstvá práve začínajúca stránka s názvom UniCredit Slovakia.

Unicredit Bank podvodná súťaž

Podvodná súťaž cez falošný príspevok s kupónmi v hodnote 500 EUR

Využíva fotografie zahraničnej pobočky tejto banky a veľmi malý obsah. Zatiaľ má len veľmi málo obetí, no i to stačí, pri všímavosti už obozretnejších ľudí, aby rozoznali, že tu niečo nehrá. Strányk vznikli len 18. februára 2020, čiže dnes. Dokázali zatiaľ získať 181 fanúšikov a počet rastie. TO, čo je zarážajúce viac, je rýchlosť s akou jediný príspevok získal 647 komentárov a 705 zdieľaní v momente, kedy na stránky pristupujeme kvôli analýze my sami. Príspevok sľubuje 10 kupónov v hodnote 500 eur. Samozrejmosťou falošnej súťaže je primtívny text, nejaká tá gramatická chyba, absurdná súťaž vôbec, aj nezmyselná akcia ako taká.

Do čerta ale aké kupóny? Ide o presnú kópiu logikou, úpravou, štylizáciou a celým spôsobom šírenia, s akými sa stretávame v prípade iných podvodných súťaží a stránok. V tomto prípade si podvodník zobral obchodný názov banky, pridal lokačné spresnenie – Slovakia, čiže Slovensko. Tým pádom nie len jazykové, ale aj názvom, je smerovanie na slovenského návštevníka. Obeťou má byť tak slovenský návštevník, ktorý UniCredit Bank pozná, a teda zneužitou je tak nepopierateľne práve skutočná slovenská UniCredit Bank, ktorá za žiadnych okolností nemôže mať súvis s takouto činnosťou na Facebooku. Stránka nemá nič spoločné so skutočnosťou stránkou banky.

Pozor na vyhodnotenie súťaže a posielanie preukazov totožnosti

Páchateľ prichádza s celkom inou novinkou, ktorá bude zrejme len jednou z viacerých praktík tejto stránky. Je ťažko uveriteľné, že mu toto bude prechádzať a či vôbec nájde dôverčivých ľudí. Na druhej strane, je možné, že sa obete spoliehajú na dôveru v značku UniCredit a tým si sami uškodia.

Pozor na podvodnú súťaž UNICREDIT BANK

Páchateľ totiž oslovuje niektorých výhercov a oznamuje im, že sú jedným z výhercov. Oslovuje pritom veľké množstvo ľudí už teraz a žiada od nich poslanie obojstrannej snímky občianskeho preukazu a selfie človeka s prázdnym papierom. Prečo? Ide zrejme o akési postupy, ktoré vyžaduje neznáma platená služba. Selfie môže byť dôvodom, že páchateľ chce ľudí zneužiť na ďalšie praktiky. Napríklad na prázdny list doplniť nejaké znenie podľa jeho potreby, prípadne chce tieto fotografie zneužiť a predať, keďže snímky s bielym listom je teoreticky naozaj možné speňažiť. O to viac, ak máte na daných ľudí aj kontaktné údaje a dokáže sa na nich založiť konto, účet, dlžoby a podobne. Do prázdnych bielych listov totiž môže páchateľ cez grafický software vložiť nejaké potvrdenie, čo môže byť splnenie neznámej úlohy dokázania, že sa človek registruje svojvoľne. S podobnou podmienkou sme sa už stretli, žiaľ nemáme možnosť spätne overiť rozsah a miesto.

Pomocou zneužitia občianskeho preukazu si môže páchateľ vytvoriť rôzne účty, zneužívať obete na ďalšie podvodné praktiky, môže si nechať vystaviť splátkový predaj.  obete pokojne môže spraviť dlžníka nejakého záväzku. Posielanie občianskeho preukazu prostredníctvom Facebooku považujeme za nemysliteľné a za žiadnych okolností to neodporúčame nie len podvodnej stránke, ale ani blízkym a známym v osobnej overenej komunikácii.

Dôležité upozornenie “v záložnom prípade”

Upozorňujeme na fakt, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o dielo toho istého páchateľa, ako u identických súťaží predtým. V tomto prípade, ako je uvedené, ide o snahy získať preukazy totožnosti na rôzne ďalšie účely zneužitia. Avšak, ak sa aj zmení rétorika a pravidlá, predpokladáme, že sa páchateľ vráti k pôvodným zámerom a teda kšeftovaniu s platobnými kartami. Napríklad získa dostatočný počet preukazov a následne bude na vytvorené kontá prevádzať získané peniaze. Nepochybne tak môže ísť alternatívne o priame snahy získať čísla platobných kariet, ako tomu bolo doteraz. Kým zájazd na Maldivy, drahé kuchynské linky a podobne sa ťažko vysvetľovali, snahy o poslanie 500 EUR na kartu pôjdu podvodníkovi ľahšie. Tým, že si vyžiada čísla z vašej platobnej karty, nemôže peniaze poslať. Akonáhle poskytnete čísla svojej karty, dôjde jedine k jej zneužitiu, keďže peniaze vám na kartu môžu poslať len ak šlo o platbu na pevnom fyzickom termináli a šlo o vrátenie predtým vykonanej platby, alebo vrátenie zálohy. Poslanie peňazí na kartu posklytnutím údajov z nej nie je možné a vždy ide o podvod, ktorý je nebezpečný voči váma vašim peniazom.

