Falošné reklamy zneužili Vlastimila harapesa, Viliama Dobiáša aj Mariannu Ďurianovú. Pokúšajú sa vám predať údajný liek na srdce a cievy s názvom Tonerin. Nejde pritom o liek, ale falošný prípravok, ktorý práve naopak – môže ohroziť vaše zdravie.
Reklamovať ho v prípade poškodenia zdravia, je problém. Neznámy výrobca, pôvod, zloženie, neznámy predajca, falošný portál, vymyslený rozhovor a vymyslené propagačné médium sú dostatočným varovaním predtým, aby ste si ho zakúpili. Napriek tomu máme prípady dôverčivých ľudí, na ktorých takto postavená prezentácia stačí a úspešne ich motivuje.
Tonerin a jeho cesta k vám
Na internete, presnejšie v reklamnom priestore Facebooku, ktorý by sme mali považovať za priestor kontrolovateľný a bezpečný, narážame na podvodnú až nebezpečnú reklamu. ide o prípravok Tonerin, ktorý sa vám stránky pokúšajú predať. Robia to pritom nehoráznym, a absurdným spôsobom. Agresívne, pomocou klamstiev, falošných informácií a hrozieb, ktoré si sami vytvorili. Podvodníci, ktorí vo svojej rozsiahlej sieti podvodných webov občas pozabudnú odstrániť paškvil vydávajúci sa za všeobecné obchodné podmienky odvolávajúce sa na sídlo v severnej časti Ruska, sa neštíti klamať. Známy český tanečník Vlastimil Harapes, ktorý v máji 2024 zomrel je jednou z obetí celého podvodu. Stránky lákajú na informácie o príčinách jeho skonu a strašia ľudí pomerne dobre nahromadenými bludmi. Hoci ide o článok na neznámom portáli bez histórie, mena, renomé, redakcie a kontaktov, máte mať pocit, že je to médium.
Falošný portál good-zoro.click a Vlastimil Harapes
Na podivnom portáli good-zoro.click, ktorý naozaj nemá žiadnu minulosť, ktorá by nás mala zaujímať a hlavne dať informáciu o reálnych úmysloch, informuje o smrti a príčinách Vlastimila Harapesa. údajnou moderátorkou je Marianna Ďurianová, pričom jej pár fotografií má vytvoriť dojem, že informuje o tanečníkovej smrti. Čo je horšie, podvodníci do celého podvodného webu, rozhovoru a akejsi podivnej textovej reportáže, zakomponovali aj Viliama Dobiáša. Významný lekár a odborný školiteľ záchranárov už bol týmito podvodníkmi v minulosti zneužitý nepekným spôsobom a tiež pomohla jeho tvár podvodníkom zneužiť niekoľko obetí.
- portál sa vydáva za akýsi veľmi stručný magazín. Reálne magazínom nie je. Ide o „rýchloweb“ postavený na veľmi stručnom kóde s množstvom falošných informácií a prvkov. Majú vás presvedčiť, že práve vy ste vyhrali zľavu 50%, kým ostatní majú nižšie zľavy.
- falošné vytvárajú nátlakovú techniku, keď vás nútia uvažovať o šanci na výhodnejší nákup. Nakoniec za 35 eur získavate doplnok po úžasnej veľkej zľave. Reálnu hodnotu však nepoznáme, keďže nie je známa. Výrobok nie je vypátrateľný a predáva ho len rozsiahla podvodná sieť u nás a v ruských krajinách, v Poľsku, Bulharsku a pod. Informácie o tom, že máte poslednú šancu, že zľava končí a zobrazenie dátumu, že „práve dnes“ pritom nie je skutočná. Táto informácia sa mení podľa reálneho dátumu, takže aj zajtra vás bude upozorňovať, že ponuka končí práve dnes.
Zásadné problémy a riziká podvodnej stránky
Už fakt, že sa podvodníci uchýlia k zneužitiu smrti známeho choreografa a tanečníka je vec hovoriaca o charaktere a svedomí. nebudeme tu od toho, aby sme hodnotili duševný stav a charakter. Cieľom tohto článku je upozorniť na ďalší z problémov, ktoré sú dosiaľ neriešené z pohľadu zákonov, cieleného boja proti podvodníkom tohto typu. Zároveň ide o neriešený problém na strane samotného Facebooku, ktorý prepúšťa podivné reklamy, neeviduje a nereaguje na hlásenia. Z Facebooku je práve preto nebezpečný priestor pre všetky generácie. Nie len pre tých, ktorí môžu byť potencionálnymi obeťami predátorov a obťažovania. Tieto podvody a hrozby sú ako reklama prístupné širokému publiku. Cieľom je pre ne prilákať vás na stránky, ktoré niečo ponúkajú a majú presvedčovacie prvky.
