Absurdné, neuveriteľné a nebezpečné. Ak už naletíte jednému podvodníkovi a potrebujete zachrániť, objaví sa ďalšia reklama, ktorá tvrdí, že vás zachráni. Aké rozčarovanie musí byť, ak zistíte, že aj táto záchrana je rovnaký podvodník ako ten, čo vás okradol predtým? Nehorázna šialenosť je realitou. Celý Facebook a Instagram je zaplnený otravnými reklamami na nebezpečnú službu akéhosi právnika. Prehovára v slovenčine. Láka vás na kontakt v prípade, ak vás podviedli a sľubuje vyriešenie sporu. Samozrejme, sľubuje za malý poplatok vrátenie vysokej škody. Ak ste teda vinou podvodníkov na internete prišli o 4 000 EUR, tak poplatok 129 EUR za „právne služby“ od tohto podvodníka vám prídu ako smiešne, ak ešte nasľubuje, že získate aj odškodné 6 000 EUR. Keďže však tejto šmejd je sám podvodníkom z rovnakej bandy, prídete vo finále o 4129 EUR a žiadne odškodné.
Je to smiešne a ľudia tomu veria
Práve obrovská miera množstva nástrojov, ktoré pripravili ľudí o peniaze, podviedli ich na kryptomenách, alebo sa mnohí nechali zlákať do podvodných stránok na falošné investície, je priam až zábavné, že prichádza toto. Rovnaký podvod, ktorý presne ťaží z toho, akú pôdu pripravili presne rovnakí podvodníci. Všetko v slovenčine, alebo v ruštine a češtine. Je to nepochopiteľné, že znova podvod, ktorý kombinuje tieto jazyky, a znova okráda ľudí o peniaze. Dôverčiví ľudia, ktorí doteraz uverili všetkému inému a prišli o peniaze, teraz môžu dúfať v záchranu.
Sú ideálnou cieľovkou. Naivnou, respektíve odmietajúcou overovanie faktov a múdrosti iných. Stretávame sa s takýmito ľuďmi často. Odmietajú zaužívané pravidlá, oficiálne stanoviská a mainstream tak veľmi, že v zásade nebudú rešpektovať ani základné pravidlá osobnej bezpečnosti na internete. Oni najlepšie vedia, ako sa chrániť. Vymyslené príbehy o amerických vojakoch, ktorí balia slovenské ženy, rôzne nástroje na zarábanie a prácu na doma, rôzne pyramídové systémy, to všetko okráda Slovákov o peniaze, zdravie a čas.
Napriek tomu, že 1000x my sami opakujeme, že si máte dávať pozor na to, s kým komunikujete, ako je podávaný inzerát, ponuka, alebo na čo ste sa nechali zlákať. Overujte to, či firma existuje, funguje, či je všetko oficiálne a ak vkladáte niekam peniaze, je to naozaj len vaše riziko. Služba, ktorá je neoficiálna, neuvádza žiadne identifikačné a overiteľné prvky, nekomunikuje zo slovenského čísla, so slovenským hovorcom a nemá žiadne hviezdičky a rozsiahle podmienky, ktorým nerozumiete… skrátka ruky preč. Máme tu desiatky rokov stovky dôchodcov chytených do pascí pre vitamíny zadarmo, súhlasné SMS a nejaké vernostné systémy, do ktorých sa dostali len pre nejasné podmienky. Ak nerozumiete podmienkam, službe a produktu sa vyhnite. Opakujeme nespočetne veľa krát, že akýkoľvek eshop, či služba musia mať riadnu identifikáciu a je nemožné fungovať ako právnik na Facebooku. Niečo také je šialené a nemožné. Právnik bez mena, sídla, overiteľných kontaktov môže byť ktokoľvek. 14 ročný chlapec, ktorý potrebuje na nové počítačové hry a nemusí ani študovať, zakladať kanceláriu, platiť nájmy a starať sa o dobré renomé.
Ak týmto šialencom uveríte, napriek všetkým varovaniam a samotným signálom, ktoré sa objavujú na samotných podvodných profiloch a stránkach, naozaj apelujeme na takýchto ľudí, aby zvážili kurzy počítačove gramotnosti, alebo zvážili ďalšie používanie svojho pripojeného zariadenia. Vážne ohrozujú nie len seba, ale aj všetkých ľudí vo svojom okolí. Prípady falošných právnikov, ktorí sa na právnika hrajú a chcú všetky podklady a následne poplatok, sme už videli rôzne. Úsmevné sú prípady z rokov 2014-2015 kedy sa objavil český právnik, ktorý chcel v jednej komentovanej udalosti vybaviť odškodné nejakým podvedeným v inom podvode. Zapojilo sa ich 5 – 6, ktorí uverili aj samotnému priebehu, že odškodné nakoniec dostanú. Len je nutné uhradiť poplatky za spracovanie exekúcie voči páchateľovi vo výške už neviem kde presne pod 1 000 CZK na osobu. Už sa samozrejme neozval, keďže žiadnym právnikom nebol. Žiaden neexistoval. Stačil na to Facebook profil a dôverčiví ľudia neschopní, alebo nevediaci ako si vôbec overiť, že existuje.
Takí blázni ako napríklad:
Radi by ste ich videli? Tých, čo sa hrajú na právnikov a ešte im aj desiatky ľudí komentujú fotografie, niektorí dokonca s radosťou a dobrovoľne tieto reklamy zdieľajú s pocitom, že niekomu pomôžu (to veru „pomôžu“) a žiadajú u pomoc? Nech sa páči.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100067196919529
https://www.facebook.com/ROIHNTR
Takže ešte raz:
- Tvrdenie Facebook profilu, ktoré sa prezentuje v rôznych reklamách, alebo postoch ako právna služba, nemusí byť pravdivé. Ak už má byť nejaká právna služba reálna, nie je to táto. Chýba jej reálne logo, názov právnickej kancelárie, alebo právnika.
- Úsmevné je, že typ stránky v jednom z prípadov podvodníkov uvádza „KOMIK – ZABÁVAČ“ a pritom sa tvári ako právna služba :-). Veď pobavil.
- Chýba špecializácia na právo, informácie o praxi, sídlo, IČO, uvádzanie faktov ako napr. či je členom právnickej komory, odkaz na web, kontakty, koatakt, email, renomé, odvolávky reálneho právnika na reálnu svoju prax.
- Máte pocit, že vám profil chce pomôcť? Že reklama má pre vás posolstvo a nádej na záchranu peňazí, ak ste doteraz naleteli nejakému podvodníkovi? Presne s touto dôverčivosťou šmejdi počítajú. Vďaka vám existujú, fungujú a budú fungovať aj neskôr. Skúste si pozrieť túto knihu, kde je všetok potrebný základ k tomu, aby ste neboli s takýmto prístupom nebezpečný pre seba a svoje okolie.
- Právnik, ktorý sa sám pasuje do právnych služieb, ale sám ignoruje všetky zákony SR v rámci identifikácie predajcu služby a vôbec vytvára takéto podivné stránky, kde pod podivnou zámienkou zastupovania a získania škody späť láka, nie je právnik. Toto nie je žiaden právnik. Jednoduchšie slovné spojenia a jednoduchšie napísaný článok už nedokážeme. Ak nám aj napriek tomuto článku napíšete, že ste sa predsa len rozhodli to skúsiť a veriť mu, prosím už nenavštevujte hoax.sk. Tento portál nie je pre Vás.
The post Podviedli vás? Na internete je právnik čo vám „zachráni“ (podvodník) appeared first on HOAX.