Slovenské emailové adresy od skorej noci vo veľkej miere zaplavuje spam v znení oznámenia výhry v lotériovej spoločnosti TIPOS. Opakovane sa drží spolu s označením aktuálneho roku, akoby takýto spam mal byť o niečo dôveryhodnejší.
Email je nebezpečný najmä pre ľudí, ktorí stávkujú, majú prepojenie cez online stránku TIPOS a očakávajú notifikácie. Hoci včera sa nežrebovali veľké lotérie, napriek tomu sa utorkovým ránom stáva ráno schránok plných falošných hlásení. Falošný TIPOS, ktorý týmto zneužíva obchodný názov národnej lotériovej spoločnosti a držiteľa potrebných licencií na prevádzkovanie lotériových hier a hazardu, nie je žiadnou lotériovou spoločnosťou, nič ste nevyhrali a ani samotný odosielateľ správy nemá peniaze a ani úmysel vám nejaké dať. Cieľom tohto emailu je vám peniaze zobrať.
Ako to funguje a prečo nereagujte na falošný TIPOS
Spôsob, akým podvodníci fungujú, je celé roky rovnaký. Všimnite si obsah emailu. Obsahuje tvrdenia o výhre a odkaz na potvrdenie výhry. Hoci zobrazuje sa líink na tipos.sk, pod týmto textom je v skutočnosti uvedený celkom iný HTTP odkaz na neznámy server s talianskou koncovkou (moj.etipos.redirect1.upsupport.it/) kam neodporúčame klikať. Uvádzaný je v tomto článku pre úplnosť a možné analýzy ďalších strán, prípadne pre účely skúmania ďalších portálov a upozorňovateľov na podobné správy.
Email nie je skutočný. Uvádza, že mu máte poslať údaje o sebe. Následne prebehne klasický proces prevodu peňazí k vám, ktoré však nikdy neprídu. Do cesty prídu ešte určité poplatky za spracovanie, nejaké dane, poplatky za ochranu až zaplatíte pár stoviek eur za nič a reálne neuvidíte ani výhru, ani svoje peniaze. Výhra totiž nikdy neexistovala a rovnaký email je poslaný na milióny adries, z ktorých len časť reálne k adresátovi dorazí. nie vždy sa vzájomne ľudia upozorňujú a doteraz to boli Microsoft lotérie, Facebook lotérie a mnoho iných. TIPOS je zneužívaný naozaj len sporadicky.
Odporúčame:
- Email po prijatí môže mať blokované obrázky. Neodporúčame potvrdzovať zobrazenie obrázkov. Vzdialený server zobrazením obrázku môže získať informáciu o tom, či ste potvrdili jeho zobrazenie a získa tak aj dôležitý údaj o tom že ste email dostali = schránka existuje = adresát je dôverčivý a email otvára a číta. Takýto fakt je možné ešte 100x zneužiť presne cieleným podvodom voči vám.
- neklikajte na podobné odkazy. Najmä čerstvé prípady nestačili zachytiť antivírusové ochrany a štíty, takže ak nenachytáte vírus, máte šťastie.
- V následných formulároch však za žiadnych okolností neuvádzajte žiadne pravdivé údaje a za žiadnych okolností nie čísla kariet. Platobné karty a ich údaje sa nikdy neuvádzajú, ak vám chce niekto previesť peniaze na váš účet. Platobná karta slúži len na platenie.
- neposielajte žiadne údaje o sebe. Ani vlastné meno, pri ktorom budú ostatné údaje vymyslené. Uvádzanie ktoréhokoľvek údaju ako pravdivého môže viesť k zneužitiu neskôr v budúcnosti.
The post Ľudí zaplavuje spam a falošný TIPOS, žiadnu výhru nečakajte! appeared first on HOAX.