Stretávame sa s tým celé roky. Od počiatku Facebooku. Podvodník vykráda fotografie zo sociálnej siete niekoho celkom iného a na slovenskom či českom účte vytvorí fotografiám novú identitu. Pravidelnosť fotografií (keďže sleduje originál) a viacero fotografií, vytvárajú dojem, že daná osoba existuje a prispieva svojim obsahom. Profilov mladých dievčat s vyzývavými prsiami, tváričkou, pózami a vyjadrovaním, je naozaj mnoho. Sem tam na niektoré narazíme. Po nejakom čase sme narazili na taký profil, ktorý v tomto prípade má viac ako tisíc sledovateľov. Práve Emilie Píchová z Kutnej Hory je príklad, ktorý sme si nedokázali odpustiť. Sledujú nás momentálne aj mnohí ľudia zatvorení doma pre lockdown a tí, ktorí spoznávajú knihu (Ne)bezpečný internet, venovanú bezpečnosti nie iba detí na internete. Preto považujeme za nevyhnutné uviesť tento príklad ako prototyp hrozby o ktorej sa stále málo vie.
Zneužitý originál nie je Emilie Píchová a vôbec nepochádza z Českej republiky
Tento konkrétny prípad je umelo vytvorený podvodníkom v pozadí. Falošný profil používa a propagovanie pochybných až nebezpečných služieb. Čo je hlavné, všetky fotografie sú vykrádané pravidelne z Instagramu – z účtu: Adiel (@adielgrech) • Fotky a videá na Instagrame (ORIGINÁL) a zneužitá je Adiel Grech. Účet na Youtube – Adiel Grech – YouTube.
Falošný profil má niekoľko úloh. Vedeli ste o nich?
Falošný profil má veľmi dôležité úlohy. Pre jeho tvorcu samozrejme. Podľa obsahu a vyzývavosti dokáže zaujať ľudí v sieti. Nadviazať priateľstvá, vyprovokovať predstavivosť mužov. Takýto profil, ak sa stane pozorne sledovaným, môže páchateľ zneužívať na:
- Odkazovanie na nebezpečné stránky
- Požadovanie platieb od ľudí a presmerovanie hnevu podvedených na meno, ktoré neexistuje
- Zneužívanie sledovaného priestoru na odporúčanie výrobkov, reklamy a dohodnutých služieb.
- Úspešný profil (hoci s nakradnutými fotografiami), môže osloviť obchody, značky a sľubovať propagáciu (hra na influencera)
Má v prvom rade zarobiť a propagovať niečo, čo prináša priamy zisk podvodníkovi, alebo zisk cez províziu. V základe je zisk vždy prvým dôvodom vzniku týchto profilov. Nikto neinvestuje čas do údržby falošného profilu, ak tým nesleduje nejaký druh zisku. V opačnom prípade ide o deviáciu, hrozbu pre spoločnosť, vydávať sa za dievča a koketovať s ostatnými, ak je v pozadí muž.
Hrozby vyplývajúce z takéhoto profilu a ohrozenie dôverčivých:
To, čo vám hrozí, pokiaľ koketujete s takýmto profilom, je:
- Naletíte na propagovanú službu
- Ste obeťou cielenej podvodnej reklamy
- Veľmi ľahkým spôsobom vám slečna vyrabuje účet cez kartu, ak požiada o nejakú službičku, pomoc a pod.
- Dávate sa do reči? Tieto profily môžu mať aj inú úlohu. Budú sa s vami hrať. Rozhovor útočník na druhej strane bude ladiť do erotickej roviny. Ak je v profile atraktívna žena, pisateľ muž je veľmi ľahkým terčom na zneužitie. Ide o to, že ak takýto profil hravo presvedčí pisateľa, aby poslal nahú fotografiu. V tej chvíli je odosielateľ svojej fotografie v pasci, obeťou vydierania, že fotografia poputuje jeho priateľom. Útočník v pozadí vyžaduje peniaze, cez rôzne nevystopovateľné systémy, či kupóny. Obeť takéhoto podvodu nebude hlásiť problém polícií a Facebook, ako je známe, účet ani nezruší, pretože nahlasovania obetí podvodov na Facebooku neberie vážne.
The post Facebook je plný nebezpečných účtov ako Emilie Píchová z Kutné Hory appeared first on HOAX.