The post Podvodník na FB sa vydáva za UniCredit Bank a rozdáva kupóny 500 EUR appeared first on HOAX.

Sekcia bezpečnosť je zverejnená a preriedená, aj pre iný projekt

$
0
0

Vážení priatelia. Na stránkach HOAX.SK bola niekoľko rokov k dispozícii skrytá sekcia venovaná internetovej bezpečnosti, pedofilom, obetiam pedofílie, spôsobom riešenia, jednotlivým prípadom a postupom. Túto sekciu sme sprístupnili vždy konkrétnym obetiam, alebo rodičom. Mala navigovať, upozorniť, pomôcť, no najmä usmerniť. My nie sme výkonná úradná moc, ani polícia. Nikdy sme nemohli prevziať komunikáciu, vylákať útočníka von a dať mu nakladačku tak, ako to žiadali rodičia a aj neraz my sami sme tak chceli aj postupovať. Materiály, ktoré sme sprístupnili len v takýchto prípadoch a mohli tak nahradiť naše vysvetľovanie, sme vo veľkej miere zrušili. Zmazali a viac nebudú k dispozícii. Nahradzujeme ich verejne prístupnými článkami, ktoré budú obsahovať pôvodné znenie, alebo pospájané celky. Konkrétne riešenia, konkrétne prípady zneužitia detí, dospelých, ktoré ste nám poskytli, a v ktorých sme mohli akokoľvek pomôcť, nebudú zverejnené.

Dôvodom je, že mnoho rodičov nám poskytlo len určitú časť, alebo s veľkým dorazom žiadalo, aby ich príbehy a prípady neboli veľmi spresňované. Vzhľadom na fakt, že sami sa strácame v tom, ktoré príbehy by mohli byť rozpoznateľné aj po rokoch, môžu obsahovať prvky, ktoré sa stále môžu dotýkať obetí, neexistuje ani jediný z prípadov. Dokonca ani v zálohách. Nezachovávame cielene emailovú históriu ani v rámci emailových záloh. Preto nie je nutné mať obavy, že by došlo k zverejneniu akéhokoľvek prípadu. Aj v záujme chrániť jendotlivé prípady. Všetko, čo ste nám s dôverou oznámili, šlo bez záloh do stratena. Zachovávame v rámci dnes už zverejnenej sekcie bezpečnosť na sieti aspoňtie materiály, ktoré sú výrazne všeobecné a dotýkajú sa stále aktuálnych oblastí.

Dôvody zmien

Medzi hlavné dôvody, prečo pristupujeme k zverejneniu doteraz skrytých informácií, sú nasledovné.

  • Plánujeme výrazne ukončiť svoje pôsobenie. Ide o mimoriadny tlak, niekedy neschopnosť pomôcť. Poznačuje nás niekoľkoročné čítanie o dopadoch, zneužívaniach, vydieraniach, podvodoch. Poznačuje a tak trochu ničí. Miera toho sa stáva neúnosná a už dávno zasahuje aj do osobných životov.
  • Pripravujeme knihu, presnejšie publikáciu, ktorej budúcnosť je zatiaľ neurčitá. Zámerom je zhrnúť mnoho poznatkov, zaujímavostí, no najmä postupov, ako sa vyhnúť problémom, ako ich riešiť a kde hľadať pomoc. Je toho naozaj mnoho, čo sa vôbec nerieši a malo by sa. Aj preto veríme, že nech už to bude ekniha na stiahnutie, alebo brožúra na školách, tlačená kniha, alebo dokumentárny film, nájde si tento materiál čo najviac ľudí a prispeje k lepšej počítačovej gramotnosti.

Sú témy, ktoré sme nemohli doteraz zverejňovať verejne v dostupných článkoch. Boli to najmä téma vydieranie a nebezpečná pedofília. Nie sme odborníci, len sme vždy vedeli poradiť postup a trvať na kontaktovaní polície, prípadne hľadaní psychologickej pomoci. Mnoho prípadov sme však mali práve v rámci dospelých ľudí, ktorí boli obeťou vydierania, lákania nahých fotografií, cieleného vydierania peniazmi, fotografiami, alebo chúlostivými informáciami. V malej miere to boli aj firmy. Mnoho z týchto prípadov si nás našlo samo, len málo z nich sme riešili ako rozpracované v iných komunikáciách, alebo nám boli odporúčané „divákmi“ a „náhodnými pocestnými“.

