Každý týždeň priemerne vieme o jednom prípade, ktorý reálne naletel. Každý týždeň vieme o 10 rôznych šialencoch, ktorí ponúkajú pôžičky. Na Facebooku sa neustále vytvárajú falošné profily neexistujúcich ľudí. Obsahujú snímky ľudí z Európskeho parlamentu a nesú falošné mená. Vraj ponúkajú pôžičky a vy ju môžete získať naozaj za výhodných podmienok. My však nedokážeme varovať pred konkrétnym menom, pretože varujeme pred jedným, kým aktívnejší môžu byť tí ostatní. Ponúkajú síce pôžičky, spamujú rôzne skupiny a stránky, obťažujú ľudí ponukami, no stále sa nájde niekto, kto ich zlej slovenčine cez prekladať uverí.
Ilustračné foto: predaj domu v tematickej skupine a ihneď sa prejaví podvodník s ponukou výhodného úveru.
Toto je po tretí krát, kedy sa pokúšame upozorniť na pôžičky cez Facebook. Počet obetí sa stále nemení.
- Článok z roku 2018.
- Článok z decembra 2020.
- Skúste stiahnuť po tejto knihe. Aj v nej sa niečo zaujímavé dočítate a možno vám nikdy nenapadne uveriť tomu, čo píšu títo podvodníci.
Online pôžičky cez Facebook sú nebezpečné. Prebiehajú takto:
- Obeť podvodníka uverí sľubom, že pôžička je jednoduchá a netreba dokladovať príjem.
- Obeť pošle podpísané údaje, zmluvy, podpisový vzor, naskenované doklady a čaká pôžičku.
- Následne príde výzva na zaplatenie poplatkov. Tie môžu byť 500 – 1200 EUR. Sú vystupňované podľa dôverčivosti obete, ktorá chce požičať peniaze.
- Od niekoho na “poplatkoch” vymámia len 113 EUR a viac nedostanú.
- Obeť podvodu si uvedomí, že tu niečo nesedí, následne žiada o pomoc rôzne magazíny, fóra, a je možné, že viac ani nezaplatí.
- Avšak no zo strany podvodníka sa začnú chrliť vydierania, vyhrážky. Už majú osobné údaje aj občiansky preukaz. Začnú útočiť, že je nutné doplatiť poplatky a poistenie úveru. Takto donútia obeť zo strachu pred postihmi a vymyslenou žalobou a problémami doplatiť aj vyššie sumy.
- Vo výsledku nedostane takáto obeť podvodu ani svoje peniaze, ani pôžičku, ani odpoveď. Nedostane nič.
Online pôžičky cez Facebook sú nemysliteľný absurdný podvod
Ak ste naleteli podvodníkom, ktorí žiadajú stále viac a viac. ste typickou obeťou podvodu, z ktorého sa nebude zdať jasná cesta von. To najlepšie čo môžete spraviť je, overovať a racionálne uvažovať. Je nemysliteľné chcieť si požičať peniaze, ale uhradiť pritom nemálo peňazí na poplatkoch a poisteniach úveru. Je nemysliteľné komukoľvek posielať cez Facebook plnú moc, doklady, podpisový vzor, peniaze, prístupy k čomukoľvek. Prístupy k sebe a svojim právam. Nemysliteľné!
Je dôležité si uvedomiť, že:
- Neexistuje žiaden reálny legálny spôsob pôžičky cez Facebook
- Je mimoriadne nebezpečné a nemysliteľné, aby ste odosielali svoje osobné údaje a doklady niekomu neznámemu na Messenger
- Je mimoriadne nebezpečné posielať peniaze na účty niekoho, koho poznáte len na základe inzerátu a nemáte možnosť si nič overiť, čelíte nátlakom, vydieraniu, zastrašovaniu, podivnej slovenčine a pod.
- Ak sa však napriek tomu stalo, čo najskôr kontaktujte najbližšie policajné oddelenie, podajte trestné oznámenie, poraďte sa, čo s dokladmi, ktorých kópia je v rukách podvodníka. Ak sa tak stalo práve teraz, bezodkladne kontaktujte banku so žiadosťou o pomoc a pýtajte sa na možnosti, ktoré máte pri teraz zadaných platbách.
- Zapojenie polície nie je záruka vyriešenia. Následky sú menšie.
- Uvedomte si, že tu nepochybila banka, preto nie je možné požadovať vrátenie platby od banky, ak bola platba potvrdená so všetkými ochrannými prvkami vami s plným vedomým.
- Trestné oznámenie je dôležité pre prípady, kedy by mohlo dôjsť k zneužitiu poskytnutých údajov.
- Škoda vyššia nad 266 EUR je trestným činom, nie priestupkom. Zahraničný podvodník + nečinnosť Facebooku znižujú šance na vypátranie.
ZÁSADNÉ UPOZORNENIE: dôležité je uvedomiť si, že Facebook vás nijako neochráni. Pohybujú sa na ňom pedofili, podvodníci, vykrádači peňazí z platobných kariet a tých môžete nahlasovať, no bez výsledku. Facebook mnoho podvodníkov, nebezpečných útočníkov necháva bez akéhokoľvek postihu. Pri pokusoch o nahlásenie zobrazia, že účet, alebo príspevok neporušuje normy kvality, čo je celkom bežné.
Nedôverujte nikdy nikomu na Facebooku len preto, že vám povedal, aby ste mu verili. O podobných prípadoch, ale najmä o ochrane účtu, ostražitosti a dôležitosti preverovať, sa dočítate všetko dôležité v knihe (Ne)bezpečný internet. Kniha bude nevyhnutná pre každého, kto má tendenciu dôverovať sľubom a tvrdeniam na Facebooku. Považujeme ju za nevyhnutnosť pre všetkých, ktorí s apohybujú na Facebooku.
The post Online pôžičky a úver cez Facebook? Nikdy! Naozaj nikdy nereagujte! appeared first on HOAX.