Quantcast
Channel: HOAX
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1106

Slovenská sporiteľňa, ani iná banka nikdy neposiela žiadosti o tieto údaje

$
0
0

Aktuálne sa šíri na internete takýto falošný email. Takzvaný pishing sa snaží získať dôveru, vystupuje pod logom banky a chce, aby ste sa prihlásili a poslúchli, čo od vás email žiada. Môže vyzerať ako banka, no bankou byť nemusí. Ak žiada, aby ste jej poslali údaje, alebo aby ste preverili svoje vlastné údaje ich vpísaním, vždy pôjde o podvodné praktiky. Banky nikde vo svete nikdy nebudú žiadať od svojich klientov, aby pre akési overenie, alebo odblokovanie služieb, chceli zadať údaje. Pre zistenie, či ide o podvodný email, postačí niekoľko jednoduchých krokov.

Slovenská sporiteľňa pishing, falošný email

foto: za zmienku stojí odosielateľ a jeho adresa. Nie je zložité taký email odoslať aj z originálnej adresy, hoci ide len o trik, pri ktorom email reálne odíde z celkom iného serveru. Tu sa s trikmi veľmi neobťažovali.

Ako zistiť, že email je podvodný a že ide o pishing, alebo ako sa brániť?

  • Email neprichádza z obvyklej adresy
  • Môže mať podivnú formuláciu,divný jazyk, text, iný od zvyčajných emailov z banky.
  • Chcú vás vylákať mimo emailové rozhranie na nejaký web. V momente, ak sa dostávate na inú doménu, ako doménu konkrétnej banky, nezadávajte žiadne údaje.
  • Za žiadnych okolností nikdy žiadna banka na svete nežiada od svojich klientov čísla z platobnej karty. Ani prihlásene do internet bankingu
  • Ak ste nejaké údaje zadali do formulárov, rýchlo kontaktujte banku. Alebo preveďte peniaze na iný účet pod rovnakou bankou (sporiaci, blízka osoba) a zároveň kontaktujte banku.
  • Email môžete nahlásiť ako spam, ale je vhodné ho poslať aj do banky, aby vedeli o možných inováciách a spôsoboch, prípadne vám overia, či mohol byť poslaný z banky (prípady nepochopenia obsahu, notifikácií a pod.).
  • Mnoho prípadov sa javí ako banka, vylákajú vás na stránky vyzerajúce ako banka, ale vždy pozerajte aj na doménu, na ktorej sa nachádzate. WWW adresa Vašej banky sa nikdy nemení. Môže ísť o poddomény, čiže napríklad FIO banka môže mať hlavnú stránku ib.fio.sk a internet banking ib.fio.sk. Avšak ak by ste sa prihlasovali na  mysmebankafio.sk alebo pre Slovenskú sporiteľňu www.slovenskosporitelna.sk a čokoľvek iné, už treba spozornieť a radšej kontaktovať banku.
  • POZOR: najprimitívnejší spôsob zneužitia je poslať email v ktorom žiadajú poslať vaše údaje emailom ako text. V takomto prípade máte istotu, že odpoveďou zastihnete emailovú schránku aktívnu. Posuňte tieto prípady banke, prípadne polícii. Emailom neposielate heslo ani na žiadne iné služby zdanlivým prevádzkovateľom. Tento problém sa veľakrát objavoval na službách azet.sk (napríklad pokec.sk)

Vlastnej bezpečnosti sa venuje kniha (Ne)bezpečný internet. Odporúčame v prípade, ak vás zaujíma viac téma identifikácie hrozieb a postupov, ako to podvodníci robia a prečo. Malo by tak byť zrozumiteľnejšie vnímanie toho, prečo sa pohybujeme na internete plnom rôznych hrozieb a ako im čeliť.

The post Slovenská sporiteľňa, ani iná banka nikdy neposiela žiadosti o tieto údaje appeared first on HOAX.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1106