POZNÁMKA: Aktuálne je sekcia vyplnená zobrazením len pár článkov, postupnepo očistení od niektorých poznávacích znakov a značiek budú zverejnené aj ďalšie.

The post Sekcia bezpečnosť je zverejnená a preriedená, aj pre iný projekt appeared first on HOAX.

Pozor na emaily o výhre peňazí z Facebooku od Marca Zuckenberga

$
0
0

Emaily o tom, že ste vyhrali v nejakej neznámej lotérii milióny z Facebooku priamo od Marka Zuckenberga, chodia Slovákom už niekoľko rokov. Mnohí si už zvykli, že v Google alebo Facebook lotérií vyhrali už toľko miliónov, že môžu peniazmi kúriť. Lenže v posledné dni sa takéto emaily dostávajú novému spektru používateľov, ba dokonca nie je email označený ako spam, ale prepadne do prijatej pošty. Napriek tomu, že ho neodosiela Facebook a napriek tomu, že odpoveď si vyžaduje emailová adresa na gmail.com, predsa len existuje niekoľko dôverčivcov, ktorí svoje osobné údaje na žiadosť neznámeho emailu odoslali. Podvodníci však dokážu vytvoriť s takýmito údajmi rôzne kontá, zaregistrovať služby a nechať si ich v ďalšom kroku potvrdiť.

Žiadna súťaž a žiadna výhra

Nejde o žiadnu výhru, pretože žiadna spoločnosť neorganizuje žiadnu lotériu. Prevádzkovaním akejkoľvek lotérie na území SR bez súhlasu a spoluúčasti štátnej TIPOS, a.s. nie je možné. Nie je možné tiež pomocou emailu niečo takéto vyhrať bez toho, aby ste sa vedome do súťaže prihlásili. Tento podvod je živý dlhšie, než existuje Facebook a predsa mu dôverujú ľudia zo Slovenska. Kontaktujete nás v čase, keď ste svoje údaje odoslali a obávate sa zneužitia. Rovnako tak nás kontaktujete s otázkou, či je niečo také možné. Radi by sme zhrnuli akýkoľvek podobný email ako SCAM, ktorý sa vás bude snažiť pripraviť o peniaze a najmä pokoj, ak na vaše údaje vznikne nejaký záväzok a podobne.

Znenie emailu, ktorý trúfalo tvrdí, že za “propagáciu Facebooku” máte odmenu a nemáte o tom nikomu hovoriť do vyhodnotenia. To aby si ľudia medzi sebou nedali vedieť o tomto podvode.

FACEBOOK INC <utd@hu.ufsc.br> 23. februára 2020, 16:32
FACEBOOK INC
1601 WILLOW ROAD MENLO PARK, CA 94025
www.facebook.comVazeny pouzivatel Facebooku:

Chceli by sme vas informovat, ze vas ucet Facebook s e-mailom ziskal financnu
podporu vo vyske 2.800.000,00 EUR (dva milióny osemsto tisic tisic eur) za
propagaciu Facebooku v roku 2020.

Blahozelame vam, ze ste jednym z vybranych ludi.

Tymto sa odporuca, aby ste spolocnosti Facebook Inc. Zaslali nasledujuce
informacie na vybavenie vasej ziadosti.

 1. Cele meno:
 2. Krajina:
 3. Kontaktna adresa:
 4. Telefónne cislo:
 5. Rodinny stav:
 6. Zamestnanie:
 7. Spolocnost:
 8. Vek:

 Gratulujeme !! Este raz.

Z bezpecnostnych dôvodov odporucame vsetkym vyhercom, aby tieto informacie
uchovavali v tajnosti pred verejnostou az do spracovania vasej ziadosti
cena vam bola udelena. Toto je sucast nasho bezpecnostneho protokolu, aby sme
sa vyhli dvojitemu uplat?ovaniu narokov a neopravnene vyuzivame vyhody tohto
programu
neucastnicky alebo neoficialny personal.

Poslite pozadovane informacie na oficialnu e-mailovu adresu ziadosti o
spracovanie
(fbdirect2020@gmail.com)

Kancelaria prezidenta
Generalny riaditel Facebooku
Mark Zuckerberg

The post Pozor na emaily o výhre peňazí z Facebooku od Marca Zuckenberga appeared first on HOAX.

