Že podvodníci robia chyby, je normálne. Aj oni sú len ľudia, nech už ich profesionalita a genialita dosahuje akúkoľvek úroveň. Seknúť však falošné emaily tvrdiace niečo o balíku a Slovenskej pošte, už sme videli. No seknúť sa s falošným emailom, ktorý sa snaží vyrabovať vašu platobnú kartu a podpísať Slovenskú poštu ako spoločnosť sídliacu v islamskej republike Irán, v Teheráne. My samozrejme vieme, že pošta nedísli v Teheráne, ale na Partizánskej ceste v Banskej Bystrici.
Podvodníci po celom svete zneužívajú poštové úrady, kuriérov a rôznych doručovateľov na generovanie falošných emailov. Žijeme v pandémii, objednávame online viac ako kedysi a spoliehame sa na prichádzajúce balíčky. Presne to vedia aj podvodníci, spoliehajú sa na to, že občas natrafia na niekoho menej skúseného, viac dôverčivého.
Falošná pošta a jej pomýlené sídlo
Aktuálne sa šíri spam, ktorý v rovnakom momente dokázal osloviť tisíce slovenských firiem, podnikov, služieb, prevádzok, aj súkromných osôb. Snažia sa vás presvedčiť, že akýsi balík je na ceste k vám a je nutné len zaplatiť drobnú čiastku. Email sa tvári ako Slovenská pošta, pritom je podpísaný iným doručovateľom: Yekpay, Fatemi sq – masiri alley – No 13 – Unit 19, tehran, Tehran, 14747, Iran, Islamic Republic Of, yekpay.com
Dôvodom môže byť jednoduchá nepozornosť, keď rovnaký útočník oslovuje niekoľko krajín, pokúša sa na viacerých bojových frontoch vyťažiť maximum.
Na fotografi si môžete všimnúť emailový inbox, ktorý pôsobí ako jedna schránka, no v skutočnosti nám slúži na príjem kópie emailov z viacerých firiem a infoliniek na Slovensku, s ktorými máme dohodu o analýze, potrebovali pomoc a presmerúvajú k nám poštu. Keď sa stretne viacero firiem rôzneho priemyselného a maloobchodného odvetvia v jednej schránke naraz v takejto podobnosti, máme jasno o tom, čo sa deje. Hromadný spamový útok, pri ktorom je oslovený ktokoľvek bez logiky a systému. E-mail rovnaký, s nepatrným rozdielom v kb.
Čo je rizikom?
Títo podvodníci neinvestujú hardware, čas a do nákupu databáz a nástrojov len tak. Ide o obrovské zisky. Neustále im totiž v rôznych kútoch sveta niekto naletí, čo pomáha ďalej financovať a rozširovať dosah útočníkov.
Dochádza k:
- zneužitiu platobných údajov
- prieniku útočníkov do počítačov a do bankových kont
- zneužitiu osobných údajov
- zneužitiu emailovej adresy – stačí, ak dovolíte zobraziť obrázky obsiahnuté v emaily a odosielateľ má informáciu o úspešnom doručení emailu = strategicky dôležitá informácia o tom, že vaša schránka je existujúca schránka a existujúci prijímateľ.
The post Keď sa podvodník sekne: Slovenská pošta nesídli v iránskom Teheráne appeared first on HOAX.