Falošné profily známych osobností sú problémom celosvetovým. Podvodníci, špekulanti, hejteri, alebo len vtipálci si vytvoria účet s menom známeho herca, speváka, či športovca. Existujú rôzne cesty, ktorými sa vydajú. V menej známej osobnosti pritom môžu konať, vytvárať dojem jeho činnosti, vyjadrovať sa pod ním, prípadne skresľovať reálny obraz uvažovania a činnosti skutočnej osobnosti pred verejnosťou. To je aj prípad práve Milana Lasicu, ktorého meno aj po jeho úmrtí, zneužívali na Facebooku výrazné stránky s nepríjemným humorom a obsahom. Nie sú však jediným problémom. Stránok je ešte niekoľko, no podobne neprehliadnuteľnou je aj stránka na Instagrame, ktorá je zhodou okolností dielom rovnakého autora. Zostáva ponechaná, verejne prezentuje údajný humor Milana Lasicu, no zachádza cez jeho hranice.
Falošná stránka Milana Lasicu na Instagrame
KDE?
Adresa falošnej stránky je:
ČO?
- stránky nemajú žiadne prepojenie na Milana Lasicu, jeho pozostalosť, nie sú autorizovaným miestom, neboli spracované Milanom Lasicom a ani nikoho z jeho rodiny.
- prezentujú humor, ktorý nemá s Milanom Lasicom nič spoločné. Najmä nie v posledných príspevkoch.
- stránky obsahujú minimum reálnych informácií a prepojení, žiadne kontakty a jediné spojítko s páchateľom a autorom podvodnej stránky na Facebooku je len vzájomné odkazovanie na seba.
- Obsah týchto stránok je urážlivý, vulgárny, nevhodný. Môže byť vnímaný ako poškodzujúci osobnosť, za ktorú sa vydáva.
AKO?
- Problém je riešiteľný. Náročná cesta je prostredníctvom úradov a orgánov činných v trestnom konaní, keďže dochádza k poškodzovaniu mena, osobnosti, zasahovania do práv tretích strán, do prezentovania sa menom a tvárou niekoho iného (stránky využívajú meno ako aj tvár herca a zabávača Milana Lasicu, čím ide o neho a nie menovca.)
- Menej náročná cesta je nahlásenie problému na samotnom Inštagrame. Tu však zlyháva samotný Instagram, ktorý ponúka možnosť nahlásiť profil ako ten, ktorý zneužíva známu osobnosť. Absurdné však je, že Instagram za známu osobnosť považuje len tých, ktorí majú svoje konto na Facebooku a zároveň ide o overené konto. S ostatnými prípadmi odmieta počítať a vnímať ich ako možnosť.
Falošná stránka Milana Lasicu na Twitteri
Sociálna sieť Twitter je taktiež poznačená rovnakým neznámym páchateľom. Na sociálnej sieti pôsobil už pred rokmi. Profil sa však veľmi hrdo prezentuje ako ten oficiálny. Má to v názve. Príspevky nie sú veľmi aktualizované, no profil zostáva prístupný verejne bez nejakých blokovaní, či obmedzení. Ktokoľvek sa tak dostane k obsahu, ktorý je vydávaný za oficiálny napriek tomu, že rodina neeviduje žiadne prepojenie a nikdy neboli spoluautormi obsahu. Milan Lasica nemal Twitter, podvodník vydávajúci sa za neho áno.
Profil, respektíve účet s menom Milana Lasicu je problémom, ak je príležitosťou na prezentovanie názorov, alebo prepájania názorov a príspevkov s menom známej osobnosti. Vedome aj podvedome môžeme myšlienky ľahko prisudzovať priamo jemu napriek tomu, že v skutočnosti skutočný Milan Lasica nie je autorom týchto myšlienok, citátov a tvrdení.
Falošné stránky na Twittri pod adresou: https://twitter.com/lasicaofficial prestali prispievať ešte v roku 2017. Odvtedy sa novšie príspevky neobjavili. Pri hľadaní mena Milana Lasicu na sociálnej sieti je však aj dnes výrazne viditeľný. Stále môže vytvárať dojem, že ide o reálny profil v správe Milana Lasicu, zverejňovaný obsah môže pôsobiť ako myšlienky samotného Lasicu a používanie slovíčka „oficial“, mohlo neraz zapôsobiť aj na takomto mieste ako oficiálna možnosť prepojenia. Ak teda písal fanúšik, obchodná ponuka, iný umelec a podobne, existuje vysoké riziko nebezpečenstva zámeny.
Riešenie?
Ak ponechávate podobné stránky online, je lepšie ich deaktivovať a zrušiť. Neponechávať ich online, ak sa pokúšajú prezentovať ako oficiálne, pritom oficiálne nie sú. Ak chýba autorizácia zo strany vlastníka práv, vlastníka licencií, dedčov, pozostalých, manželky, detí, správcov pozostalosti, je neprípustné nazývať takéto stránky oficiálnymi a vôbec prevádzkovať stránky pod menom človeka, ktorého názory v prezentovanom obsahu nekorešpondujú so skutočnou povahou a myšlienkami daného človeka.
The post Falošné profily Milana Lasicu na Twittri a Instagrame sú problém appeared first on HOAX.