Quantcast
Channel: HOAX
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1104

Falošné profily na zoznamke a slovenská kniha, triler Budinka

$
0
0

Nie sme horliví čitatelia kníh a prečítať si knihu súčasnej literatúry je pre nás priveľkým zdržaním. S trochou preháňania by sme mohli povedať, že nás priveľmi zamestnáva boj proti podvodníkom a príprava jednotlivých prípadov a tak nezostáva čas, mimo rodiny a iných povinností. Kníh, ktoré by sa venovali súčasným problém v online svete nie je tak veľa, ako by sme si priali, no jedna slovenská sa našla. Hoci sa sama neodohráva na internete, začína na zoznamke s falošným profilom. Falošný profil na zoznamke je pritom niečo, čo nestojí nič a ponúka neobmedzené možnosti. Či už malú špionáž, alebo pohrávanie si s ľuďmi. Nechceme v tejto chvíli navádzať na vytváranie falošných profilov, skôr poukázať na celkom inú rovinu využívania zoznamiek, ktorá je reálna aj na Slovensku, a kniha na ňu upozorňuje.

Budinka kniha

Na fotografii dvojtrana z knihy Budinka, autor: Tomáš Najt, žáner: triler. Zakúpená v Panta Rhei AUPARK Bratislava, december 2018. Pôvodná slovenská tvorba. Info o knihe: zn.sk, Kúpite aj tu: PantaRhei, BUX.SK, a Martinus.sk

Slovenský triler Budinka v podobe knihy

Kniha sa volá Budinka, pretože sa odohráva vo fiktívnej zabudnutej dedinke. Nejde ani o dedinkua jej názov  ako o to, že sa sem hlavný hrdina knihy dostáva, pretože ho tam naláka dievčina na svoj neúplný profil na zoznamke a tvrdenia o chorej mame, pre ktorú musí nakoniec zostať doma. Tu niekde začína príbeh knihy. Naivita a zvedavosť mladíka ho prinúti vyraziť na neznáme miesto, sledovať inštrukcie až sem, aby sa stretol s dievčaťom, na ktorom mu niečo nesedí. Najmä fakt, ktorý zistí až keď bude neskoro. Cez zoznamku mu totiž nepísala ona, ale niekto celkom iný, ktorý mladíka potrebuje na špinavú prácu. Nikoho nebude zaujímať, aký má k celej veci názor. Veď ani s ním na dlho nepočítajú. Stane sa totiž súčasťou podivnej hry, alebo podivného riešenia problémov jednej čudnej rodiny. To pochopí každý čitateľ už na začiatku. Nalákať človeka do pasce cez internet je veľmi ľahké. To nám dáva inšpiráciu k zhodnoteniu niekoľkých druhov falošných profilov na zoznamkách a k týmto skupinám vieme pripojiť ďalšie.

Typy falošných účtov

A teraz k veci. O knihe hovoríme v súvislosti s falošnými profilmi na zoznamkách. Môžeme ich však rozdeliť na nasledovné kategórie. Sami sa stretávame s niektorými z nich, pričom posledný z menovaných sme v minulosti využívali sami.

