Pred rokmi boli hitom fotografie chorých detí a údajné nakŕmenie lajkami. Prípadne zbierky pre choré deti na prístrojoch, hoci fotografia z roku 2005, horlivo zdieľaná v roku 2015 s komentármi typu, „veľa síl“, alebo „Bože, dopraj mu zdravie“ a pod. Dokonca aj na fotografie detí, ktoré boli pár rokov po smrti, či zdravé žili spokojnejší život na druhej strane zemegule. Trend falošných zbierok sa viac menej zmenil na trend akejsi online modlitby. A má to, čuduj sa svete, úspech.
Foto: 4,7 milióna komentárov, 78 tisíc zdieľaní a 3,8 milióna lajkov na príspevku ako tento. Tomu sa povie globálny úspech a šialenstvo v jednom!
Aj na Slovensku sa vo veľkom zdieľajú fotografie chorých detí, trpiacich, na hadičkách, prístrojoch, na nemocničných posteliach. Zneužité z tureckých mediálnych správ, nemeckých, poľských, prípadne mexických. A aktuálne sa aj na Slovensku znova zdieľame vo veľkom ďalšiu výzvu so staršou fotografiou a opäť je to prípad, ktorý nedáva logiku. Masová hystéria prekonala hranice arabského sveta a tento príspevok s takmer 80 000 zdieľaniami pokračuje až k nám. Príspevok je automaticky preložený do slovenčiny a tak slovenský používateľ vidí text v znení:
Ak ste online, napíšte amenAch bože uzdrav všetkých pacientovPožehnaní tí, ktorí píšu, Amen.
Foto chorých detí – absurdné, ale trendové
Naháňanie lajkov na tieto fotografie je tu od počiatku Facebooku. Kniha (Ne)bezpečný internet uvádza množstvo takýchto fotografií a konkrétnych príkladov. Choré deti z Afriky, aj 20 ročné fotografie, ktoré podvodné stránky a špekulanti dokážu vynášať na svetlo sveta a požadovať lajky, či dokonca peniaze na liečbu chorých detí. Modlitba cez lajky je absurdná nehoráznosť. Špekulant, ktorý fotografiu nahral na sociálnu sieť, nemá pritom žiadnu väzbu, prepojenie, ani záujem dieťaťu pomôcť.
Viralita, to čo potrebuje pre úspech vlastnej stránky, profilu, alebo osobnú prestíž, sa dá prirovnať k pojmu „cez mŕtvoly“. Bez ohľadu na to, či je dieťa vyliečené, alebo mŕtve. Je choré, pôsobí na emócie, vyvoláva nové, mení zmýšľanie ľudí, núti prejaviť ľútosť, alebo hnev. SKúste skôr fotografiu nahlásiť, ako lajkovať. Viralitu, cennú veličinu vo svete sociálnych sietí, totiž získava príspevok absurdný, a napomáha mu v dobrej viere akejsi pomoci nejeden Slovák. Lebo lajk ho nič nestojí a získava falošný pocit, že nejakým „Amen“ v komentároch pomohol. Pomohol však len autorovi príspevku k prestíži a ďalšiemu šíreniu virality. K ničomu inému. A to je na tom to najsmutnejšie.
The post Snaha o viralitu a lajky cez fotografie chorých detí a modlitby appeared first on HOAX.