Špinavé praktiky internetových podvodníkov sú žiaľ nezastaviteľné. Opäť rovnako podvod zobrazujúci sa výhradne len majiteľom slovenských mobilných telefónov s internetovým pripojením a opäť lákajú bannerom, ktorý klamstvom a zavádzaním prinúti kliknúť. Tentoraz to nie je žiadne hlásenie vírusu, ale banner, ktorý upozorňuje na novú správu na Facebooku. Najmä ak testujete novú aplikáciu, alebo sa pohybujete v neznámej hre, kde nie ste celom zvyknutí na polohu reklamy, môže vás prekvapiť, že grafika používa presne grafiku originálneho Facebooku, aby vás zmiatla.
Vec má vyzerať nasledovne:
Falošné hlásenie prichádzajúcej správy na podvodnom bannery vás presmeruje na informáciu, že vaša aplikácia WhatsUpp nie je aktuálna a je potrebné ju aktualizovať. Vtipné bolo, že v našom redakčnom telefóne ani nikdy nebola. Po kliknutí, že predsa len si akože vec nainštalujeme, sa objavuje zavádzajúce hlásenie už pod názvom Whatsapp a už nejde o aplikáciu, ktorá potrebuje aktualizovať, ale absurdnú zbytočnú sprostosť v podobe „najnovších tapiet“ na mobil. Tapetu, ktorú si bežne človek stiahne bezplatne, spraví sám, použije fotografiu a podobne, si po zadaní svojho čísla predplatíte v platenej službe, ba dokonca celkom dobrovoľne. Najmä, ak si nevšimnete niekoľko zarážajúcich faktov ako to, že už samotná reklama, ktorá opovážlivo kopíruje dizajn Facebooku klame, že ide o správu, presmeruje na jednu, potom na druhú stránku a nakoniec nejde o aktualizáciu niečoho v mobile, ale o bezvýznamnú zbytočnosť. Asi nebudeme jediní, koho zaujíma, ako je možné niekomu sľúbiť „najnovšie tapety“, keďže zväčša ide o obrázky kolujúce internetom, pozadia a fotografie, ktoré ťažko fotograf umožní poskytovať niekomu takémuto a materiál z fotobanky prezentovať ako najnovšie tapety je nemožné, mimo takéto šírenie samotné vôbec.
Oklame vás a okradne
Neustále je to o tom istom. Naláka vás podvodný banner nasadený ako reklamná plocha v Google reklame. Samotný Google o tom nevie, vysvetľujeme to v závere článku. Táto stránka vás presmeruje niekam na stránku, ktorá hlási nejaké posolstvo z ktorého máte mať pocit, že je vo vašom zariadení niečo v neporiadku. Až odtiaľto vedie cesta k stránkam, ktoré chcú vaše telefónne číslo, no nedozviete sa
Typicky slovenské je čudovať sa
Typický mladý Slovák by reagoval, že na podobné reklamy môže kliknúť len blázon. Pravda je taká, že len malá časť ľudí na podobné reklamy neklikne, pretože sa s podobnými praktikami už stretla, vie ich rozpoznať, pracujú s technológiami dlhšie a tiež rozoznávajú prostredie. Oveľa väčší počet ľudí však uprednostňuje iné prostredia, pracovné, či osobné,. Neprichádzajú s podobnými vecami do styku. Ľudia môžu kliknúť v nepozornosti, v rýchlosti a aj podvedome, pokiaľ neustále kontrolujú Facebook a očakávajú dôležitú správu. Následne je bežné, že sa niektorí ľudia čudujú, ako je možné, že sa niekto nechal nachytať. Čudujú sa však práve tí, čo sa s podobnými vecami stretli, alebo si podrobne prečítali a už na základe prečítaného vedia kompletne o prvkov podvodu, ktoré by si inak možno ani nevšimli.
Google to žiaľ prezentuje ďalej
Podobné reklamy je nemožné vždy cez mobil nahlásiť ako škodlivé a problémové. Rovnako tak je problém sa dopracovať aj k cieľovému URL, ktoré je pre filtrovanie kľúčové. My sami zobrazujeme tieto reklamy našim návštevníkom cez Google reklamu, pretože pre maskovanie nevieme odfiltrovať celkom všetky adresy, kam toto zavádzanie ľudí smeruje. Pokiaľ realizujete kampaň v sieti Google Adwords, zadávate aj cieľový link. Ten Google môže skontrolovať, avšak pokiaľ tento link po kontrole a spustení administrátorom v Googli, špekulant zmení na presmerovanie celkom inam, nastáva práve súčasný problém.
Súčasný problém s falošnými reklamami sa dotýka týchto odkazov:
download.now-8.com/?uid=578455638 m.sk.mobiplus.me/wap/9183/?af=457