  • Falošný profil na nalákanie zoznámenia a vylepšenie seba: bežné je vytvoriť si profil pre seba, ale prikrášliť údaje. Sú ľudia, ktorí sa po zoznámení chcú reálne stretnúť, no pravda vychádza na povrch a prichádza sklamanie. Sú ľudia, ktorí sa zoznamujú, no reálne nechcú osobný kontakt. Iní sú takí, ktorí sa nevyhýbajú osobným stretnutiam, ale nechcú o sebe prezradiť pravdivé informácie.
  • Falošný profil na ilegálnu činnosť: sem zaraďujeme vysoké percento tých, čo sa chcú zoznamovať a ukojiť pedofilné sklony, vylákanie fotiek, vydieranie, alebo požadovanie peňazí na základe falošného nešťastného životného príbehu. Momentálne má mnoho Slovákov problém s falošnými partnermi na zoznamkách, ktorí vylákali od svojich obetí peniaze. Peniaze na letenku k nim, peniaze na pomoc niekomu, alebo uverili informáciám o dedičstve, ktoré ich čaká, ale musia zaplatiť nejaké poplatky právnikovi a potom oboch čaká veľké bohatstvo.
  • Falošný profil na overenie priateľov: je celkom bežné a divili by sme sa, koľkí máme s tým skúsenosti, že si ľudia vytvárajú ešte jeden profil, s ktorým si chcú preveriť vernosť priateľa, alebo len majú nastrčeného agenta medzi priateľmi u niekoho iného. Prípadne ide o profil, ktorý dá komentár k fotke, hodnoteniam, nám vlastným, aby fotka vyzerala ako úspešná. Pozná to niekto? Máme s tým skúsenosti v rámci skúmania počítačov, kde je veľa krát vytvorených dokonca viac ako dva loginy.
  • Falošný profil na hlasovanie a interakcie: už to bolo spomenuté, no venujeme tomu priamo samostatnú kategóriu. Falošný profil si ľudia vytvárajú aj na to, aby mohla nová identita pridať hlas v nejakom hlasovaní, v interakcii, alebo ide o hlasovanie samému sebe.
  • Falošný profil na vylákanie ľudí a pomstu: kniha Budinka o tom síce hovorí v súvislosti s celkom drsným riešením, ale oveľa viac sa stretnete s prípadmi, kedy si na dedine niekto vyláka chalana na ihrisko a dostane nakladačku. Cez falošný profil dievčaťa, alebo na pomstu. Vzťahy a spory mladých ľudí môžu byť riešené a vyhrotené rôzne. Prípady vylákaných ľudí do bitky nie sú ničím vzácnym. Toto súvisí aj s vydieraním a šikanou, ktoré môže nastať a znova nejde o nič vzácne.
  • Pasce novinárov a skúmateľov: typ falošných účtov pre novinárov, ktorí robia prieskum. Radíme sem študentov pracujúcich na diplomových prácach, novinároch blogerov, alebo políciu. Falošné profily vytvorené na to, aby lákali k sebe pisateľov so zámerom sa zoznámiť, niečo ponúkať a podobne. Slúžia na analýzu, ale aj odchyt prípadov, alebo výskum vôbec. Je ich však menej ako jedno percento. Na Slovensku sa tomuto v rámci médií venuje v súčasnosti len Markíza, v minulosti len my – HOAX.sk. Nepoznáme inak médiá so záujmom o odhaľovanie podobných živlov na zoznamkách. Nás v súčasnosti plne zamestnávajú falošné prípravky a šmejdy, podvodné praktiky a ilegálna činnosť niektorých služieb online, ktoré nám nahlasujete.

 Ako rozoznať falošný účet?

Dobre pripravený nerozoznáte ľahko. O podozrivom pozadí môže napovedať drobnosť, nejasnosť, nesediaca fotografia, fakty v profile, alebo vôbec nič. Prezradiť môže detail v komunikácii a jednaní danej osoby. Dá sa povedať, že niekedy je nutné skrátka len nedôverovať, zvažovať a byť ostražitý, oddeľovať priateľov online od skutočných a rozlišovať medzi online prostredím a reálnym svetom. Je to však niekedy mimoriadne ťažké. Článkom sa nesnažíme povedať, že falošný účet je prirodzená vec. Je zdržaním a riskovaním. Zabúda sa, že existuje dátová stopa, ktorá môže aj v prípade vydierania nalákať pozornosť vyšetrovateľov do jedného konkrétneho počítača a všetkého, čo počítať spája s online svetom spätne.

Odporúčame nevytvárať si falošné účty pre väčšinu zo zmienených prípadov a rovnako tak nezdržiavať sa podobnými aktivitami. Naopak, ak ste obeťou podozrivého správania a vydierania, už pri vydieraní o peniaze, o nahé fotky, alebo o poškodenie dobrého mena, ide o trestný čin. Radíme okamžite osloviť políciu a nahlásiť trestný čin vydierania a nedarujte odvážlivcovi na druhej strane možnosť získať beztrestne pocit moci a dôležitosti. Prípady pre psychológov sú žiaľ prípady pre nás, až keď je neskoro.

The post Falošné profily na zoznamke a slovenská kniha, triler Budinka appeared first on HOAX.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1104