Quantcast
Channel: HOAX
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1104

Nebezpečný podvod: Justin Bieber vraj zomrel… zase (trójsky kôň)

$
0
0

Opakovane sme v minulosti upozorňovali na rôzne príspevky, kde na Facebook príspevkoch s fotografiou známej osobnosti visí informácia o smrti. Mali sme tu opakovane Morgana Freemana, Jaromíra Jágra, Jaroslavu Obrmaierovú, Rytmusa aj Michaela Schummachera. Teraz tu máme tento podvod zase. Justin Bieber má byť najnovšou obeťou podvodníkov, ktorí fingujú smrť, vytvárajú príspevky na podvodných portáloch a ako neúplné, provokujú ľudskú zvedavosť. Aj v tomto prípade je titulok postavený príšerne.

Justin Bieber falošná smrť, podvodný príspevok na facebooku

Napriek tomu, že mal „Justin Bieber niečo povedať“, grafika uvádza RIP (Rest in Peace / v preklade „Odpočívaj v pokoji“) s jeho fotografiou. Po kliknutí sa však neocitnete na žiadnom reálnom portáli, ale na podvodnej stránke s pripravenou infekciou. Tá má pre vás pripraveného trójskeho koňa. Počítače, ktoré majú ochranu v podobe kvalitného antivírusu, so stránkami problém nemajú. Horšie sú na tom tí, ktorí podcenili ochranu a o hrozbe sa dozvedia až neskôr, keďže do svojho počítača vpustili nebezpečnú nákazu.

Justin Bieber nezomrel

Justin Bieber je živý a zdravý. Príspevok, ktorý vyhlasuje, že zomrel, pracuje s ľudskou zvedavosťou. Jedno kliknutie nepovažujeme za problém. Záujem o náhle šokujúce informácie je základom virality mnohých príspevkov a nových trendov, ktoré sa šíria ako blesk. Je tak úplne bežné reagovať so záujmom na známe osobnosti a šokujúce informácie. Napríklad aj vtedy, ak nie ste fanúšik Justina Biebra. Jednoducho preto, že možno len máte záujem byť v obraze a vedieť o tom, čo pravdepodobne bude na celom internete… ale nebude. V tomto prípade ide o manipuláciu so známou tvárou, menom a informáciou o smrti – čiže o definitívnom konci. To je zásadná informácia. Zapracuje zvedavosť a presne to potrebuje podvodník v pozadí. Falošný portál, falošný príspevok a falošný záujem informovať v skutočnosti maskuje záujem nalákať čo najviac ľudí, infikovať ich počítače a neskôr pomocou nich páchať ešte horšiu činnosť.

nebezpečný internetVšetko sa to deje jednoducho. Falošný neexistujúci profil neexistujúceho človeka s falošnými fotkami prispieva v slovenčine na rôzne skupiny, kde sa nachádza viac ľudí. Tak bude príspevok na očiach širokému obecenstvu bez veľkej námahy. Za málo námahy však prichádza veľký zisk. Podvodníci veľmi dobre vedia, že takýto postup má pre nich význam. Tejto téme sa venuje aj kniha (Ne)bezpečný internet. Ak vás zaujíma viac takýchto prípadov, alebo sa téme venujete v rámci štúdiu, školských projektov, prác a podobne, kniha bude určite prínosným pomocníkom.

The post Nebezpečný podvod: Justin Bieber vraj zomrel… zase (trójsky kôň) appeared first on HOAX.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1104