HOAX.SK odhaľuje skryté problémy v skrytej časti BEZPEČNOSŤ

$
0
0

Priatelia, počas posledných rokov sme sa mohli venovať rôznym témam. Vďaka riešeniu podvodníkov a falošných stránok sme však prilákali množstvo obetí aj ďalších trestných činov, vydierania a zneužitia. Za niekoľko rokov nás tak výrazne poznačili príbehy ľudí a miera hrozieb, ktoré neustále pôsobia a ničia životy už malých detí zatlačených do kúta. Aj preto postupne vyplávajú na povrch niektoré novinky, ktoré sme donedávna držali skryté. Zaniknú pritom akékoľvek materiály, ktoré by aj po rokoch mohli akokoľvek poškodiť, či masovo poskytnúť informácie o tom, čo sa po celé roky dialo na slovenskom internete.

Security

Staro-nová sekcia venovaná pedofilom a podobným hrozbám

Ak ste nás navštevovali počas rokov 2014 až 2019 s problémom konkrétneho vydierania, alebo vážnych hrozieb, získali ste u nás prístup do sekcie, ktorá nebola verejnosti prístupná. Najvýraznejšie sme túto oblasť nášho obsahu prerábali v rokoch 2016 až 2017, hoci mnoho podnetov v nej vzniklo už v roku 2010. Informácie obsahovali postupy riešenia, spôsoby získania podrobností o pôvode emailov, spôsoby overenia pravosti stránok, držiteľa domén, spôsoby ako pripraviť trestné oznámenie pre rôzne prípady čo najdôslednejšie a čo povedať polícii. Taktiež sekcie obsahovali mnoho postupov a faktov ohľadom spôsobov, ako sa vyhnúť zneužitiu.

V prípade detskej pornografie sme uvádzali dôležité upozornenia, čomu sa vyvarovať a s čím urýchlene kontaktovať políciu. Sami sme za celú dobu neboli a dosiaľ nie sme prechovávateľmi žiadneho materiálu detskej pornografie. Boli sme však len držiteľmi správ rodičov a aj niektorých obetí, ktoré sa na nás v niekoľkých rokoch obracali s prosbami o pomoc. Pevne veríme, že sme počas toho obdobia odpovedali každému jednému emailu a prosbe. Žiaden z emailov sa u nás nenachádza. Komunikácia z každého roka je u nás tradične zmazaná vždy k marcu, alebo aprílu za celý predošlý rok. Neuchovávame tak ani osobné údaje, mená, nič, čo by mohlo v prípade poľavenia akejkoľvek bezpečnosti znamenať problém v budúcnosti.

Niektoré články a postupy sme celkom zmazali. Iné zostávajú ukryté. Rozhodli sme sa zverejniť len malú časť z nich, poupraviť a upriamiť pozornosť na ďalší projekt, s ktorým súvisí naša snaha zverejniť informácie, ktoré nepatria medzi bežné. Keďže k nám prichádzali rôzne prípady, najčastejšie ženy v produktívnom veku zahnané do kúta, zneužívané finančne, aj sexuálne prostredníctvom Skype, Facebooku či Pokecu, mali sme vždy po ruke postupy. Dokázali sme reagovať. Žiaľ, niekedy po niekoľkých dňoch, no odpoveď bola. My však už teraz vieme, že príde doba, keď odpovedať môcť nebudeme. Možno nie tak rýchlo a možno nie každému. Preto chceme,aby niektoré témy boli vonku aj bez ochrany heslom. Práve preto sa na verejnosti objavila sekcia na HOAX.SK, do ktorej bežne verejnosť prístup nemala. I to však vo veľmi obmedzenej miere. Zmenili sme permalinky a názov kategórie pôvodného heslového prístupu. Zverejnené články pôvodnej skrytej sekcie sa nachádzajú pod kategóriu BEZPEČNOSŤ.

UPOZORNENIE: súčasťou podobne nazvanej sekcie bolo donedávna viacero konkrétnych prípadov a rozsah toho, čo je nutné polícii dodať. Takmer všetky prípady zanikli a neboli zachované ani v zaheslovanej časti.Ide o prípady, ktoré sme sa rozhodli ďalej nedržať pri živote, keďže sme ich zovšeobecnili v článkoch v sekcii BEZPEČNOSŤ. Dôvodom bolo, že opakujúce sa prípady a podobné prvky mali vo výsledku rovnaké odporúčania. Články, ktoré sú v súčasnosti uvedené ako riešenia v časti BEZPEČNOSŤ majú byť plnohodnotnou a jednotnou náhradou za pôvodný obsah. Časť pôvodného obsahu sa objaví v pripravovanom projekte, ktorý má časom nahradiť aspoň čiastočne HOAX.SK

The post HOAX.SK odhaľuje skryté problémy v skrytej časti BEZPEČNOSŤ appeared first on HOAX.

Viewing all 1133 articles
Browse latest View live