- Stránky tvrdia, že máte „zahodiť Aspirin a Enalapril“, pretože nezaberajú.
- Opakovane sa dozvedáme niečo o tom, že nám politici a firmy zamlčujú skutočnú pravdu. Bububu efekt ako vyšitý. Vytváranie pocitu nedôvery voči vzdelaniu, úradom, autoritám je klasickou taktikou primitívnych dezinformačných médií. Podľa nich je každý lekár podvodník, každý politik hrozba a skutočné lieky tiež. len tie ich, neznáme, bez certifikátov, povolení, reálnych pozitívnych hodnotení a skúseností, sú odrazu skutočnou pomocou. Od rovnakej podvodnej siete sme už videli lieky na rakoviny, na vyliečenie slepoty, hluchoty, aj chudnutie 25 kíl za 2 týždne, či iné šialenosti. Neprestávajú a pokračujú. nejde pritom o lieky, ale nástroje šialených zárobkov. Cieľom sú dôverčiví ľudia, ľahko presvedčiteľní, ľudia zúfalí zo zdravotných dôvodov, túžiaci po zmene a riešení ich problémov. Ľudia túžiaci po tom, aby sa zbavili problémov, alebo chcú problémov zbaviť svojich blízkych.
- Stránky zneužívajú skutočných ľudí a ich fotografie. Na Slovensku máme pritom vysoký podiel ľudí, ktorí veria všetkému, čo je na internete a necítia potrebu uvažovať nad informáciou, preverovať ju, alebo prehodnocovať. To je rizikom pomerne podstatným.
- Tonerin neodporúča žiaden skutočný lekár a odborník.
- Spomínaný pán Nagy, predseda zväzu lekární, nič v skutočnosti neodporúča a nemá nič spoločné s celým podvodným webom. Celá informácia, spojenie a rozhovor je vymyslený.
- Predávajú prípravok Tonerin, o ktorom tvrdia superlatívy a nereálne informácie. V texte sú šialenosti a nehoráznosti. Brutálne výmysly, ktoré nemôžu dávať vzdelanému človeku žiadnu logiku.
- Neexistujúci zákazníci a komentujúci potvrdzujú účinky, alebo sa pýtajú priam až debilné otázky, aby dostali ešte debilnejšiu odpoveď. Mená sú vymyslené a autor, ktorý prekladal text do slovenčiny ani nepotrebuje vedieť, že na Slovensku žena nemôže hovoriť „Zakúpil som“ a rovnakú chybu zopakovať hneď pri troch naraz.
- Spôsob, akým je Tonerin uvádzaný, propagovaný a koľkokrát je prelinkované na predajný web (stále tá istá doména ako celý podvodný magazín) je neprirodzený, nereálny až absurdný.
- Všetko, čo nachádzame v spojitosti s Tonerin, je vymyslené a falošné. Mená sú vymyslené všade. Neraz podvodníci používajú aj podivné mená, aké sú na Slovensku ojedinelé. V posledných mesiacoch milujú krstné meno Oleg a Tatjana.
Práve ste mali tú česť čítať ďalší z článkov, ktorý zanecháva odborný slovník a je písaný formou, ktorej porozumejú aj ľudia so slabšími schopnosťami rozlišovať informácie a orientovať sa vo význame odborných slov. Dlhodobá snaha HOAX.SK prinášať články písané zrozumiteľnými slovami síce degraduje úroveň celkových výstupov, avšak sami si všímame, že len takáto forma článkov je zrozumiteľná tej cieľovke, ktorá hľadá odpovede na svoje problémy. Najčastejšie, pri preverovaní informácií o tom, „v akom probléme už som“. Ak ste si neznámy Tonerin, zázračný liek na srdce a cievy, objednali – zásielku nepreberajte a ani neuhrádzajte. Ak sa tak stalo a prichádzate sem až v čase hľadania slovenského návodu a pomoci v prípadoch, kedy vám zlyhávajú orgány, alebo necítite žiaden účinok, je vhodné kontaktovať právnu pomoc, alebo sa pokúsiť dohľadať kontakty na predajcu v zásielke. V prípadoch prevzatia zásielky a uhradenia odporúčame prehodnotiť pojedanie týchto podvodníkmi predávaných zázrakov a vrátenie zásielky čo najskôr, aby predávajúci nenachádzal dôvody, prečo reklamáciu zamietnuť.
The post Podvodníci o príčine smrti Vlastimila Harapesa a predávajú Tonerini appeared first on HOAX.